Nad vrch svatého Gellérta co vyšší je? Nad vodu Dunaje co hlubší je? ptá se Sándor Petöfi. Kdy se z vrchu dívám na budínský hrad, připadá mi to, jako bych hleděl z Petřína na Hradčany a napravo měl pod sebou Vltavu s mosty a ostrovy. Po sestupu mě zarazí, e Dunaj teče naopak, od severu k jihu.
Ještě dva silné dojmy z Budapešti. Jako v jiných metropolích i zde mě zaujme metro. Mívám vdy pocit, e právě tam vnímám osobitý, slovy těko vyjádřitelný tep města. Vybavuji si skvělý a tajemný maďarský film Revizoři – doporučuji. A dále: snad v ádném jiném městě jsem neviděl tolik pomníků hrdinů na koních.
Dějiny Maďarů jako národa usídlivšího se v uherské kotlině přitom začínají katastrofálně prohranou bitvou u Lechu – řeky na jihu Německa. Tam je na sklonku tisíciletí potřel první císař Svaté říše římské Oto I. Veliký za pomoci našeho Boleslava I. (ten pak připojil ke svému kníectví Moravu). Po záhubě vůdců nezbylo poraeným ne zanechat bojovného kočování a usadit se.
Kromě metra si obvykle uvědomuji svéráz země v její Národní galerii. I ta budínská potvrzuje zálibu v hrdinech a bitvách. Mikuláš Zrinský vyráí z hořícího hradu se zbytkem vojáků vstříc jisté smrti z rukou Turků. Uherský a český král Ludvík leí oplakáván na břehu potoka, v něm se utopil na útěku z prohrané bitvy u Moháče.
I ze školy si pamatuji prohrané bitvy Maďarů. Přemysl Otakar II. je porazil na Moravském poli, Jan Jiskra z Brandýsa u Lučence. Dodnes si vzpomínám na překvapení ze školních let, kdy jsem se dověděl, e dobrý král Matěj ze Sládkovičova Detvana je tá osoba jako proradný Matyáš Korvín, který se na Alšově obraze pokorně krčí v koutku před hrdě vzpřímeným Jiřím z Poděbrad.
Pak přicházejí jeden po druhém hrdinové odboje proti Habsburkům, jejich pomníky zdobí Budapešť. Štefan Bočkaj. Gábor Bethlen. Juraj Rákoczi. Imrich Tököli. František Rákoczi. V nejlepším případě dosáhli dočasného míru, v horším doili v emigraci. Z evropského hlediska se mohou jevit jinak ne z čistě maďarského – nepochybně u svými povstáními usnadňovali postup Turků na sever a neváhali se s nimi i spojovat. Turek byl ovšem přijatelnější ne Habsburk i pro velkého Evropana Komenského. Ten za své dočasné útočiště v Šarišském potoce vděčil Rákocziům.
Poslední protihabsburské povstání je součástí jara národů 1848. Jeho vůdčí postava Lájos Kossuth u nebývá zpodobován na koni, protoe vynikal hlavně jako řečník. Zato jeden z jeho soků, Josef Miloslav Hurban, zvedá šavli vysoko nad hlavu na svém jezdeckém pomníku v ilině. Oba bojovali za svobodu svého lidu, ale domluvit se nedokázali. Zuby u brousí si Slovák, Rumun a Sas na naši bědnou vlast – ké vzal by všechny ďas, stěuje si Petöfi. Nakonec přinesla rozbouřené Evropě utišení pomoc z východu – ne poprvé a ne naposledy. Opět Petöfi: Přichází Rus, Rus přichází. Mnoho je Rusů, veliký počet, nebesa! Maďarů bude více – snad sto připadne na Rusa. To čtu ve výboru z Petöfiho z roku 1953 – ádný cenzor se tenkrát ještě neobával nevhodných asociací u čtenáře.
Vyústění je paradoxní: Kossuth byl poraen a vyhnán, ale Habsburkové se zalekli a s maďarskou elitou se nakonec dobře domluvili. Po první světové válce tak byli Maďaři jednoznačně uznáni za viníky a poraené. Trianonská smlouva uzavřená ve Versailles jejich stát drasticky zredukovala – kadý čtvrtý Maďar zůstal za hranicemi. To se nemohlo nepromítnout do dalších osudů Maďarska. I v nich nacházíme paradoxní zvraty a osobnosti. O těch třeba někdy jindy.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.