Kocour měl pravdu: déšť byl mírný a trval jen chvíli. A to, e se stmívá, je také v pořádku – prostě prospal odpoledne; a stmívá se u dřív, je srpen. Díval se, jak se rozsvěcují první hvězdy. Můe člověk nabýt důstojnosti ve vyhnanství? přemýšlel. No můe, pokud si ji zvolí sám. Ovšem to pak není vyhnanství, přestoe způsobem existence se mu to můe velice podobat. Divil se, jaká během chvíle nastala tma. Cítil se docela svěe, ale do tmy nemá jiný program ne spát. He, vyhnanství, spíše rekreace. Tma sama přináší únavu, a on ji u nemusí přemáhat ádným psaním, aby stihl uzávěrku. Vydavatelé potřebovali naplnit stránky často i bez ohledu na myšlenky. Na ty ostatně někdy nezbývalo času ani čtenářům. Jako autor se zavedl na rozměr dva tisíce osm set a tři tisíce šest set znaků bez mezer. Znamenalo to vdy nějak začít a včas skončit, co si obstojně nacvičil. Do jednoho periodika psal pravidelně několik let, ani by se přesvědčil o jeho existenci. Nic o něm neslyšel. Nikdy ani nepátral, jestli a jak se mu platí, aby se nedozvěděl, jakou cenu jeho psaní má. Moná i ádnou. Nepsal ale rád, grafomanem nebyl, pouze si zvykl, e musí, kdy to slíbil. Potěšením pro něj byl ten splněný úkol, take vlastně psal rád. A také kdy psal, prokazatelně i myslel, to musel. – Tak co budeme, kocoure, zítra dělat? A usnul.
Probudil se, a měl to promyšlené. Podělil se s kocourem o mléko, které u mírně brzglo, ale oba měli ízeň. Okoralý chleba namazal taveným sýrem. Dopoledne nakoupí, odpoledne vztyčí provizorní přístřešek a pak se, kocoure, půjde na koupaliště za očistou. Slunko se zvolna dere přes městský opar, vyhneme-li se slovu smog.
Jak řekl slovo prochajda, kocour nečekal, a se chopí vozíku, a vyrazil napřed. Metešil, skoro mu nestačil. Občas si vyskočil a udělal kotrmelec jako zamlada. Zabrzdil a u svého šípkového keře, posledního před sídlištěm. Strnul a najeil se, proti němu se řítil pes, právě puštěný z obojku. Došlo mu, jak to má kocour promyšlené. Zmizel v šípku a objevil se v rozsoše pahýlu staré třešně, kterou šípek trnitě svíral. A odtud, shora, se na psa mohl smát. – Tak jako vdycky, rozloučili se.
Šel nejprve do bankomatu, aby vybral a zjistil, e peníze mizí a důchod ještě nepřišel. To je ale v pořádku, vdyť je ve fázi, kdy investuje. Pak zamířil do potravin, předměstské samoobsluhy jak ze staré doby. Řídil se seznamem, který si cestou vytvořil, mýdlo, mléko, balená voda a na konci měl také kousek uzenky, jen té nejlepší, pro kocoura.
Pak pádil do elezářství, domácích potřeb. Metru mu u netřeba, má svůj. Koupil plynový vařič s dvoukilovou bombou, ale pro plyn bude muset do plynárny. Nějakou celtu. – Dva a půl krát pět metrů, a asi zelenou, viďte. – Ano takovou. – Já vím, usmála se postarší prodavačka, a nepotřebujete taky lavór a prádelní šňůru? – No jistěe potřebuje, aha, asi fakt smrdím. Stud mu zastřel mysl, dále nebyl schopen slova. – Ne si to rozmyslíte, něco pro vás mám. – A prodavačka cosi štrachala ve skladu, a přicházejíc točila kličkou podivného strojku. Ruční mechanická vrtačka, co se opře o hruď a kliku lze přesadit i na rychlejší převod. – Dvourychlostní, geniální. – Ta se vám určitě bude hodit. Máme ji tu poslední, u několik let. Dám vám ji za tři stovky, myslím, e je u i odepsaná. – Šedá, mírně olejem vonící, točil a hrčel si. – Usmála se: A granule pro kocoura máte? – No nemám! – Tak vidíte. – Ještě úhelník a tesařskou tuku... – Ano, na to jste minule zapomněl. – A zase měl vozík skoro plný; bylo docela vedro, košile se mu lepila na tělo. No ještě ten plyn, ale u nemusel tak chvátat, byl si téměř jist, e kocoura najde na svém místě. Tentokrát mu to trvalo skoro celé dopoledne.
Vskutku, kocour u ho netrpělivě vyhlíel. Kdo ví, kolikrát za to dopoledne musel vylézt na pahýl třešně.
Jednoduchý přístřešek snadno stloukl z několika starých latí, na ně navlékl celtu, kterou za pomoci prádelní šňůry kotvil ke kolíkům. Přemýšlel, jak prodavačka přišla na to, e má kocoura. Pokud si vzpomíná, ani minule o něm nemluvil.
Přes celtu prosvítalo zelené slunko. Kocour se mylně domníval, e po práci se půjde spinkat. On ale vzal do igelitky mýdlo a ručník a zavelel – prochajda. Kocourovi se u vůbec nikam nechtělo. Dělal, e neslyší. Vydal se za ním, teprve a mu začal mizet v dáli. Neochotně. Pak ho předběhl se lstivou myšlenkou, e ho oklikou zavede zase domů. A budou spinkat přeci. No ano! Máš pravdu. Jak máme přístřešek, máme u také domů, ale teď se jdeme koupat, smrdíme a slunko nám rychle klesá, marně se, kocoure, snaíš.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.