Dne 6. 4. 2017 opustil tento svět dlouholetý (od. r. 1995) vedoucí přírodovědné sekce olomoucké Vlastivědné společnosti muzejní (VSMO) a houbařské poradny ing. Jiří Lazebníček. Na tohoto mykologa, botanika, dendrologa, citlivého a dobrého člověka musel snad narazit kadý, kdo se v Olomouci aspoň trochu váně zajímal o přírodu a zejména lesy v jejím okolí. Bohuel tak rozšířil řadu významných přírodovědců spojených s tímto městem, kteří odešli v letošním roce. Ať u to byl geomorfolog prof. Jaromír Demek (1930–2017) či hydrobiolog Otakar Štěrba (1930–2017), první profesor ekologie u nás. Všichni jmenovaní mne významně ovlivnili.
Jiří Lazebníček se narodil 9. 7. 1934 v Olomouci. V Brně vystudoval Lesnickou fakultu tehdejší Vysoké školy zemědělské, kde jeho další směřování formoval především profesor Alois Zlatník (1902– 1979). Díky němu se Jiří ji během studia specializoval na lesnickou typologii, současně se zajímal také o mykologii a fytopatologii. Po dokončení studia v roce 1957 nastoupil jako typolog ve Školním lesním podniku ve Křtinách. V letech 1960 a 1961 působil na olomoucké pobočce Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL), odkud přešel do arboreta Nový Dvůr u Opavy, kde měl monost prohloubit si rozsáhlé znalosti dendrologie. Podílel se zde mj. na zaloení sbírky semen dřevin. Roku 1963 přešel na brněnskou pobočku Botanického ústavu ČSAV, odkud se později přesunul na svoji mateřskou lesnickou fakultu, aby tam pracoval jako asistent v rámci Mezinárodního biologického programu. Nakonec byl a do svého odchodu do důchodu opět lesnickým typologem, tentokrát ve Velké Bystřici u Olomouce na tamějším pracovišti Ústavu pro hospodářskou úpravu vojenských lesů a statků.
S Jiřím jsem se poprvé setkal na přednáškách přírodovědné sekce VSMO v 90. letech, v době svého studia na olomoucké univerzitě. Přidával jsem se té k exkursím jím vedeným, ať ji do Litovelského Pomoraví či třeba do baantnice Království u Grygova. Na tyto exkurse jsem se občas vydával ještě před pár lety. Jiří se je snail udret, i kdy u hůře chodil a hlavně ho trápil po léta se zhoršující sluch. Měl jsem monost s ním také spolupracovat při přípravě výstavy Lesy Drahanské vrchoviny, která z Muzea Boskovicka v Boskovicích putovala do několika moravských muzeí, včetně Olomouce. V té době jsme si hodně popovídali o jeho záitcích z lesů od Spišské Magury a Vihorlatu a po Šumavu, ve kterých sbíral houby či prováděl lesnické nebo botanické mapování. Pobavil mne třeba příhodou z ji nových popřevratových časů, kdy v jistém vojenském prostoru prováděl přírodovědné mapování. Kdy chtěl později údaje z mapy vytvořené v jediném exempláři (kopírky ještě nedosahovaly takové hojnosti a rozměrů jako dnes) vyuít při psaní odborného článku, odmítli mu vojáci mapu půjčit k nahlédnutí (prý je tajná a musel by mít povolení od samotného ministra obrany). Jiřímu pak nezbylo, ne kroutit hlavou a říkat si: To jsem blázen. Oni mi odmítají ukázat mapu, kterou jsem předtím sám vytvořil!
Jiří Lazebníček rád cestoval i do vzdálených zemí. Navštívil několik světadílů a byl svolavatelem olomouckého odboru brněnského Zeměpisného sdruení. O svých cestách dovedl poutavě přednášet. Dlouhodobě spolupracoval také s Vlastivědným muzeem v Šumperku při přípravě výstav hub (podílela se na nich také kolegyně ze šumperského muzea RNDr. Magda Zmrhalová, které děkuji za doplnění některých ivotopisných údajů).
Jiří byl trochu podivín, co bylo nepochybně zčásti podmíněno jeho sluchovou vadou. Ale konec konců, jak pronesl jakýsi klasik, podivíni okrašlují svět. Sbohem, Jiří. Nezbývá, ne Ti přát, abys tam, kam jsi odešel, nalezl ty nejkrásnější lesy plné hub.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.