Ani v období sílící normalizace nechyběly radostné záitky, většinou však byly spojeny s chvilkovým zapomenutím na neveselou současnost. Jednou ale Václav Burian donesl mně a mamince – tenkrát asi na magnetofonovém pásku – nahrávku koncertu. Čekali jsme záitek, ale něco tak radostného ne. Velká je zem. Šplouchá na ní voda. Co je však největší? Ta lidská svoboda. Nebo: Minulost mává nám jazykem po předcích Vzdělanou krajinou, kostely na kopcích Bílou kůí a vývojem názorů Tíí dějin a odvahou k odporu. Fascinovaně jsme poslouchali, dokud nás nevyrušilo naléhavé bouchání na dveře. Ne Václav zazvonil, napouštěl jsem si vanu – a paní domácí u začal mokvat strop. Jistě – jsou tu i vzpomínky na strojopisné kníky a bytové přednášky. Ale píseň, která byla zazpívána veřejně, je přece jen něco víc. Dokud lidé – a zejména mladí – toto poslouchají, není nic ztraceno. Odvaha k odporu trvá.
Za stále těších podmínek Jaroslav Hutka vydrel zpívat ještě dlouho. Do emigrace byl vyštván a po podpisu Charty 77. V listopadu 1989 ji zase zpíval doma, z letenské tribuny. Jak se dočítám ve wikipedii, dnes si vydává svou tvorbu sám, vypaluje si CD na svém počítači, sám si k nim kreslí a tiskne obaly a sám je prodává nebo rozdává na koncertech. Vavřínů a růí se mu nedostává. Myslím však, e jedno ocenění to nahrazuje – ze všech pěvců vlastních textů jen on a Karel Kryl se dostali do skvělé edice Květy poezie (v letech 1958–2009 tu vyšlo 242 kníek).
Přes osud, který je v mnohém příbuzný, reprezentují Kryl a Hutka dvě odlišné polohy poezie. Aspoň jedna ukázka krylovské virtuozity: Cesta je prach a štěrk a udusaná hlína a šedé šmouhy kreslí do vlasů. A z hvězdných drah má šperk, co kamením se spíná, a pírka touhy z křídel Pegasů. Pět slov první věty se dokonale rýmuje s pěti slovy druhé věty a vytvářejí přitom ucelený básnický obraz. A takové sloky jsou v písni čtyři. Úasné! Umělé inteligence u sice snadno poráejí mistry v šachu i v go, ale tohle (ještě?) nesvedou.
To Hutka zná pouze sdruený rým – často jen asonanci – a i jeho myšlenky působí nějak těkopádně – ale výsledek této antivirtuozity je neméně úasný a umělé inteligenci (zatím?) nedostupný. Jen si povšimněme, jak dokáe přímo před své posluchače postavit věčně aktuální hrdiny historie: Sokrate, Sokrate, dostaneš do zubů Máš blbý otázky a otravnou hubu Tohle ti neprojde, šťourale šťouralská Však ti to ukáe zákonnost athénská Odejdi pryč z Athén, nikdo tě nemá rád Náš pokrok athénský nebudeš pomlouvat, Mistře Jene, dej si pozor Ostrý vítr vane od hor Stahují se černá mračna A smečka je krvelačná Lou a šidí, pozor na ně Mají lidi, mají zbraně Ty jen slovem pravdy sekáš Raděj všechno znovu rozva, Galileo Galilei Mocipáni mocně klejí alářníci chrastí klíči Tvrdíš, e se Země točí Galileo Galilei Děti se tvým bludům smějí, Mají tě v ohrádce, za mří tě vsadili Andělé z Brixenu, co vzývaj násilí Pohádka pro děti, loutkové divadlo Tahají za nitky, nevyjdou na světlo A podle litery paragraf, šavle Teď dumej o právu Havlíčku, Havle.
Představuji si, e mám sestavit antologii ze sta nejlepších českých básní. Co bych tam dal z Hutky? Snad vášnivý pamflet Církevní tatíci ke Kristu vzhlíejí Mají ho na kříi, tam si ho nechají A kdyby sestoupil, nic by se nebáli Vzali by kladivo, zase ho přibili Haleluja. Či do dřeně lidského ivobytí pronikající dialog: Ach, eno milá, podivně mluvíš Naději ádnou u nevidím Tvá je to věc, e modlit se chodíš Ale já na zázrak nevěřím Ach, mui milý, mluvíš jak slepý e iju, není to zázrak snad Proč to nechápeš, málo jsi skromný Toto je ivot a jeho řád.
Olomoucký rodák Jaroslav Hutka se letos 21. dubna doil sedmdesáti let. Ké nás ještě dlouho oslovuje z dvoran, kam zubatá s kosou slávy nesmí.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.