Turecko se po nedávném referendu ocitlo na skutečném scestí. Triumfující Erdogan se změnil v člověka, jeho vládnoucí klika si prakticky můe dělat, co chce, a nikdo a nic jí v tom nezabrání. On sám patrně pílí k jakési atatürkovské roli bez sekularismu, a vůbec modernizaci prozápadního typu. Se Západem jako takovým si maloasijský prezident s gustem pohrává.
Sice těsná, ovšem přece jen většina jeho spoluobčanů podpořila ve všeobecném hlasování důrazné posílení pravomocí hlavy státu, kdeto vnitřní opozice ani Západ se dohromady na nic nezmohly. Nebo abychom byli spravedliví: předáci hlavní stranické opozice uspořádali trachtaci k tomu, e v referendu to projeli jen o málo, zatímco politická Evropa pro forma (především dovnitř Společenství) upejpavě zpochybnila rovnost podmínek soupeřících proudů.
Proč tak obě entity (ne)činily? Mají k tomu svým způsobem uchopitelné důvody. Formálně levicová Republikánská strana se díky dotacím z veřejných peněz nemá nijak špatně a její personální politika je v zásadě rigidní. Tudí se samo nabízí, proč nehledá cesty k hlubší spolupráci s ostrakizovanými Kurdy. Navíc zájmy etnických radikálů, kteří činí maximum, aby z internacionalizovaných občanských válek v Sýrii a Iráku vykřesali dlouho vyhlíený národní stát, něco takového víceméně znemoňují. Do očí bijící vzestup ozbrojené konfrontace mezi nevybíravě zasahujícími armádními jednotkami a kurdskými milicemi či jejich teroristické aktivity nahnaly Erdoganově bojovné nacionalistické rétorice mnoho příznivců. Současně ospravedlňují protiprávní ozbrojené zásahy v zahraničí, čím mimo jiné pomáhají vytvářet dojem významu jím vedené Turecké republiky na mezinárodním poli. V pronikavě se měnícím prostředí, kde prý západní křiáci proradně brání patřičně důstojné roli Ankary, jeliko podporují protiislamistické kurdské povstalce.
Co je mimo jiné hodně neblahá zpráva o stavu EU. Zmatené a dezorientované především důsledky vlastní (netoliko) protiruské či imigrační politiky, jejich jednokolejnost ještě podtrhuje přesun geopolitické orientace Trumpových Spojených států. Důsledky bruselských obav z milionů neprověřených utečenců v Malé Asii, stejně jako pozoruhodně vysoká podpora protidemokratických spádů evropských Turků v inkriminovaném referendu mají hodnotu varovně zdvieného prstu.
Je jasné, e odvánému prezidentu Erdoganovi štěstí přeje; nikdo mu jeho egomaniakální úspěch nepokazí. Západní svět jej nevyhnutelně potřebuje, vdyť střeí sud prachu nejpočetnější armádou NATO hned po USA. S Ruskem, ale i se Státem Izrael se usmířil, a tak můe lavírovat, jak se mu jen zlíbí. Své odpůrce bude tudí pronásledovat po libosti a ani s dalším odbouráváním sekularismu větší problémy nebudou. A trvalá arogance Ankary vůči perifernímu Bulharsku, dle turecké státní tiskové agentury Anadolu bývalému osmanskému území, se rovně na starém kontinentu rozmazávat nejspíše nebude. Inu, strach je nejlepší Atatürk.
Pavel P. Kopecký (1979) je politolog a publicista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.