Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 3 > Jiří Hochman: Zkušenosti s petičním právem v říši Velkomoravské
K zajímavým etapám našich dějin patří ta, kdy na území říše Velkomoravské dočasně prodlévala vojska kumánská.
Kumáni se chovali po svém. Na začátku sice poněkud pobořili Velehrad, avšak později se zajímali hlavně o kuřinec. Celá říše sbírala pro Kumány kuřinec. Na co to potřebovali, můeme se jen dohadovat. Kdoví, bylo-li to vůbec radioaktivní.
Velkomoravská veřejnost nebyla Kumánům nakloněna. Aby u nás měli příznivě nakloněného aspoň někoho, vybrali nám Kumáni vládu. Kdo v ní byl, to se ji zapomnělo. Hlavní je, e si pamatujeme aspoň Kumány.
Tato vláda, aby se Kumánům zavděčila, jednoho dne nařídila, aby kadý, kdo nemá Kumány rád, se šel i s rodinou oběsit.
Na tomto opatření si zaslouí pozornost jeho přímočarost, neboť tehdejší vláda po nikom nechtěla, aby pomalu chcípal hlady, nýbr nařídila, aby se rovnou odkrouhnul, co bylo relativně humánní.
Kumány sice neměl rád nikdo, ale těch, kteří na tom veřejně trvali, zbylo nakonec málo. Soudobý časopis napsal, e to byla hrstka ztroskotanců, kteří nenašli cestu ke spolupráci. Věru zajímavě řečeno.
Pod dojmem své blíící se kontumace sepsali ztroskotanci supliku, v ní prosili, aby aspoň jejich děti do desíti let se nemusely věšet s celou rodinou, nýbr odděleně.
Pak se obrátili na své spoluobčany, zvláště významné, aby supliku podepsali. Budete-li s námi solidární, moná, e nás i ušetří, pravili ztroskotanci.
Významní Velkomoravané však projevili rozvahu.
Jen ádný radikalismus, řekl jeden. Na to jsme nedávno doplatili. Pak se omluvil, e nemá čas, protoe ho předseda vlády pozval na podzimní lov baletek na Konopišti.
Určité oběti jsou nezbytné, řekl jiný, po něm Kumáni zatím nechtěli, aby se šel oběsit. Hlavní je zbytečně ten ksindl nedrádit, dodal však se solidárním úsměvem. A nepodepsal.
Jeden populární pěvec, kdy ho prosili, aby se za ně vzal, řekl, e hlavou zeď neprorazíš a e nutně potřebuje ještě jednoho mercedesa.
Jedna pěvkyně, rovně populární, poukázala v té souvislosti na to, e u je jí skoro čtyřicet a e si staví v Jevanech barák za dva miliony.
Poádali také jednoho hudce, proslaveného a v Samarkundu. Hudec se zamyslel a řekl, e nemůe udělat nic, čím by utrpělo umění, a e má z Rakouska objednané originál stradivárky.
Jednoho kulturního činitele zastihli při oslavě 60. narozenin, ale ani on supliku nepodepsal. Mám fungl novou devatenáctiletou manelku, řekl jim. Uznejte, pánové, e v případě náhlé finanční tísně by mi mohla utéct s nějakým kolaborantem. Uznali to.
Nejvíce čekali ztroskotanci od jednoho, o jeho moudrosti se většinou nepochybovalo. Kdy mu řekli, oč jde, řekl jim: Pánové, představte si, e se vám chce na záchod. Ale ten je na dvoře, a tam pobíhá rozzuřenej bejk, a vy máte navíc červenej upan. Polezete tam?
Kdy mu řekli, e někdo musí, zabouchl dveře, viditelně rozhodnut po... se přímo doma.
Tak zbyli ztroskotanci sami, a podali supliku.
Jak se očekávalo, Kumáni a jejich domorodá vláda měli pěnu u úst. Jednomu tajemníkovi z toho prasknul lučník.
V té chvíli přišel jeden snaivý policejní úředník na nápad sepsat antimanifest, který by ádal, aby se ztroskotanci oběsili dvakrát za sebou, a vyzvat obyvatelstvo, aby to podpořilo.
Tehdy se ukázalo, e ji v říši Velkomoravské, a zvláště pod Kumány, bylo mnohem jednodušší sbírat podpisy pro vládu ne naopak. Děti jako argument nemají tu váhu jako nemovitosti, co ovšem formuloval do poučky ji dr. Ladislav Rieger.
Velkomoravané jako jeden mu podepisovali antimanifest, jen to hučelo. Podepisovali, a druhou rukou brali honoráře, gáe a prémie. Někteří nedostali na ruku nic, ale doufali, e se na ně bude pamatovat příště. I důchodci podepisovali, sypajíce přitom ptáčkům. Nejznámější osobnosti byly přitom filmovány, aby je bylo moné ukázat celému národu v televizi.
Tak podepisoval jeden operní pěvec, zpívaje přitom svým slavným hlasem slavnou árii, e náš drahý národ nezhyne. Za ním ukázali toho, který varoval před rozzuřeným býkem. Jeden běec dlouhých tratí přitom dopředu odvolal všechno, co by případně mohl v příštích patnácti letech říci ošklivého o Kumánech. Jeden boxer si přitom dal závazek, e přeplave finskou zátoku. Kterým směrem, to neřekl.
Kumáni, bohuel, k této dobré vůli lidu velkomoravského, a zvláště jeho elity, později nepřihlédli. Tradici však v nás, naštěstí, nepotlačili.
LISTY, ročník VII., 1977 číslo 2, květen 1977, strana 55
Jiří Hochman (1926–2012) byl novinář a spisovatel. Popularity dosáhl zejména jako komentátor týdeníku Reportér na konci 60. let. Se svou Kronikou místodrení v Čechách, vydanou později v exilu knině, proslul i jako satirik; v tomto ánru byly úspěšné také knihy Český happening či Jelení Brod. Po srpnu 1968 nesměl pracovat jako novinář, byl vězněn a poté donucen odejít do exilu. V USA se stal univerzitním učitelem. Patřil k nejdůleitějším autorům exilových Listů a s Listy spolupracoval a do konce ivota v únoru před pěti lety. Poslední text Obsaďte Wall Street publikoval v Listech č. 6/2011.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.