Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 2 > Antonín Rašek: Jaderné zbraně a Blízký východ – nebezpečná kombinace
Dvacátého ledna letošního roku byla v praském Ústavu mezinárodních vztahů pokřtěna rozsáhlá publikace Miroslava Tůmy. Zabývá se íránskou jadernou dohodou, íránským jaderným programem, jednáním o tomto programu a plněním dohody.
Barack Obama měl v r. 2016 jako první americký prezident odvahu Hirošimu navštívit. Spekulovalo se o tom, zda se Japoncům omluví. Neomluvil. Ale kadou událost je nutné hodnotit v dobovém kontextu. Je to jako s našimi polemikami o odsunu Němců. Minulost nelze hodnotit podle současných kritérií.
Po svrení jaderných pum na Hirošimu a Nagasaki se v dalších letech s přibliující se a prohlubující studenou válkou staly vlastníky atomových zbraní i další velmoci. V médiích se objevil termín overkill, přezabití. Zásoby jaderných zbraní dosáhly takové ničivosti, e by stačily na několikanásobné vyhubení veškerého lidstva.
Na druhé straně se začalo také mluvit o atomovém patu. Tedy o vyrovnanosti jaderných sil, a zároveň jistých zárukách, e se nikdo z vlastníků jaderných zbraní nepokusí rozpoutat válku, protoe by měla katastrofické následky.
Většina zemí vlastnících atomové zbraně nebo o ně usilujících argumentuje tím, e bez nich je jejich bezpečnost a obrana v jaderné době nemoná. Na světovém společenství je dát jim takové záruky, aby se jich mohly vzdát nebo o ně neusilovat. Kim Čong-unově Severní Koreji tyto zbraně zjevně slouí k politickému vydírání. Od zrodu první jaderné zbraně a jejího vojenského vyuití vznikly stovky a moná tisíce scénářů, co by k vyvolání atomové války mohlo vést a jak by takové střetnutí vypadalo. Jeden z posledních vytvořil analytik časopisu The Week Kyle Mizokami. Podle něho by k pouití jadrných zbraní mohlo dojít v případě, e by jedna z bojujících stran dospěla k závěru, e ve válce vedené klasickými zbraněmi bude poraena.
V současné době je nejvánějším nebezpečím, e by se jaderné zbraně mohly dostat do rukou dalších autokratických a totalitních reimů, dokonce teroristů.
Nejváněji se k problematice šíření jaderných zbraní krátce po uvedení do Bílého domu vyjádřil amerických prezident Barack Obama při své návštěvě Prahy. Dal otevřeně najevo, e jde o velmi důleitý, ale zároveň náročný a dlouhodobý cíl.
O tom, jak se vyvíjí jeho realizace v jedné z nejohroenějších částí světa, v blízkovýchodním regionu, pojednává tato velmi zásluná a na vysoké profesionální úrovni zpracovaná vědecká publikace.
V centru pozornosti je především íránský jaderný program a jeho zákaz jako základní předpoklad vytvoření bezjaderné zóny v tomto teritoriu, a jakou roli v něm hrají hlavní velmocenští aktéři, jako jsou Spojené státy, Ruská federace i Evropská unie, a také regionální mocnosti jako Turecko, Saudská Arábie a Izrael. Tůmova práce tak umoňuje kvalifikovaně nahlédnout do tohoto ohroeného prostoru v souvislosti s jednou z nejnebezpečnějších zbraní hromadného ničení.
Miroslav Tůma: Íránská jaderná dohoda a širší mezinárodní souvislosti, Ústav mezinárodních vztahů, Praha 2016, 271 s.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.