Barack Obama v úřadu skončil, prezidentskou přísahu sloil Donald Trump. Skoro se chce říci středověké parole: Král zemřel, ať ije král! Stalo se to teprve nedávno, ale vývoj od té doby nastal skutečně překotný. A vlastně příznačný. Většina proto na předchozího prezidenta USA – navzdory všemu – rychle zapomene. Ne nadarmo politologové říkají, e lidská paměť nesahá ani od jedněch voleb ke druhým. Děje se to tedy bezmála u kadého politika. S důleitými výjimkami, mezi ně patří obětaví idealisté, nebo častěji – masoví vrazi. Co koneckonců můe někdy i splývat, záleí na úhlu pohledu.
Předchozí pán Bílého domu působil sice důstojně, ale nevýrazně. Nezanechal tragikomický dojem jako Bush junior, jen přispěl k bezpečnostní destabilizaci řady regionů světa, nebyl to ani racionální zločinec jako Nixon, jeho si spojujeme s bombardováním jihoasijských civilistů nebo aférou Watergate. Nevyvíjel ale, jako třeba J. F. Kennedy, závanější snahy bojovat s vojensko-průmyslovým komplexem; spíš se nakonec ocitl v jeho vleku. Třebae zkraje mír, snášenlivost, toleranci nebo restarty sliboval, kudy chodil. K čemu se ostatně vrátil i ve svém dojemném odstupujícím projevu. Jene kromě ambicí manifestovaných rétorickým umem za ním nic moc vskutku pamětihodného nezůstalo.
Kdy nepočítáme vysloveně marketingové obnovení diplomatických vztahů s Kubou, jeho éra znamenala především dobu zklamaných nadějí. Hloubka zklamání ovšem nebyla zase taková, aby neodcházel s neobvykle vysokou mírou popularity. K ní vlastně svého času stačilo u to, e nebyl Georgem W. Bushem. Po letech, kdo ví, bude moná přece jen idealizovaně připomínán, neboť to myslel dobře.
Na začátku moná... Jene osm let teoreticky nejmocnějšího předáka světa byla při konečném součtu věru érou paradoxů. Nejprve pár slov k zahraničí. Obdrel prestiní Nobelovu cenu za mír, ale přitom po celou dobu svých dvou mandátů válčil. A je podruné, e předem prohraný konflikt s Afghánistánem a Irákem takříkajíc zdědil. Sliboval obnovu dobrých vztahů s Kremlem, nicméně poměr mezi Moskvou a Washingtonem zůstával po většinu doby mrazivý. Bezmála studenoválečnický. Z velké části proto, e Spojené státy pomáhaly ukrajinskému Majdanu. Tedy fakticky státnímu převratu. Zkrátka se patrně snaily naplnit představu geopolitického poradce amerických prezidentů Zbigniewa Brzezinského, e Rusko můe být velmocí jedině s Ukrajinou. A jejím strategickým Krymem, kde se, dodejme, podle všeho chystaly usadit americké jednotky...
Kvůli obavě z budoucnosti USA fakticky programově oivovaly minulost. K zástupnému konfliktu vyuívaly mimo jiné extrémní politické proudy, co se nestalo poprvé a jistě ani naposled. Vedle fašizujících sil ukrajinského praporu Azov tak na Blízkém východě byli a jsou podporováni umírnění islamisté. Škoda jen, e například v Afghánistánu se podobné bezpečnostní výpěstky úspěšně obrátily proti svým chlebodárcům. A to víceméně vzápětí poté, co chudičkou, leč strategickou zemi opustila poraená sovětská vojska.
Ani na domácí scéně, je má v případě supervelmoci hodně přesahů do mezinárodního prostředí, se Baracku Obamovi moc nevedlo. Ukázalo se, e za jeho vlády nebezpečně vzrostla míra elektronického sledování vlastních občanů (o spojencích nemluvě). Bombasticky vyhlašované uzavření věznice na kubánském Guantánamu nějak vyšumělo do ztracena, tudí právní vakuum kolem vězněných můe vesele pokračovat. Vřele vítaný projekt obecného zdravotního pojištění také skvěle nedopadl a skoro to vypadalo, e se jej podaří zrušit. V neposlední řadě nedobře zapůsobily i exprezidentovy uklidňující proklamace k rozhořčenému lidu, e časté ataky po zuby legálně ozbrojených šílenců jsou něco, nač si musejí zvykat.
V českém tisku se po Obamově odchodu okamitě objevila tvrzení, e na tohoto liberála se bude nejspíše vzpomínat lépe ne na Trumpa. Jeden slovenský, formálně odborný web, jej raději nebudu jmenovat, zase pro změnu zveřejnil článek, který začíná pozoruhodnou větou: Všichni demokratičtí... politici ve střední Evropě si přáli, aby americké prezidentské volby dopadly opačně, ne dopadly.
Je ovšem fakt, e Trumpovy slibované, ba u i s gustem nastolované kroky (o formě sebeprezentace nemluvě) znejistily řadu lidí. Například idealisticky laděné jedince, kteří odmítají jeho – hantýrkou politických věd řečeno – jacksoniánství. Ponejvíce ale asi ty, kteří si neuměli představit, e oproti všemu očekávání nebude pokračovat klasický politický establishment. Okamitě spuštěná lavina útoků na sotva inaugurovaného pak v něčem ostatně připomíná projevy skalních obdivovatelů středoevropského Karla Schwarzenberga, jeho demokratickou poráku nemohou (rozhodně nijak ideálnímu prezidentu) Miloši Zemanovi zapomenout ani po čtyřech letech. V prostředí USA se de facto část elit do té míry soustředila na likvidaci radikálně levicového kandidáta Sanderse, a takřka vydládila cestičku jiné, hrubě podceňované pravicové alternativě. Svéráznému miliardáři obratně propagandisticky pracujícímu s narušováním obvyklých společenských stereotypů či frází politické korektnosti.
Volební kampaň jako by prostě neustále pokračovala. Jejím nejzajímavějším projevem byla asi poněkud infantilní snaha poraených co nejvíce zkomplikovat nováčkovi na vrcholu státní pyramidy výchozí pozici na šachovnici mezinárodních vztahů. Najednou se dokonce, v souvislosti se zjevnými zákulisními střety, popřávalo sluchu představitelům ještě vcelku nedávno smrtelně nebezpečného a ostrakizovaného Íránu. Stačilo, e tamější představitelé (oprávněně) kritizovali Trumpovu ignoranci ve sféře mezinárodních vztahů. Propagandistická kampaň nás jinak dlouhodobě, v podstatě a dosud, přesvědčuje, e za jeho volební triumf nějak mohou ti zlí Rusové, jim nutno vyhostit desítky diplomatů s rodinami. Čím zastydlí studenoválečníci – opět kouzlem nechtěného – nahráli na státnickou smeč Putinově mocenské klice. Namísto recipročního opatření bylo chladně racionálně učiněno vstřícné gesto s tím, e se Kreml těší na novou, zralejší americkou administrativu.
Jak rychle ovšem, a zda vůbec, původní outsider politicky dospěje, je velikým otazníkem. Suďme jej ale a posléze, po činech, ne a priori. Z dosavadních hodnocení jeho – zmatečných, neučesaných či buranských – počátků vyplývá, e neměl dostat ani obvyklých sto dní hájení.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.