Jakmile kocour pochopil, e on se nenechá odchýlit od směru a cesty na přírodní koupaliště, začal zlobit, ba stávkovat. Nekonečně dlouho očichával kámen, na něm zjevně nebylo co čichat. Pak si někam zahnul, aby mohl dělat, e bloudí. Pak ho sice i doběhl a předběhl, ale z ničeho nic si lehl, jako by se chystal spát. – Teda ty seš tak mizerný pes, vynadal mu. Pak mu ovšem došlo, e kocour moná u opravdu nemůe, protoe dýchal rychle a po způsobu psa dokonce i jazyk vyplazoval. Nekřivdí mu? Na kočku toho dneska naběhal u dost. Na druhé straně je to ale kocour. Přesto ho vzal do náručí, ponese ho. Kocour se hned spokojeně uvelebil, a sotvae trochu zapředl, usnul jako miminko.
Zamířil s ním na nudistickou plá, kde bývá volněji a vzhledem ke kocourovi také tolerantněji. Nazí plavci budou mít ke kocourovi blíe a jsou srdečnější. Paní pokladní, sama také bez plavek, po něm díky kocourovi ani nechtěla vstupné – je to fešák, řekla, ať se nebojí, voda je teplá.
Hned u sprchy sloil kocoura na zem, všechno ze sebe serval, roztočil kohoutek naplno. Mydlil se a splachoval a znovu se mydlil snad v touze zajistit si nyní čistotu pro budoucnost. Kocour se kupodivu pokojně uvelebil na jeho šatech, správně, bude mu hlídat peněenku. Vnořil se do vody, která je v srpnu poněkud zavadlá, zvadlá, ale on, jak tempy rozráel její sinicovité prozelenání, cítil se blaze, jarně. Voníš u podzimem, vodo.
Kdy vylezl na břeh, kocour oil a oba pocítili hlad. U kiosku stálo ještě několik posledních naháčů, slunko rychle klesalo k obzoru, na plá sestupoval stín, a koho u obestřel, rychle se oblékal. Dovtípil se, e také u kiosku se jaksi sluší, aby byl člověk nahý. No co se dá dělat. Dal si pivo a nakládaný hermelín – a prosil bych také něco pro něho. – Ten je ale krásný, oila slečna v kiosku – no to se ví, něco mu dáme, já mu to přinesu.
Sedli si spolu způsobně na lavici, upil piva, ale nechtěl jíst dřív ne kocour. Snad na něj slečna nezapomněla. Díval se na nahaté lidi, jak skládají deky, jak chlapi dohrávají nohejbal, a došlo mu, e člověk je a na výjimky velice neforemný. Vývojově se vskutku notně odklonil od opice, nyní jako bychom byli na cestě mezi hrochem a buvolem, vyschlé staré antilopy jsou spíše výjimkou. Proto se tu cítil dobře, zvláště kdy nedostiným vrcholem elegance byl tu jeho kocour! Slečna z kiosku mu právě nesla na talířku opečený a rozkrájený buřt – no tu máš, ty můj krasavče. To je na můj účet. Kocour po ní vděčně hodil okem a hned se pustil do jídla, ačkoli slaný buřt by mu neměl chutnat. Slečna ho hladila – ale e ho máte hladového! – To von tak ere, e ste to vy. Aby ses, blbečku, neudusil! – Krásně vám papá. – ere a mlaská, je to zvíře.
Díval se na paneláky v dáli, na olše se loutnoucím listím, na vrby a osiky kolem jezera, kde tráva díky blízké vodě byla ještě čerstvá. No krása. Cítil, e se má dobře, ale není to samozřejmé, večer by měl za to poděkovat.
Kocoure, musíme u jít. Oblékli se a jemu nezbylo, ne aby ho, nacpaného buřty, zase nesl. A on znovu spokojeně usnul. Jak krásný ivot má.
Padala tma, cesta se někam ztratila, uvázli v trnitých křovinách, protkaných zvířecími stezkami, ztratili směr. Kdy pořád bloudil, pustil kocoura, který, náleitě odpočatý, se rychle zorientoval a hned se ujal vedení. Kocourovou cestou necestou došli domů asi za hodinu, nebe u bylo plné hvězd.
Zalezl do spacáku, pane Boe, to se mám dobře, byl to krásný den, děkuji ti. Děkuji ti, e jsem zdravý a e, doufám, jsou zdravé také mé děti, děkuji ti, e nad nimi bdíš, děkuji ti také za to..., e mám takového znamenitého kocoura, tedy zvíře, které se ti obzvláště povedlo a které je tu na světě opravdu na svém místě... Nestačil doděkovat, usnul.
V noci, asi kolem druhé hodiny, ho probudil nezvyklý hluk, temné hučení vzdálených motorů, zlověstné, jako by se nad Prahu blíily bombardéry, jak to znal z filmů a z vyprávění. Lomoz se rychle blíil doprovázen duněním, které, jak oba s kocourem cítili, zachvívalo zemí. Letadla to nejsou. Vysoukal se ze spacáku a uviděl blíící se světla; pochopil, e je to vlak, který se šine po rezavé koleji na náspu nad nimi. Rozpoznal, e ho táhne ji vyslouilá lokomotiva zvaná Hektor. Zdálo se mu, e na předku lokomotivy se skví veliké bílé písmeno V jako na znamení vítězství. Usoudil, e je to vlak filmový, protoe i osobní vozy byly jen dvounápravové, staré. Dlouho se s kocourem dívali, jak červená koncová světla petrolejových lamp mizí v dáli.
Ovanul ho závan spáleného petroleje a u nemohl usnout. Vdy jím zalomcoval zvláštní neklid. Uvědomil si, e u pět dní uběhlo, u ani neví, kolikátého je, ale on neudělal více, ne e na hromadu shromádil různé krámy za docela dost peněz, ale pořád spí pod širákem. Co těch pět dnů vlastně dělal, kam se poděl jejich obsah? e by ádný neměly? Přitáhl k sobě kocoura, aby se uchránil náhlého třasu zimy.
Třeštil oči do tmy: Přesně to, co jsem nechtěl a vymezoval se vůči tomu svým plánem racionálního konání a ivota, se děje. Stejně mě postihl úděl bezdomovce. Našel si mě a vysmívá se mým civilizačním snahám. Co kdy celá má vize nové ivotní etapy, očištěné od všeho balastu, je projevem náhle propuknuté duševní choroby, o které jenom nevím, nerozpoznal jsem ji? Například ten vlak, odkud a kam by jel, a proč v noci? Ano, a kocourovi mé bláznovství vyhovuje, jsem mu tak bliší.
Jak se mám zachránit? Musím konečně stlouct tu zatrachtilou boudu, dobrat se vody, a to pěkně rychle, ne z praských strnišť, toti smetišť začne dout podzim. Jenom tak dokáu, e jsem zdráv.
Znovu se pokoušel usnout v úzkosti, kterou dobře znal: To kdy často usínával s pocitem viny, e to, co včera nestihl, bude s ranním probuzením u předevčírem.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.