Kdy jsme se s manelkou po měsíčním pobytu v KLDR vraceli domů, měl jsem pocit, který ve mně zůstal dodnes, e Severokorejci jsou laskaví a neuvěřitelně pracovití lidé, kteří si nezaslouili, co je potkalo. A nemyslel jsem, e Kimové po našem návratu budou vládnout i po sedmadvaceti letech. Teď od 13. února sledujeme zprávy o vradě nevlastního bratra Kim Čong-una na letišti v Kuala Lumpuru. Malajsijská policie zjistila, e Kim Čong-nam byl zavraděn neurotoxickou látkou VX, kterou OSN registruje jako bojovou. Představitel KLDR hovoří o infarktu myokardu.
Kim Čong-nam se narodil ze vztahu Kim Čong-ila a jeho tehdejší partnerky, herečky Sung He-rim. Na přelomu 21. století byl povaován za nástupce svého otce. Kim Čong-il ale jeho moné nástupnictví pro bohémský ivot přehodnotil ve prospěch Kim Čong-una.
Převauje podezření a jistota, e za útokem na něj je Pchjongjang. Tvrdí to i jihokorejské zpravodajské sluby. Kim Čong-un při upevňování osobní moc neváhá likvidovat ani členy vlastní rodiny. Bratr se pro něho stal nebezpečím, kdy údajně dostal nabídku stát v čele opoziční vlády v zahraničí. S touto informací se mohli seznámit i Severokorejci z letáků, které Soul šíří na sever balóny. Kim Čong-nam se dosud politicky neangaoval, údajně dával přednost svému bohémskému ivotu.
Ohroen je tak i Kim Čong-unův strýc Kim Pchjing-il, syn Kim Ir-sena, který je severokorejským velvyslancem v Praze. Nezaviněně se tím dostáváme do situace, je nejspíš přidělává starosti českým bezpečnostním slubám.
Korejci své zemi říkají Země jitřní svěesti, ale od konce druhé světové války, na rozdíl od prosperující jiní části, v té severní vládne kasárenský komunismus. Tento v 30. letech minulého století diskutovaný pojem je dnes téměř neznámý. Naposled se jím zabýval filozof Jiří Hermach, který jako devětadevadesátiletý zemřel před šesti lety. Kasárenský komunismus je zdokonalená podoba orwellovského světa, jak jej známe z románu 1984. Stačí se podívat na fotografie ze severokorejských sjezdů, konferencí a manifestací, jak tu jejich účastníci sedí jako poslušní áci ve škole či pochodují pomalu lépe ne vojáci na přehlídkách. Nebo jak si nedovolí při úmrtí hlavy svého státu kolektivně neplakat.
To je jenom jevová stránka represivního reimu. Stejně jako tíhnutí k monumentalitě, kdy tu téměř na kadém kroku narazíte na sochy Kim Ir-sena nebo jeho následovníků v nadivotních velikostech. Stačí, aby se tu někdy jen objevil na návštěvě.
Děti jsou od narození v jeslích, školkách a školách. Vracejí se domů na neděli. I v tento den však chodí jíst do společných jídelen. Obchody tu pomalu nepotřebují. V době našeho pobytu zde existovaly čtyři druhy peněz. Jako kdysi u nás za minulého reimu tuzex. Pokud někteří lidé mluví o KLDR obdivně, pak nevím, jak by se jim tento ivotní styl líbil.
Severní Korea byla prezidentem G. W. Bushem zahrnuta do takzvané osy zla a poté z ní opět vyňata. Světovou bezpečnost nicméně ohrouje nadále. Uplatňuje strategii totální války proti USA, je nemá jen ideologickou podobu. Země dlouhodobě posiluje své vojenské schopnosti, zvláště jaderné. Má ve slubě kolem milionu vojáků. Patří tak spolu s Izraelem k nejmilitarizovanějším státům světa. Neúměrně to ovšem zatěuje státní rozpočet na úkor hladovění podstatné části obyvatelstva.
Světové společenství si s tím zjevně neví rady. Představa, e Kim Čong-un zaútočí, je sice sebevraedná, nelze to ale při případném ohroení reimu vyloučit. Vlastnictví jaderných zbraní posiluje v regionálních velmocích přesvědčení, e jim zajišťují suverenitu.
Jako reakci na zavradění Kim Čong-nama přijala Čína proti KLDR další sankce, nebude od ní nakupovat uhlí. Následně také Spojené státy a jiní Korea. Ale s ambivalentností tohoto prostředku u máme zkušenosti. Daleko víc ne elity postihuje obyčejné lidi.
Američané po zkušenostech z Iráku umějí úspěšně vést preventivní válku. Ale stejně tak dobře vědí, jaké má důsledky. V tomto případě by nejspíš byly nejvánější.
Jak tomu bývá, kdy dojde k něčemu nepříjemnému, hledá se příleitost, jak od toho rychle odvrátit pozornost. Kimové u s tím mají dlouholeté zkušenosti. Teď těko mohli počítat s tím, e jim vrada na letišti v Kuala Lumpuru jen tak lehce projde. A tak Kim Čong-un musel opět sáhnout z vnitropolitického hlediska k nějakému osvědčenému prostředku, kterým vlastnímu lidu demonstruje severokorejské úspěchy a především sílu. Tedy vojenskou sílu. Ostatně jinou u nemá. A tím se severní Korea stává světovou bezpečnostní hrozbou. Tou určitě je, nejen pro Japonsko, vypálení čtyř standardních balistických raket ze základny Tongčang-ri nedaleko čínských hranic do moře poblí japonského území. Jako záminku Kim Čong-un vyuil probíhající americko-jihokorejské vojenské cvičení.
Severokorejská akce je zjevně v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Ta proto u v roce 2006 za jaderné a raketové zkoušky uvalila na KLDR sankce, které pak byly mnohokrát zpřísněny. Bohuel bez účinku. Akci odsoudily i Spojené státy, které velmi pečlivě sledují severokorejský vývoj raketové techniky a jaderných zbraní. Je jen otázkou, jak si budou počínat, a se dostane do stadia, které pro Američany nebude jen provokací, ale bezprostředně je ohrozí. To nastane v okamiku, kdy Severokorejci dokáí úspěšně otestovat mezikontinentální raketu a umístit na ni jadernou nálo. Nyní se severokorejský diktátor světovému společenství mstí tím, e na internetu vyzrazuje tajemství výroby jaderné zbraně.
Moná víc záleí na Číně. Ta se ale nyní dostala do sporu kvůli budování protiraketové obrany v jiní Koreji, která je budována právě jako obrana proti KLDR. Jde tedy evidentně o mnohostranné jednání u kulatého stolu.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.