Oficiální termín předčasných voleb do rakouského parlamentu padl na 15. řijna. Jako hlavní důvod uvádějí shodně obě strany vládnoucí koalice dlouholeté spory ale i silné osobní a nepřekonatelné averze mnohých zúčastněných politiků. Odstoupivšího lidoveckého vicekancléře Reinholda Mitterlehnera nahradil ve funkci šéfa strany velmi mladý ministr zahraničních věcí Sebastian Kurz. Mitterlehnerovu vládní pozici však nepřevzal, jeho cílem je stát se kancléřem. To byla zřejmě poslední kapka na rozhavený kámen vnitrokoaličních vztahů, i proto, e vztah mezi nedávno dosazeným kancléřem, socialistou Christianem Kernem, a Sebastianem Kurzem je veřejně označován jako nesmiřitelný.
Politickou scénu a veřejnost překvapilo odstoupení dlouholeté šéfky strany Zelených Evy Glawischnigové. Před téměř devíti lety nahradila v této funkci Alexandra Van der Bellena. V průběhu její éry se vystřídalo v čele vlády devět muů. Jen její největší politický nepřítel ze strany Svobodných kolega Hans Christian Strache můe napočítat kancléřů deset. ádní jiní straničtí vůdcové se ani náhodou podobnou bilancí pochlubit nemohou. Eva Glawischnigová uvedla ve svém posledním, emotivně vypjatém proslovu jako hlavní důvod svého odchodu zdravotní důvody, kritizovala údajně agresivní novináře a nárůst nenávisti v sociálních sítích. Nikoho bohuel osobně nejmenovala, zůstala tak v rovině všeobecného obviňování. Dluno podotknout, e rétoriku její i některých dalších kolegů ze strany Zelených jako sametovou pojmenovat nelze.
Po více ne sto dnech ve funkci prezidenta lze konstatovat, e Alexander Van der Bellen splnil očekávání a svým klidným a smířlivým vystupováním pokračuje v tradici svého předchůdce Heinze Fischera. Koncem března odpověděl Van der Bellen v diskusi na otázku jak reagovat na nepřátelství k islámu a zvláště pak na útoky na eny nosící šátek následovně: Pokud bude islamofobie nadále takto rozpřahovat chapadla, přijde jednou den, kdy budeme muset poprosit všechny eny, aby nosili šátek jako výraz solidarity k těm, které tak činí z náboenských důvodů. Takto vypointovaná, snad poněkud sarkastická odpověď, která byla původně určena mladé ákyni, nositelce šátku, oblétla téměř celý svět. Nepochopená a hrubě zjednodušující reakce většiny přilétla nazpět: Alexander Van der Bellen nutí naše eny, aby nosily šátek.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.