Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 2 > Rozhovor s Terezou Vaclovou: Výzkum rakoviny postupuje mílovými kroky
Tereza Vaclová (1985) po dokončení studia molekulární biologie a genetiky na UP v Olomouci a na Masarykově univerzitě v Brně se přestěhovala do Madridu, kde se zabývala výzkumem rakoviny prsu v rámci doktorského studia. V současnosti ije v Londýně a působí v The Institute of Cancer Research. V Listech č. 3/2016 jsme s ní hovořili o britském referendu o EU (Britové – multikulturní společnost, s. 36). Protoe nás zaujaly odpovědi, týkající se její profese, soustředili jsme se tentokrát na téma, které zajímá kadého z nás.
Rakovina je strašidlo. Proč sis vybrala právě takový strašidelný obor?
Výhodou mého oboru, molekulární biologie a genetika, je, e mi umoňuje studovat v podstatě jakýkoliv buněčný proces v jakémkoliv organismu. Vdy mě fascinovala medicína, a tak jsem při výběru specializace tíhla k tématům spojeným se zdravím a nemocemi člověka. Zajímám se však o biologii a vědu obecně a stále pozoruji, e člověk se můe ve své práci inspirovat i v na první pohled velmi vzdálených oborech.
Řekla bych, e právě proto, e je rakovina strašák, je pro vědce tak zajímavá. Co způsobí, e se některá část našeho vlastního těla rozhodne vzepřít sofistikované a přísně regulované kontrole nad svým osudem a začne bezhlavě jednat jako samostatná jednotka? Jaké kombinace vlivů způsobí, e se buňky začnou nekontrolovatelně dělit a jsou hluché ke všem kontrolním signálům našeho těla, které se je snaí zastavit? Jak můe náš původ, náš ivotní styl, stravovací návyky a psychické rozpoloení ovlivnit, zda a kdy naše buňky ztratí povědomí o své původní roli a sobecky upřednostní monost neomezeně se dělit? Důsledek je sice strašidelný, ale začátek toho procesu a jeho vývoj je z pohledu biologie velice zajímavý. A právě porozumění těmto procesům je naprosto nezbytné pro zefektivnění léčebných strategií a především pro prevenci vzniku tohoto onemocnění.
V mém – odborně vzdělaném – okolí zazněl názor, e více ne 90 procent nemocí je od hlavy, tedy psychického původu.
Existuje mnoho vědeckých studií, které naznačují, e optimistický ivotní přístup pozitivně ovlivňuje rekonvalescenci pacientů po operaci nebo při dlouhodobé léčbě. A výsledky jiných studií zase dokazují, e dlouhodobý stres má negativní vliv například na správnou funkci našeho imunitního systému, co můe způsobovat vetší náchylnost ke vzniku nejrůznějších onemocnění (doporučuji například letošní studii Denise Janicki-Devertse v časopise Brain, Behavior, and Immunity). Je sloité zjistit přesnou proporci onemocnění způsobených od hlavy, ale ze zmíněných výzkumů jasně vyplývá, e naše psychické a fyzické zdraví se navzájem ovlivňují a jejich interakce je současně regulována bezpočtem dalších faktorů, jako jsou prostředí, ve kterém ijeme, dieta atd.
Můj otec (spoluzakladatel hygienické fakulty UK v Praze) často zmiňoval svého učitele prof. Kabelíka, který tvrdil, e rakovinu si proije vlastně kadý. Záleí na okolnostech, jak se to vyvine a jak to dopadne.
Podle oficiálních statistik o celosvětové incidenci a mortalitě nádorových onemocnění, pocházejících z projektu Globocan, bylo na světě v roce 2012 evidováno něco přes 14 milionů nových případů rakoviny. Obecně se uvádí, e přiblině kadému druhému člověku bude během jeho ivota diagnostikována rakovina, hodnoty se však liší v závislosti na studii. Navíc je známo, e u muů se toto onemocnění vyvine častěji ne u en, výskyt různých typů rakoviny je také významně odlišný u lidí ijících ve vyspělých nebo naopak rozvojových zemích; a rizikové faktory, jako je kouření, snad ani nemusím připomínat. To jsou veřejně dostupné statistiky, které si můe kadý s přístupem k internetu prostudovat na oficiálních stránkách databáze Globocan.
A nyní trochu alternativní pohled na věc. Myslím, e tvrzení, e kadý z nás proije rakovinu, je příliš silné. Na druhou stranu jsem ale přesvědčená, e existují různé okolnosti, které mohou zamezit nebo oddálit toto onemocnění, a e u některých jedinců můe dojít k případnému zpomalení u nastartovaného onemocnění. Jak přesně všechny tyto okolnosti fungují, zatím přesně nevíme, jinak by rakovina nebyla takový problém. Zajisté však hrají roli výše zmíněné aspekty, tedy náš ivotní styl, míra fyzické aktivity, stravovací návyky, pozitivní versus negativní přístup k ivotu, působení dlouhodobého stresu a umění relaxace. e to nezní jako něco převratného? Souhlasím, ale kolik lidí se podle daných doporučení v kadodenním shonu řídí?
Jaký viditelný, konkrétní pokrok v boji proti rakovině je moné v minulých letech vykázat?
Těch menších i významnějších úspěchů v boji proti rakovině je kadý rok tolik, e to popravdě ani nestíhám vše sledovat. Rakovina provází lidstvo u tisíce let, ale v posledních 250 letech zaznamenáváme vzrůstající úsilí porozumět příčinám vzniku tohoto rozmanitého onemocnění. Rakovina vzniká v důsledku negativního působení vnějšího prostředí a / nebo vlivem vnitřního prostředí našeho těla (naše zděděné predispozice) a také kombinací vnějších a vnitřních vlivů. Ji v 18. století byl zpozorován nápadně vysoký počet kominíků s rakovinou plic, jasná souvislost mezi působením prostředí (karcinogenních sazí) a vznikem rakoviny. Od té doby se naše znalost a způsoby léčby posunuly mílovými kroky vpřed, od první radikální operace rakoviny prsu koncem 19. století přes objevy fatálních chyb v genech po dnešní sofistikované metody, které u některých typů nádorů vedou k téměř zaručenému vyléčení (například u některých typů leukemií nebo u rakoviny varlat).
K těm nejvýznamnějším milníkům v boji proti rakovině z posledních let patří terapie šitá na míru danému pacientovi, takzvaná personalizovaná léčba. Příkladem je vakcína Provenge určená k léčbě rakoviny prostaty, která trénuje bílé krvinky, vojáky imunitního systému pacienta, aby rozpoznaly zlé rakovinné buňky a zajistily jejich zničení.
Vakcíny se dnes ale vyuívají u i k prevenci vzniku rakoviny, co je další skvělý výsledek dlouhodobé snahy vědců a lékařů vyhladit tuto nemoc. Kupříkladu očkovaní proti některým onkogenním typům viru HPV (lidský papilomavirus) dokáe dívky chránit před vznikem rakoviny děloního čípku, čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na zhoubná onemocnění u en.
Dnes se výzkum zaměřuje hlavně na zefektivnění současné léčby, hledání nových strategií pro včasnou diagnózu a především na prevenci vzniku tohoto onemocnění.
Jak vypadá výzkum rakoviny v laboratoři?
Obecně lze badání v laboratoři rozdělit na počáteční, tzv. základní výzkum, následovaný výzkumem aplikovaným a později klinickým. Sdělovací prostředky většinou zaznamenají a úspěchy v pozdních fázích vývoje nové terapie, kdy v klinických studiích pacienti odpovídají na novou léčbu lépe ne kontrolní skupina, která místo testovaného léku dostává placebo. Ovšem aby k takové klinické studii vůbec mohlo dojít, je potřeba nejdříve porozumět tomu, jak daný lék funguje v organismu, a především vymyslet a otestovat nové myšlenky. Proto se finální úspěch v léčbě neobejde bez počátečního často mnohaletého základního výzkumu. Mé pracoviště, The Institute of Cancer Research, úzce spolupracuje s nemocnicí, a má tudí monost propojit všechny tři roviny výzkumu.
Moje laboratoř se soustředí na základní výzkum rakoviny prsu, a to jak u en, tak u muů. Pomocí různě komplexních experimentů a analýz se snaíme přijít na to, v čem jsou rakovinné buňky jiné ne ty zdravé, jaká kombinace změn je přiměje k tomu, aby přestaly poslouchat a začaly se nekontrolovatelně dělit. V laboratoři běně vyuíváme rakovinné buňky pacientů, u kterých jsme schopni analyzovat mnoho různých typů molekul, jejich vzájemnou interakci a lokalizaci. Porozumění těmto mechanismům nám umoňuje navrhnout efektivnější strategii pro lepší prevenci, diagnózu a léčbu rakoviny.
Jak je to s financováním těchto výzkumů, například na tvém pracovišti? Je mi jasné, e se nejedná o levnou záleitost: vybavení laboratoří, materiál a v neposlední řadě i vysoce kvalifikované pracovní síly. A co velké farmaceutické firmy? Pokud někdo zadá nějaký úkol výzkumníkům, je to podle mého názoru vdy věc drahá a výsledek nejistý.
Mé pracoviště, a tedy i většina našeho vybavení, přístrojů a reagencií jsou financovány charitativními organizacemi jako například Cancer Research UK nebo Breast Cancer NOW. Jeliko také úzce spolupracujeme s nemocnicí a jsme součástí University of London, získáváme finanční podporu i z anglického zdravotního a školského systému. V Anglii jsou charitativní organizace velmi aktivní a produktivní, významně se podílejí na vzdělávání běné populace, často pořádají akce pro zvýšení povědomí o různých onemocněních (zdaleka ne jen o rakovině), o prevenci, monostech léčby atd. Lidé jsou zde zvyklí podporovat dobročinnost, a to buď malými příspěvky od jednotlivců nebo milionovými částkami od známých osobností či velkých firem. Dalším zdrojem peněz pro výzkum jsou menší či vetší granty, na které se vypisují výběrová řízení a o které je samozřejmě velký zájem. Zaleí potom na struktuře výzkumného institutu, jak takové sumy peněz přerozdělí do jednotlivých výzkumných skupin. Farmaceutické společnosti také zaměstnávají odborníky na výzkum a pyšní se perfektně vybavenými laboratořemi. Ale fungují jinak ne výzkumný institut: primárním cílem není porozumět mechanismu vzniku onemocnění a rozšířit tak intelektuální bohatství lidstva. Jedná se o firmu, a tudí je hlavní cíl jasný – zisk. Sice to můe znít neeticky, pokud se byznys tyká zdraví, ale objektivně (ačkoliv osobně nejsem velký fanoušek korporací) většinou spolupráce farmaceutické firmy s výzkumným centrem významně urychlí vývoj léčiva a jeho rozšíření k pacientům.
Kde se můe běný člověk dozvědět o novinkách ve výzkumu tohoto onemocnění? A jak můe porozumět výsledkům vědeckých studií?
Jak jsem ji dříve zmínila, kadý má monost prozkoumat celosvětové statistiky o výskytu a úmrtnosti na toto onemocnění na internetových stránkách databáze Globocan. Webové stránky jsou sice v angličtině, ale jsou velmi intuitivní a člověk se v nich snadno zorientuje i s minimální znalostí jazyka. Co se tyká nejnovějších poznatků a metod léčby, z anglických zdrojů jsou pro širokou veřejnost velmi dobře zpracované stránky velké britské charitativní organizace Cancer Research UK nebo lze najít informace na internetových stránkách kadého významnějšího výzkumného centra zabývajícího se touto chorobou (například web londýnského The Institute of Cancer Research: www.icr.ac.uk; nebo amerického Memorial Sloan Kettering Cancer Center: www.mskcc.org). Ke sledování nových objevů ve vědě a výzkumu mohou také pomoci některé ověřené populárně-naučné internetové časopisy, například česky psaný Vesmír, OSEL, 100+1 nebo anglické Nature News, Science Daily, New Scientist, Live Science. Oproti občas pochybným pseudovědeckým a konspiračním blogům mají známé populárně-vědecké časopisy tu výhodu, e jsou texty pod kontrolou vzdělaných a informovaných editorů, kteří by měli zajistit určitou kvalitu publikované informace.
Ptal se Martin Burian.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.