Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 2 > Miloš Balabán: Tusk a krize postkomunismu

Miloš Balabán

Tusk a krize postkomunismu

Konflikt Polska a zbytku EU ohledně zvolení Donalda Tuska předsedou Evropské rady představuje novum v unijní politice. Asi poprvé byl do jedné z nejvyšších pozic prosazen politik proti vůli svého domovského státu.

Pokud by ovšem unijní lídři přistoupili na Polskem nabízenou alternativu, tj. politika bez zkušeností z řízení nejvyššího unijního orgánu, europoslance Jacka Saryusze-Wolského, opět by měli velcí globální hráči – Spojené státy, Čína i Rusko – další důvod pochybovat o akceschopnosti Unie.

Po prosazení Donalda Tuska do funkce se řada politiků vyjádřila v tom smyslu, že polské odmítnutí schválit závěry summitu, s kterými neměly problém ostatní členské země, prokázalo izolovanost Polska v Evropě. Mají pravdu, ale v každém případě bude do konce Tuskova mandátu probíhat proces komunikace mezi ním a Polskem s obtížemi. A protože zbytek Visegrádu Tuska ve funkci také podpořil, nemusí to být bez následků i na dění ve Visegrádu. Už ostatně došlo k polsko-maďarsko diplomatické roztržce, když polské ministerstvo zahraničí zrušilo návštěvu svého náměstka v Budapešti.

Na kauze Donalda Tuskaje vidět, jak už i Evropskou unii jako celek může ovlivnit jev, který se dá označit jako krize postkomunismu. Téměř třicet let po pádu komunismu v Polsku dochází k posilováním nacionálního populismu, se kterým ruku v ruce jde postupné oklešťování demokracie. Vedle prezidenta a předsedy vlády existuje ještě něco jako stínový vůdce země v podobě předsedy nejsilnější vládní strany Jarosława Kaczyńského, který má při vládnutí rozhodující slovo. Přináší to defekty ve fungování ústavních institucí – vlády a parlamentu. Nepřipomíná to způsob vládnutí v Polsku před druhou světovou válkou?

Podobně je na tom i Maďarsko, kde se dokonce podle polského publicisty Jerzy Celichowského premiér Viktor Orbán těší kultu, který nemá v Polsku obdobu. Dopady na vnitřní politiku jsou přitom v mnoha ohledech stejné jako v Polsku.

Není tak od věci si i v ČR dávat dobrý pozor na deklarované politické inovace, počítající s tím, že stát lze řídit jako firmu, doprovázené návrhy na osekání počtu poslanců.

Krize postkomunismu však v každém případě ovlivňuje věrohodnost Unie. Polsko i Maďarsko čerpají výhody ze členství v EU s paralelním zaváděním neliberálních principů ve vnitřní politice. Kritizovat pak státy na východ od unijních hranic za nedemokratické praktiky vládnutí a podmiňovat spolupráci s nimi požadavky na dodržování demokratických pravidel může být tak trochu farizejské.

To, co se stalo okolo Donalda Tuska, je zároveň v případě Polska signálem, že polská politika je založená na emocích. V éře, kdy je Evropa konfrontována s řadou konfliktů a krizových situací, uvnitř i vně Evropy, to není dobrá zpráva. I proto, že se Polsko nachází na hranici regionu plného problémů a konfliktů, jejichž řešení může být pro Evropu mimořádně obtížné. Ukrajina budiž příkladem.

(Autor vede Středisko bezpečnostní politiky Institutu politolog. studií FSV UK.)

Miloš Balabán

Obsah Listů 2/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.