Povodně i sucha provázejí člověka od nepaměti. Od pradávna se naopak lidé snaí zadret určité mnoství vody v krajině pomocí technických zařízení. Teprve od 20. století však mohou taková umělá vodní díla krajinu zároveň významně devastovat.
Za nejstarší známou dosud existující vodní nádr u nás bývá obvykle povaováno Máchovo jezero (zvané té Dokeský rybník), u něj se udává rok vybudování 1272. Velké Dářko ve ďárských vrších bylo zbudováno roku 1480, nádr Jordán v Táboře v roce 1492 pomocí dvacet metrů vysoké zemní hráze. Ve vrcholném středověku a na počátku novověku byly v českých zemích vybudovány rozsáhlé rybniční soustavy, a to zdaleka nejen v jiních Čechách. V té době toti přinášely rybníky svým majitelům mnohem větší zisky ne zemědělská půda. Ryby byly vyhledávaným postním pokrmem a výnosy z polí zůstávaly kvůli nedostatečnému hnojení a neexistující mechanizaci nízké. A na začátku 19. století byly v souvislosti s honbou po úrodné půdě vlivem zavádění nových plodin (cukrová řepa) rybníky houfně rušeny (s výjimkou Třeboňska a Českobudějovicka, kde to vzhledem k půdám nevhodným pro zemědělství nemělo smysl). V současnosti zaíváme jejich jistou renesanci. Návrat malých vodních nádrí do krajiny je obvykle prospěšný, ale není tomu tak vdy (v některých případech toti dochází k ničení cenných lokalit s výskytem ohroených druhů rostlin a ivočichů).
Výraznější povodně se začaly objevovat a ve vrcholném středověku v důsledku kolonizace vyšších poloh (především v pohraničních horách) a s ní souvisejícího rozsáhlého odlesňování. Informace o tom zůstávají ukryty ve vrstvách povodňových hlín v říčních nivách jako v přírodním archivu. Nivou se rozumí rovina v okolí řeky, v minulosti obvykle zaplavovaná. Starší (třeba velkomoravská) sídla v blízkosti řek (např. jihomoravské Mikulčice) původně nebyla záplavami ohroována. Četnost povodní se zvýšila v 18. a 19. století, tedy v době, kdy došlo k maximálnímu odlesnění středoevropské krajiny a přeměně původních smíšených lesů středních poloh na jehličnaté monokultury. Svým dílem přispěla i proměna zemědělství, spojená s opuštěním trojpolního hospodaření (ozim, jař, úhor) a zmíněnou masivní likvidací rybníků. Příčinou byly napoleonské války a anglická námořní blokáda přístavů kontinentální Evropy, kvůli ní byl zastaven dovoz cukrové třtiny z kolonií. Pěstování z hlediska půdní eroze problematické cukrové řepy a dalších okopanin (brambory) na značné části orné půdy vedlo ke zhoršení negativních důsledků lokálních povodní (třeba při letních bouřkách). Návsi řady obcí, a dokonce náměstí některých měst (Litomyšl) byly při nich zaplaveny nejen vodou, ale i bahnem z polí. Ještě ve větší míře k podobným situacím docházelo po druhé světové válce (důsledek kolektivizace zemědělství a s ní spojeného scelování polí a rozorávání mezí).
S výstavbou menších vodních nádrí pro pohon důlních strojů se začalo v rudných revírech ji ve středověku. V 19. století pak z těchto důvodů stavěné nádre měly ji větší objemy. U Příbrami vznikly nádre Láz (1818 a 1822) a Pilská (1849 a 1853). Nejstarší přehrada se zděnou tínou hrází byla v Čechách dokončena roku 1896 v Mariánských Lázních s cílem vyřešit zásobování vodou pro mnoství lázeňských hostů přijídějících kadou letní sezónu. Na Moravě v té době vznikla nádr Jevišovice (1884 a 1896). Ještě o něco starší zděná přehrada (klauzura) Korytnica na Slovensku (1882) je dnes ji nefunkční.
Opakující se ničivé povodně v závěru 19. století (především v roce 1897) vedly od roku 1902 k výstavbě řady přehrad v Jizerských horách (Harcov, Bedřichov, Fojtka, Mlýnice). V letech 1911 a 1915 byly tamté stavěny nádre Souš (na Černé Desné) a tzv. Protrená přehrada (na Bílé Desné), propojené štolou pro převedení povodňových vod do Souše. Přehrada na Bílé Desné se ovšem v září 1916 (deset měsíců po kolaudaci) protrhla a následná povodňová vlna způsobila v údolí obrovské materiální škody a vyádala si více ne šedesát lidských ivotů. Katastrofa na nějakou dobu zpochybnila funkčnost zemních sypaných přehradních hrází.
K ochraně před povodněmi měly slouit také nádre budované ve východních Čechách na Chrudimce (Hamry, 1907 a 1912) a Doubravě (Paříov, 1909 a 1913). Známá nádr Seč v elezných horách (také na Chrudimce) byla stavěna v letech 1924 a 1934. Důvodem zřizování přehradních nádrí na přelomu 19. a 20. století byla i zvýšená potřeba vody pro rozvíjející se průmysl (Kamenička u Chomutova, 1900 a 1904, Janov u Litvínova k zásobování Mostu, 1911 a 1914, Jezeří, 1902 a 1904). Posledními tínými přehradami z kamenného zdiva byly Husinec na Blanici (1934 a 1939) a Pastviny na Divoké Orlici (1933 a 1938). Nahradily je betonové přehrady, z nich první u nás byly Březová na Karlovarsku (na Teplé) z let 1931 a 1934 a Brněnská (na Svratce), stavěná od roku 1936 do roku 1940. Podrobnější informace lze získat z publikace Přehrady Čech, Moravy a Slezska (Vojtěch Broa a kolektiv, Liberec 2005).
Běná přehrada má u dna prostor stálého nadrení (nelze vypustit). Výše se nachází akumulační (zásobní) prostor, který se po deštích a jarním tání naplní vodou, aby se tato voda mohla postupně vyuívat (např. k pohonu hydroelektrárny). V případě očekávaných povodňových stavů se část vody z akumulačního prostoru upouští (takové mnoství, jaký objem vody se očekává při povodni). Pouze retenční (ochranný) prostor zůstává prázdný pro nepředvídatelné případy. Ochranný ovladatelný objem však obvykle nečiní ani desetinu celkového objemu nádre.
elivka (Švihov) jako nejvýznamnější vodárenský zdroj u nás byla stavěna v letech 1965 a 1975, kdy bylo zřejmé, e kapacita podzemních zdrojů po praskou aglomeraci nebude dostačovat. Nádr má objem 309 milionů m3. K vodárenským účelům kromě elivky slouí celá řada nádrí na různých místech Čech a Moravy. Jako příklady lze uvést Vír na Svratce (1949–1957, 56 milionů m3), Kruberk na Moravici (1949–1955, 37 milionů m3), Šance na Ostravici (1964–1970, 57 milionů m3) či Josefův Důl na Kamenici (1976–1982, 22 milionů m3). Poslední u nás dostavěnou přehradní nádrí zatím zůstává Slezská Harta na Moravici (1987–1997, 219 milionů m3). Ta sehrála významnou roli při katastrofálních povodních na Moravě v červenci 1997, kdy asi z poloviny naplněná přehrada (její napouštění bylo původně plánováno na několik let) zachytila povodňovou vlnu (34 milionů m3), a byla tak zaplněna ze 70 %. Je však nutno zdůraznit, e šlo o kouzlo nechtěného, nikoliv o cílenou reakci vodohospodářů na povodňovou situaci.
Z vodárenských nádrí si nakonec zaslouí zmínku ještě dvě: vodní dílo Boskovice na říčce Bělé a Nemilka na stejnojmenném potoce. Přehradní nádr Boskovice byla budována v letech 1985 a 1990 s cílem zajistit vodu především pro průmyslové podniky v Blansku. Výrazný pokles odběrů vody po roce 1990 však učinil existenci vodárenské nádre v tomto území zbytečnou. Pitná voda se z přehrady nikdy neodebírala a (alespoň podle webových stránek Povodí Moravy) dosud neodebírá, nádr s objemem více ne 7 milionů m3 slouí jako záloní zdroj.
Objemově spíše menší vodní nádr Nemilka (1,5 milionů m3) z let 1967 a 1970 původně skutečně slouila k zásobování Zábřeska pitnou vodou. V roce 2000 však bylo vodárenské vyuití nádre zastaveno, ochranná pásma zrušena a následně dokonce Povodí Moravy odprodalo nádr do soukromých rukou! Podle údajů v katastru nemovitostí mají v současnosti na nádri třetinové podíly dvě fyzické osoby a jeden právnický subjekt v likvidaci.
Není podivné ohánět se nutností budování dalších objemných přehrad, kdy některé ji stojící nejsou vyuívány? Přitom ztráty pitné vody ve vodovodní síti se v České republice v roce 2008 pohybovaly kolem 20 procent. Nepředpokládám, e se od té doby situace významně zlepšila. Nedostává se investic do infrastruktury, přestoe třeba francouzská firma Veolia, provozující coby nájemce vodovodní síť v Praze a okolí, přiznala v loňském roce čistý zisk přiblině půl miliardy Kč. Kadý obyvatel České republiky spotřebuje průměrně kolem 130 litrů na osobu a den (pokud by se průměr počítal jen ze spotřeby samotných domácností, bylo by to ještě méně). Je to stále méně, ne je obvyklé v západní Evropě. Na druhou stranu k napuštění průměrného zahradního bazénu je třeba 20 000 litrů vody, případně víc. Obdobné mnoství vody spotřebuje menší základní škola i s jídelnou za týden.
Voda pro zásobování obyvatel se získává jak z podzemních, tak povrchových zdrojů. Zvlášť v některých oblastech republiky však začíná být v posledních letech v suchých obdobích nedostatek podzemní vody. Vodárenské odběry se navzájem ovlivňují a vznikají spory o vyuívání podzemních vod (dokonce a na úrovni krajů). Některé velké vodárenské soustavy, zásobující vodou statisíce obyvatel, nemají záloní zdroje. Při jakýchkoliv problémech pak hrozí náhlé výpadky v zásobování. Kvůli nevhodné strategii čerpání vody z některých podzemních zdrojů došlo v některých případech dokonce k zániku pramenů (např. v povodí Pšovky na Kokořínsku). V okolí Opočna jsou naopak podle vodohospodářů poadavky na ochranu přírody omezené a jímání podzemních vod zbytečně omezují. Tyto velmi povšechné informace se lze dočíst v informačních materiálech České geologické sluby, která provedla v rámci pětiletého projektu přehodnocení zásob podzemních vod ve vybraných oblastech. K projektu hydrogeologové přistoupili kvůli tomu, e chyběly dostatečné údaje o stavu podzemních vod (veškeré regionální hydrogeologické průzkumy, které probíhaly od roku 1967, byly v roce 1990 zastaveny). Výsledky výzkumu se zřejmě ještě stále zpracovávají, přinejmenším prostřednictvím veřejných informačních zdrojů je moné se dostat jen k minimu podkladů.
Největší soustavou přehrad v českých zemích je tzv. Vltavská kaskáda. Výstavba systému navázala na starší pokusy o splavnění a vyuití Vltavy a byla zahájeno ji za první republiky. Nejvíc nádrí vzniklo v rámci poválečného budovatelského úsilí, o čem vypovídá přehled těch nejvýznamnějších od Šumavy po toku Vltavy směrem ku Praze: Lipno (1952 a 1960), Orlík (1954 a 1963), Kamýk (1956 a 1962), Slapy (1949 a 1957), Štěchovice (1937 a 1945) a Vrané (1930 a 1935). V souvislosti s výstavbou jaderné elektrárny Temelín přibyly v jiních Čechách nádre Hněvkovice a Kořensko u Týna nad Vltavou (1986 a 1991), uvaovány jsou ještě další přehrady v profilech Rájov a Dívčí Kámen na Českokrumlovsku.
Objem nádrí Vltavské kaskády je opravdu úctyhodný (pro srovnání jen samotný Orlík má celkový objem 716,5 milionů m3), přesto při povodních v roce 2002 kaskáda Prahu před záplavou nezachránila. Mnoho lidí jistě bude povaovat vznik rozsáhlých vodních ploch v poměrně fádní středočeské krajině za přínosné, hospodářský význam soustavy je nezpochybnitelný. Přesto si dovolím oponovat tím, e přehrady, které představují obrovský zásah do krajiny, nenávratně zničily říční a údolní fenomén Vltavy. Jestlie známý biolog a nestor české ochrany přírody Vojen Loek definoval ekologický fenomén jako specifický soubor procesů a stanovišť s charakteristickou flórou a faunou, podmíněný geologickým podkladem a reliéfem území, jsou důvody škod způsobených zatopením údolí zřejmé. Přehradní hráze navíc vytvářejí obrovské migrační bariéry.
V případě kadé přehrady se nabízí otázka, zda její výstavba přinesla více kladů, nebo naopak převládají zápory. Zastánci různých pohledů na věc (hospodářství, rekreace, ochrana přírody) budou ovšem jen těko hledat společnou řeč.
Studie zabývající se monostmi umístění přečerpávací vodní elektrárny (PVE) velkého rozsahu začaly být řešeny ji v roce 1957. Z několika desítek variant byly zvoleny jako nejvhodnější (a následně realizovány) dvě – PVE Dlouhé stráně v Jeseníkách a na Slovensku pak PVE Čierny Váh v Nízkých Tatrách. Oba projekty byly obrovským přínosem pro energetickou soustavu, na druhé straně však napáchaly nevratné škody v cenných přírodních lokalitách. Vyrobenou elektrickou energii toti nelze vhodným způsobem skladovat. Lze ji však efektivně vyuít k čerpání vody do horní nádre (v noci). Následně pak slouí k výrobě elektřiny ve špičce (v době maximální spotřeby).
Výstavba horní i dolní nádre PVE Dlouhé stráně byla zahájena v roce 1976. Stavba ovšem brzy přešla do útlumového reimu (údajně z důvodu politického rozhodnutí o dovozu špičkové elektrické energie). Spíše však šlo o nedostatek investičních prostředků. Útlumový program byl ukončen teprve v roce 1987. Výstavba skončila v prosinci 1996, tedy po 18 letech. PVE můe dosáhnout výkonu a 325 MW, maximální doba špičkového provozu je při výrobě energie přiblině pět a půl hodiny (s následným čerpáním asi sedm hodin).
Vzhledem k probíhající klimatické změně dochází k přerozdělení sráek během roku. Ubývá sněhových sráek v zimním období, čím dál častěji prší koncem jara a v létě, kdy u vegetační kryt neumoní dostatečné vsáknutí srákové vody (navíc se často jedná o sráky přívalového charakteru). Většina vody nespotřebované rostlinami se vypaří či odteče po povrchu. Přestává tak platit známé hydrologické pravidlo, podle kterého se jedna třetina vody vsákne, jedna odteče a poslední třetina vypaří.
Nejvýrazněji o klimatických změnách vypovídají posuny teplot vzduchu. Mezi obdobími sledování 1961 a 1980 a 1981 a 2005 vzrostly průměrné roční teploty přiblině o 0,6 a 1,2 oC (v různých částech republiky různou měrou). Teplota zásadně ovlivňuje hydrologickou bilanci (rostoucí teplota vede k vyšší evapotranspiraci, důsledkem je rychlejší úbytek vody z povodí). Ročně vzrostla evapotranspirace (vypařování vody z rostlin spojené s jejich dýcháním) průměrně o pět a deset procent (stejná hodnota platí konkrétně pro jaro a léto, na podzim ke změně nedochází). V zimě ovšem vzrostla evapotranspirace o více ne pětinu (vlivem vyššího počtu dnů s kladnými teplotami). Růst evapotranspirace je ale na velké části území ČR kompenzován růstem sráek (v roční bilanci a o deset procent). V ročním chodu je pak výrazný nárůst sráek a o dvacet procent, zejména v jiní části republiky. Alespoň to naznačují výsledky výzkumného projektu ministerstva ivotního prostředí Zpřesnění dosavadních odhadů dopadů klimatické změny.
Problematická situace je ve středních a jihozápadních Čechách, kde sráky klesají (nejvíce na jaře, a o dvacet procent), co se negativně projevuje na vydatnosti vodních zdrojů (např. v povodí Rakovnického potoka). V této oblasti se zdá skutečně opodstatněné pokusit se o zadrení vody v krajině pomocí technických opatření. Zpracovaná studie proveditelnosti před třemi lety posuzovala sedm lokalit, z nich vybrala dvě vhodné (relativně bezproblémové) k vybudování menších vodních nádrí – vetší z nich (u Senomat) by měla mít objem něco přes 0,5 milionu m3. Další plánované přehrady jsou ji výrazně problematičtější.
Některé údaje ke stavu podzemních vod lze sledovat na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v sekci Voda – Stav podzemní vody. Jsou zde k dispozici údaje o změnách hladin v hlubokých i mělkých vrtech v porovnání s předcházejícím měsícem. V posledních suchých letech tyto hladiny většinou stagnují či klesají. Třeba východní Čechy, ve kterých se nyní častěji pohybuji, zaznamenávaly od podzimu 2016 a do února 2017 pokles hladin. Sám jsem to sledoval v případě pramene v Údolí sejfů nedaleko Ústí nad Orlicí. Kdy jsem k němu před několika lety šel poprvé, místní mi tvrdili, e nikdy nevysychá. V posledních dvou zimách však vyschl, naposledy netekl od loňského podzimu a do března letošního roku. To, e se situace začala v březnu 2017 mírně zlepšovat, zaznamenala přehledná mapka hladin zmíněných vrtů ČHMÚ. Poslední zima přinesla sníh, pro vylepšení stavu podzemních vod ho však bylo málo.
Ji jsem se zmiňoval o tvrzení vodohospodářů, e u Opočna ve východních Čechách údajně poadavky ochrany přírody příliš omezují čerpání podzemní vody. Povauji toto tvrzení za sporné. Vdyť třeba ve zde leící přírodní rezervaci Zbytka u Českého Meziříčí, chránící převáně slatinné louky, došlo v důsledku čerpání podzemních vod k mineralizaci organické hmoty v půdě a poklesu půdního povrchu. A zdaleka to není jediná přírodně cenná lokalita, která významně utrpěla kvůli odběrům vody. V některých oblastech Moravy, třeba na Drahanské vrchovině či v Nízkém Jeseníku, jsou takto postiených lokalit desítky.
Velké emoce budí především vodní dílo Nové Heřminovy na horním toku řeky Opavy. Přehrada v tomto místě byla navrhována ji v roce 1923, po katastrofálních povodních v červenci 1997 zde byla navrena tzv. Velká nádr Nové Heřminovy o kapacitě cca 36 milionů m3. Z toho necelých 30 milionů m3 měl představovat ochranný (retenční) prostor, spíše ne o klasickou přehradní nádr tedy mělo jít o poldr k zachycení povodňových vod. Takto navrené přehradě by však musela ustoupit v podstatě celá obec Nové Heřminovy.
V současnosti je prosazována tzv. Menší nádr Nové Heřminovy s celkovým objemem 15 milionů m3, z čeho cca 11 milionů m3 má být ochranný prostor. Opět tedy má jít o jakousi kombinaci vodní nádre a suchého poldru. Přitom má být zachována rozhodující část zástavby obce Nové Heřminovy. Jeliko ale nádr v této podobě bude mít omezený efekt, mají její výstavbu doprovázet další opatření (významné zvýšení kapacity vodních toků úpravou koryt, ohrázování obce apod.). V dubnu 2008 vláda schválila tzv. Opatření na Horní Opavě, zahrnující výstavbu menší nádre Nové Heřminovy spolu s přírodě blízkými opatřeními v povodí. Nádr Nové Heřminovy má být schopna transformovat povodeň s kulminačním průtokem 206 m3 za sekundu a objemem 52 milionů m3 na průtok 100 m3 pod přehradní hrází.
Překvapivá je informace uvedená v příloze zpravodaje Povodí Odry Kapka (autor J. Švancara), e při malých povodních k vyuívání ochranného prostoru v nádri docházet nebude a jeho plnění je povaováno spíše za neádoucí. K tlumení lokálních povodní mají slouit malé suché poldry.
Proti vlastní nádri Nové Heřminovy (na rozdíl od menších poldrů k ochraně okolních obcí před lokálními bleskovými povodněmi) vystupují místní občané, stát však na jejich protesty nebere ohled. V roce 2015 se generální ředitel povodí Odry Jiří Pagáč dal slyšet v médiích, e pokud si Nové Heřminovy myslí, e se jim podaří stavbu ještě zastavit nebo přehradu zrušit, tak on to u povauje za naprosto nereálné, poněvad stát u do toho investoval strašné peníze. Byly u vykoupeny pozemky za nějakých 450 milionů, plus šly další peníze na přípravu této akce.
Dalším kontroverzním dílem je nádr Skalička poblí Valašského Meziříčí. Po povodních v roce 1997 se zde začalo uvaovat o suchém poldru. Momentálně je plánována vodní nádr s objemem 42 milionů m3 (s retenčním prostorem 23 milionů m3). Ta má slouit nejen k protipovodňové ochraně, ale také k nadlepšování průtoků, větší spolehlivosti dodávek odběratelům vody z řeky (především pro průmyslové podniky v Přerově) a má mít potenciál i pro rekreaci a vodní sporty.
Nádr by zasáhla do jedné z mála našich řek, na ní zatím není její přirozený vodní reim významně ovlivněn. Přitom Bečva je řekou, která se díky geologické stavbě moravských Karpat vyznačuje velmi rozkolísanými průtoky.
Vodní nádr Pěčín na říčce Zdobnici má vzniknout v cenné části CHKO Orlické hory. Podle studie proveditelnosti z roku 2015 má mít objem 17 milionů m3 a kromě zásobování Královéhradeckého a Pardubického kraje vodou má slouit k protipovodňové ochraně a případnému nadlepšování průtoků. Plánované investiční náklady se pohybují ve výši kolem 10 miliard korun.
Úvahy o dalších přehradách, třeba o nádri Čučice na řece Oslavě, byly zatím přenechány budoucnosti. Stavbou by bylo postieno údolí, které je rájem turistů a trampů, proto se proti podobným úvahám zvedl silný odpor veřejnosti. Plánovači mají rozhodně z čeho vybírat. Směrný vodohospodářský plán České socialistické republiky z roku 1988 toti uvaoval o 464 moných nádrích, z nich bylo dosud realizováno pět. Osobně bych však případnou výstavbu jakýchkoliv vodních děl váil velmi pečlivě. Myslím, e u jich máme dost a nemůeme si dovolit ničit další údolí. Přehrady samy o sobě nám stejně nepomohou, je nezbytné řešit stav celé krajiny.
Podle údajů Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy (v resortu ministerstva zemědělství) zadrí půda přiblině o čtyřicet procent méně vody, ne by měla. Dokonce u i státní ochrana přírody přestává vše svádět na minulý reim. Náměstek ministra ivotního prostředí Vladimír Dolejský nedávno napsal:
Od roku 1948 byly rozorány tisíce hektarů mezí, remízků, louček a polních cest, byla odvodněna většina mokřadů, byla zmeliorována více ne čtvrtina rozlohy polí, bylo napřímeno a znásilněno do umělých koryt tisíce kilometrů řek, jejich přirozený tok byl zkrácen o třetinu. I po roce 1989 krize české krajiny přetrvává, naopak se, zvláště v krajině zemědělské, spíše prohlubuje. Neklesá aplikace herbicidů a pesticidů, roste zhutnění půdy a klesá její schopnost zadrovat vodu (Národní akční plán adaptace na změnu klimatu – doháníme vyspělé evropské země, Ochrana přírody, č. 1/2017, str. 6–7).
Na ministerstvech si začínají problémy uvědomovat. Třeba Koncepce pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody vytvořená ve spolupráci ministerstev zemědělství a ivotního prostředí navrhuje mimo jiné podporovat návrat k pěstování tradičních plodin (vojtěška a další pícniny) oproti ekonomicky zajímavým plodinám (obiloviny, olejniny). Nevím ale, jak toho chce dosáhnout, kdy pro zemědělce je úspěšný prodej komodit otázkou přeití.
Zpráva expertní skupiny Národního lesnického programu (J. Zahradníček, L. Jankovský a kol.) z dubna 2010 konstatuje, e zhoršený stav lesů je doprovázen chřadnutím některých dřevin. V důsledku globální klimatické změny se očekává posun vegetačních pásem. S tím můe být spojeno zhoršování zdravotního stavu lesních dřevin, které můe vést a k odumírání lesních porostů. Lesničtí specialisté dodávají, e reakci lesních ekosystémů nejsme v tuto chvíli schopni předvídat. Předpokladem pro zmírnění negativních jevů je včasná diverzifikace prostorové a druhové skladby lesů, které lze dosáhnout pouíváním vhodných (maloplošných) způsobů hospodaření v lesích.
Podle nich neúnosný podíl nahodilých (neplánovaných) těeb je způsoben především pěstováním smrku na nevhodných stanovištích středních poloh, kde trpí nedostatkem vláhy, chřadne a snadno podléhá škůdcům.
Národní akční plán adaptace na změnu klimatu schválila vláda 16. ledna 2017. Předcházelo tomu usnesení vlády ze dne 29. 7. 2015 č. 620 k přípravě realizace opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody a Strategie přizpůsobení se změně klimatu (vládní usnesení č. 861 ze dne 26. 10. 2015). Jene přijímat koncepce a usnesení nestačí, je nezbytné prosazovat reálné zlepšování stavu krajiny.
Dobře si vzpomínám, e povodně v červenci 1997 kromě škod a neštěstí provedly také samovolnou revitalizace (návrat k přírodnímu stavu) u mnoha vodních toků, ty byly s velkými náklady regulovány a betonovány (a to i v místech, kde zjevně nešlo o nezbytnost). Na straně druhé stát utrácí miliony v revitalizačních programech.
V souvislosti s národním akčním plánem na změnu klimatu kritizují ekologové z Hnutí Duha ministerstvo zemědělství, e prosazuje nákladné betonování velkých přehrad namísto levnějších přírodě blízkých metod zadrování vody v krajině, díky nim by se podle nich dalo dosáhnout obdobného efektu.
Stát, případně kraje by měly veřejnost jasně informovat o stávajícím stavu zásob podzemních i povrchových vod. Pochopitelně můe jít jen o jakousi základní informaci, nezatíenou příliš odbornými termíny a daty. I takováto základní informace však dle mého názoru chybí. Místo toho se zastánci výstavby dalších přehrad z řad vodohospodářů předhánějí v ohromování veřejnosti celkovými objemy nádrí a vychvalování výhod, které nádre lidem přinesou. Tak třeba v případě plánované nádre Vlachovice na Zlínsku o objemu cca 30 milionů m3, která má dle informací z médií přijít na 2 miliardy korun (i s kompenzačními opatřeními to ovšem je ji 5,5 mld. Kč), se dozvídáme, e nádr bude slouit k zásobování pitnou vodou, protipovodňové ochraně, nadlepšování průtoků v říčce Vláře v letním období, a dokonce k rekreaci a sportovnímu rybářství. Pokud vím, do ochranných pásem vodárenských nádrí platí zákaz vstupu. Pochybuji tedy o tom, e by se podařilo skloubit vodárenské vyuití s rekreací (i kdy ve výjimečných případech to v omezené míře moné je). Zdá se mi však, e v rámci přesvědčovacích kampaní jde hlavně o to nějakým způsobem zpracovat místní obyvatele, aby přestali klást odpor. Starosta Nových Heřminov se k tomu v nedávné době vyjádřil ve smyslu, e nejdřív slibovali a teď začínají vyhroovat. Nátlak ze strany vodohospodářů dokonce přirovnal k metodám padesátých let.
Jestlie megalomanské státní stavby v socialistické éře alespoň přispívaly k plné zaměstnanosti a investice na ně byly získávány z vnitřních zdrojů státu, v dnešní době by se jednalo, obávám se, především o zdroj zisku určitých soukromých firem. Tvrzení, e půjde převáně o finanční prostředky z fondů Evropské unie, je samo osobě problematické. Přinejmenším z významné části jde přece o peníze, které Evropské unii sami odvádíme. Je třeba si také uvědomit, e jednou vybudovaná vodní díla je následně nezbytné udrovat, co stojí další peníze. Zato přírodě blízké ekosystémy nám poskytují své sluby a udrují se do značné míry samy.
Vodohospodáři rádi předhazují veřejnosti, e oni jsou odborníky, kdeto my ostatní tomu nerozumíme. Přitom dostat se ke konkrétním údajům je obtíné, podobným tvrzením je proto těké oponovat. Veřejnost si v tomto ohledu zaslouí lepší zacházení.
Hynek Skořepa (1975) je geograf, učitel gymnázia v Ústí nad Orlicí.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.