Volby v Holandsku, Francii a Německu jsou i tématem české politické debaty. První z nich nepřinesly vítězství krajně pravicového Gerta Wilderse, take populisté a proti Evropské unii pracující politici odešli zklamáni. Další v pořadí je bitva o Elysejský palác. Ta mimo jiné ukáe, jak si stojí lídryně Národní fronty Marine Le Penová. Jaké jsou její šance? Kdo jsou její vyzyvatelé? A co na to francouzská levice?
Za necelý měsíc se dozvíme, jací dva kandidáti se probojovali do druhého kola francouzských prezidentských voleb. To se odehraje v předvečer Dne vítězství – v neděli 7. května. I kdy se můe dle nejnovější průzkumů zdát, e se situace poměrně vyjasnila a do druhého kola postoupí vedle Marine Le Penová s jistotou také bývalý socialistický ministr financí Emmanuel Macron, brod je přeci jen ještě daleko.
Stačí si připomenout dosavadní průběh předvolebních kampaní, kdy se ještě na podzim minulého roku rýsoval o mnoho tragičtější scénář. Ve hře tehdy byla jména exprezidenta za konzervativce Nicolase Sarkozyho nebo socialistického expremiéra Manuela Vallse. Oba byli kandidáty svých stran v primárkách, přičem některé průzkumy ukazovaly, e by při střetu s nimi mohla v obou případech minimálně z prvního kola vyjít vítězně ji zmiňovaná šéfka Národní fronty. Proč neuspěli?
Vedle obohacujících televizních a rozhlasových debat přinesly primární volby u Republikánů a Socialistů zjištění, jak stěejní roli můe demokratický mechanismus hrát při výběru kandidátů.
Obě strany se rozhodly pro otevřené primárky, jich se vedle členské základny mohl zúčastnit také kadý, kdo sdílí pravicové a středové, respektive sociálně-demokratické postoje, zapsal se ve svém obvodu na volební listinu a zaplatil drobný příspěvek (v řádech jednotek eur). Nejenom, e se vnitrostranicky jedná o velmi demokratický způsob rozhodování. Navíc umoňuje zapojení i sympatizantům a voličům daných stran.
Primárky se stranám vyplácejí i proto, e mobilizují voliče a upozorňují na budoucí prezidentské volby v podstatě s ročním předstihem. V průběhu diskusí si nejen kandidáti formulují témata, je budou pro budoucí kampaň stěejní. Zároveň se ovšem daří některé veřejností velmi málo oblíbené, ale ve stranách vlivné osobnosti eliminovat.
Nyní se to ukázalo hned dvakrát. Republikánskými primárkami prošel úspěšně expremiér François Fillon, jen se v průzkumech objevoval spíše na třetím místě za bývalým prezidentem Sarkozym. Mezi socialisty se podařilo zvítězit představiteli radikálnějšího levicového křídla Benoît Hamonovi. Tento bývalý europoslanec a exministr školství v druhém kole porazil straníky favorizovaného a veřejností zatracovaného Manuela Vallse, který působil jako premiér druhé Hollandovy vlády. Nejen české veřejnosti utkvělo, kdy v souvislosti s debatou o nošení plavek-burkin přirovnal obnaené ňadro Marianne vedoucí lid na barikády ke skutečné svobodě.
Primární volby tak byly prvním ukazatelem toho, e nás čeká ještě celá řada zvratů.
Celkově se ve volbách představuje osm muů a dvě eny, relevantních kandidátů je ovšem pět. Ti se také v polovině března zúčastnili první televizní debaty a je na ně zaměřeno nejvíce pozornosti. Na čele peletonu se střídají Le Penová se svou protekcionistickou a velmi národoveckou kampaní Ve jménu lidu (Au Nom du Peuple) a Macron, rozhodně největší překvapení těchto voleb, bankéř a zakladatel stále se rozrůstajícího hnutí Vpřed (En Marche!). Zajímavé je, e se oba tváří jako antisystémoví kandidáti, kteří nabízejí alternativu k současnému establishmentu. Macron se obrací k mladým lidem z měst, hovoří pozitivně, pouívá slova jako nová budoucnost nebo revoluce a jeho program je kombinací některých levicových návrhů (sníení daně z nemovitosti nízkopříjmovým skupinám, omezený vstup globálního kapitálu na evropský trh) s velmi pravicově liberálními (posilování role zaměstnavatelů, rozmělňování sociálního státu). Le Penová zvedá sociální kartu a kritizuje dopady globalizace, ovšem buduje kolektivní vědomí prostřednictvím tzv. francouzského lidu, z něho vylučuje celou řadu obyvatel (imigranty, náboenské menšiny) a plánuje Francii výrazně oprostit od vnějších vlivů.
S výrazným odstupem se za nimi objevuje republikán Fillon. Kandidát, který byl dlouho povaován za jediného moného vyzyvatele Le Penové, je aktuálně zmítán skandálem ohledně podezření z fiktivního zaměstnávání své eny jako parlamentní asistentky. Zdá se, e mu skandál láme vaz a moná jej nakonec přeskočí jeden z levicových kandidátů.
Na 4. a 5. místě alternují lídr hnutí Nesehnutá Francie (La France Insoumise) Jean-Luc Mélenchon a socialistický Benoît Hamon, v jeho prospěch ji v únoru z volby odstoupil zelený Yannick Jadot. Oba zmiňovaní představují progresivně levicový program, zdůrazňují problematiku nezaměstnanosti, sociální frustraci a nedílnou součástí jejich základních východisek jsou udritelný rozvoj a důraz na ekologii. Mohlo by se tak zdát pošetilé, e kandidují odděleně a nechávají tak pravici a krajní pravici prostor pro zvolení. Na spojení to ovšem nevypadá, jeliko oba statečně odolávají tlaku veřejnosti, která se je ji několikátý měsíc různými způsoby zkouší sjednotit. Hamon se dokonce o návrh spolupráce pokusil, stálice francouzské radikální levice Mélenchon však odmítl. Neshodují se toti např. v pohledu na EU, kterou poslední jmenovaný pokládá za zkrachovalý projekt nikým nevolených elit a rád by jej zrušil a na jeho základech vystavěl socialistickou Unii.
Hamon se naopak domnívá, e v době prezidentství Donalda Trumpa je nutné současnou Evropskou unii udret a demokratizovat zevnitř. Podobné neshody panují v oblasti práce, pohled socialistického kandidáta je inovativnější a radikálnější, jedním z jeho návrhů je toti například nepodmíněný základní příjem, zároveň by chtěl na automatizaci práce reagovat zdaněním robotů. Mélenchon v tomto ohledu drí starolevicový narativ a říká, e je potřeba vytvářet více pracovních míst a zlepšovat pracovní podmínky.
Byť je mnohé spojuje, zřejmě je více rozděluje, kandidovat tedy s největší pravděpodobností budou odděleně, do druhého kola se ani jeden neprobojuje a Francii čeká pětiletka sice sympatického, ale s neoliberalismem a globalizací příliš propojeného Emmanuela Macrona.
Není samozřejmě vyloučené, e se dnešní pořadí kandidátů změní. Bohuel ani Marine Le Penová není stoprocentně ze hry. Více ale budeme vědět u 23. dubna.
Sára D. Vidímová (1990) je studentka politologie na Filozofické fakultě UK v Praze.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.