Prezident Turecké republiky Erdogan je patrně dítkem Paní Štěstěny. Těko by si sám kdy mohl vytvořit vhodnější podmínky pro další utuování poměrů ve své zemi. Pro deliberalizaci a vytváření reimu osobní moci. Především Západ(ní Evropa) mu k tomu vytvořil ideální podmínky. Dosti neobratná politika, kterou dlouho vyspělý svět provozoval v Sýrii a Iráku, nás dostala do nezáviděníhodné, víceméně závislé situace. Připomíná to trochu ono známé sousoší tří opiček, jaké dostávají asijské nevěsty. Jedna opička si zakrývá oči, druhá uši, třetí ústa. Nic nevidět, nic neslyšet, nic neříkat. Evropa se stala nevěstou, kdeto Turecko, na spojnici mezi Balkánem, Blízkým a Středním východem a Střední Asií, oním despotickým manelem. Adekvátní odezvu nevyvolává ani úprk od kemalismu a postupující islamizace. Ani nanejvýše drzé, útočné (a vypočítavě stupňované) historizující ostouzení Německa a Holandska, které přece jen odmítají otevřené zasahování Ankary do svých vnitřních záleitostí. Včetně práva na kontrolu vstupu (politizujících) cizinců do země, uplatňování demokratických svobod anebo oficiálního uznání arménské genocidy...
Našim politickým předákům v Bruselu, leč i na úrovni místních vlád, se podařilo vmanipulovat starý kontinent do situace, kdy erdoganovská klika tahá za notně delší konec provazu. V podstatě si můe vychutnávat odplatu za předchozí desetiletí poniujícího, protoe bezúspěšného klepání na bránu evropských společenství.
Ale to není všechno. Ankara hned z několika důvodů opravdu programově eskaluje konfrontaci s Evropou. Můe si to dovolit, je toti jedním z klíčových hráčů v regionu, o jeho destabilizaci pro další dlouhé období těko pochybovat. Předák osmdesátimilionového státu, který za vlády jím zaloené Strany spravedlnosti a rozvoje ekonomicky vydatně posílil, si je svého významu vědom. A dovede toho přiměřeně vyuívat. Dobře ví, e starý kontinent ohroují přívaly uprchlíků, jejich zábranou se za úplatu stal. Nejde jen o laxnost, idealismus či pseudohumanitu evropských elit, jim můe kdykoli pohrozit zvednutím stavidel lidské tsunami. Turecká armáda, je konečně operuje také proti islamistům, je druhá nejsilnější v NATO. Paktu, který má důleité základny v Malé Asii a jeho roli nutno opětovně definovat. Mimo jiné kvůli nově ustavené hlavě Spojených států, odhlasovanému brexitu či vzestupu Putinova Ruska.
(Ne)bezpečnost poměrů a příslušná propaganda představují základní kámen Erdoganovy politiky vnější, ale především vnitřní. Po nedokonale vyjasněném červencovém pokusu o puč rozpoutala vládnoucí klika mimořádné čistky. Základ proskripčních seznamů přitom musel být sestaven předem. Oslabily se tím sice ozbrojené sloky, ale jejich věrností si – jmenováním nových velících důstojníků – můe být prezident jist. Jako si tím kdysi mohli být jisti nejmenovaní diktátoři, kdy provedli své noci dlouhých noů.
Dopad odvetných kroků proti skutečným či domnělým nepřátelům je vskutku mimořádný. Politická opozice, univerzity, úřady, sdělovací prostředky a celá společnost pochopily, kdo je tady pánem. Bude to mít nejspíš zásadní konsekvence do budoucna. Bývalý starosta nejlidnatějšího města Istanbulu pronikl do nejvyššího patra politiky roku 2003, kdy se stal premiérem, aby před třemi lety usedl do čela státu. Vzhledem ke svému velikášství se jistě nebude chtít brzy poroučet do důchodu a učiní pro to maximum. Ostatně nyní v dubnu konané referendum o mimořádném posílení jeho pravomocí je toho výmluvným počinem. Stal se špatně vypočitatelným, přičem mnoho zlé krve nadělalo jeho divoké, impulsivní geopolitické lavírování. Nejnověji pak pragmatické usmíření a další etapa inklinace k rovně autoritativně vedené Ruské federaci. Dokonce se začalo mluvit o ose Moskva – Teherán – Ankara; vedou se například váné diskuse o jejich společném ekonomickém prostoru. Má to své důvody: sestřelení ruského bombardéru roku 2015, následné obchodní embargo či loňská vrada velvyslance příslušníkem turecké policie jsou, zdá se, postupně překonávány. Putin s Erdoganem si pojednou – navzdory všem sporným tématům – notují o svém drahém přátelství. Neboli o úzké vojenské spolupráci obou zemí v Sýrii, odkud společně vytlačují Západ, o obnovení bezvízového styku, o novém jednání na téma plynovodu TurkStream či o stavbě jaderné elektrárny v jihoturecké provincii Mersin.
Situace není ale úplně jednoznačná. Zejména hospodářské vazby Turků na EU či USA jsou, slovy klasika, větší ne malé. Vytvářejí určitou závislost. Něco však jisté je. Demokratické společenství, je tak rádo kritizuje Kreml, odpustí o poznání tušímu reimu sultána Erdogana leccos. Včetně výkřiků o válce mezi kříem a půlměsícem! Dvojí metr se tak mimo jiné netkne jeho neskrývaných sympatií k Muslimskému bratrstvu, systematického odstraňování občanských práv, rozsáhlé korupce, předchozí (víceméně) skryté podpory tzv. Islámského státu nebo bezohledné (občanské) války s Kurdy, kteří jsou důleitým bojovým nástrojem Západu proti islamistům. A ještě jeden zásadní postřeh: servilní západní spojenectví s Ankarou je projevem slabosti i pěstování dalších mezinárodních problémů. Vytloukání klínu klínem.
Pavel Kopecký (1979) je politolog a publicista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.