Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 3 > Jaroslav Bican: Výhledy Bohuslava Sobotky po vládní krizi
Premiér Bohuslav Sobotka dosáhl svého. Z vlády se mu podařilo odvolat ministra financí a předsedu politického hnutí ANO Andreje Babiše. Vládní krize, která místy měla rozměr a krize ústavní, tak skončila vítězstvím Sobotky. Vydělat na ní ovšem můe Babišovo hnutí, jak napovídají květnové průzkumy společností MEDIAN a CVVM, podle kterých po vládní kolizi ztratilo voliče hnutí ANO i ČSSD, ale sociální demokracie jich ztratila více.
Sociální demokraté tedy budou muset vysvětlit, e odvolání Andreje Babiše z vlády byl krok nutný a pozitivní. Jinak ze svého vítězství nebudou těit. Druhá věc je, co jsme se během krkolomného vyhazování předsedy politického hnutí ANO z kabinetu dozvěděli o Bohuslavu Sobotkovi a ČSSD a jaký to bude mít dopad na budoucí vývoj ve straně a dlouhodobou kondici stranické struktury sociální demokracie.
Preference politické strany a její prospívání jako struktury jdou minimálně z části ruku v ruce. Do určité míry na sobě závisí a navzájem se ovlivňují. Zároveň je ale nutné uznat, e jde přeci jen o dvě oblasti, které fungují podle svých vlastních zákonitostí.
Vládní krize ukázala dvě věci: Bohuslava Sobotku jako lídra, jen má sice svá vlastní specifika a slabosti, který však disponuje i pozoruhodnou výdrí a schopností manévrovat. Zároveň víme, e si dokáe některými svými kroky připravovat prostor na mnoho dalších tahů dopředu, ale kdy na to dojde, je schopný rovně improvizace a okamité změny strategie. To vše zvládá s patřičnou rychlostí a rozhodností.
V Sobotkově stylu ovšem zůstává jistá uměřenost a asketičnost, navzdory tomu, e čas od času překvapí a z této šablony vybočí. Právě kolem odvolávání Andreje Babiše předvedl také to, e v závislosti na aktuální situaci se umí chovat i nepředvídatelně. Leccos z toho bylo jasné u před vládní krizí, události posledních týdnů to ale ukázaly doposud nejsilněji.
Další věc, která se zřetelně projevila, je, e svými schopnostmi a uměním rychlého úsudku a jednání se Sobotka nachází daleko před stranou, v jejím čele stojí. Jeho primát vyniká na pozadí personální slabosti, ztuhlosti a nekompetentnosti jeho vlastní partaje. Tato symbióza pracovitého, schopného a moná i štěstím nadaného předsedy a špatného stavu stranické struktury v sobě obsahuje některá pozitiva i negativa.
Sociální demokracie se ocitá ve vleku svého stranického šéfa, a protoe se sama nezmůe na nic jiného, nezbývá jí, ne za ním stát a přizpůsobovat se jeho krokům a rozhodnutím. Můe sice sem tam prskat a hudrovat, zvlášť kdy stranické preference klesají, ale nakonec nemá jinou monost ne Sobotku podporovat a dát mu bianko šek minimálně do zveřejnění říjnových volebních výsledků.
Co bude po volbách, nevíme. Můe se objevit někdo, kdo na předsedu České strany sociálně demokratické podnikne útok a pokusí se ho sesadit. Vzhledem k tomu, e jeho tradiční soupeři (Jiří Zimola, Jeroným Tejc či Michal Hašek) nebudou mít v té době ádnou významnou funkci, ze které by tento atak mohli podniknout, ani za sebou nebudou mít ádný solidní volební výsledek, protoe ve volbách nekandidují, můe se stát, e nebude nikdo, kdo by Sobotku o předsednickou funkci připravil.
Je sice moné, e některé stranické organizace, které po volbách shledají, e situace je neúnosná, někoho osloví a pokusí se z něj udělat Sobotkova vyzyvatele. V takovém případě se však můe stát, e Sobotka útok ustojí, anebo si svého nástupce určí sám a zařídí, aby ho v čele strany vystřídal někdo, kdo poívá jeho důvěry.
Z pohledu sociální demokracie je nejlepší takový vývoj, který povede ke zlepšení stranické kondice, ke zvýšení počtu členů strany a zároveň zvětší její přítomnost ve společnosti, ze které by v ideálním případě měla vyrůstat.
Bohuslav Sobotka v tomto ohledu mnohé udělal (zavedení stranických primárek, stanovení podílu en na kandidátních listinách, nedávné rozhodnutí předsednictva strany vyškrtnout Adama Rykalu ze sněmovní kandidátky). Mohlo toho být i více, ale v takovém případě by Sobotkova stranická pozice zase nebyla tak silná.
Věc je samozřejmě dvousečná, uzavřenou a zapouzdřenou stranu je třeba měnit, ale musíte to dělat tak, aby vás nevyhodila ze sedla. Bohuslav Sobotka moná učinil a příliš velké kompromisy a sporné dohody (spojenectví s praskou ČSSD či s bývalým hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, vyhození Jiřího Dienstbiera z vlády), na druhou stranu mu to umonilo přeít a udělat řadu pozitivních kroků.
Otázka je, co Sobotka můe pro stranu udělat, pokud ve volbách zaznamená bezprecedentní propad. V takovém případě můe sice pohlídat, aby se sociální demokracie nestala podrtaškou hnutí ANO, a určitou dobu hrát roli opozičního lídra. Nakonec ale bude pro stranu i Bohuslava Sobotku lepší, kdy podobně, jako byl v určitý moment schopný se vzdát postu premiéra, aby z vlády dostal také Andreje Babiše, se rozhodne obětovat sebe jako předsedu strany.
Sociální demokracii to můe zajistit další budoucnost a Sobotka se třeba můe stát prvním bývalým předsedou ČSSD, který sice přestal být šéfem strany, ale později se za sociální demokraty stal znovu ministrem. Bohuslav Sobotka toho můe dosáhnout, kdy pro to něco udělá a bude mít trochu štěstí.
Jaroslav Bican (1987) je politolog, redaktor webu Tiscali.cz.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.