Ani úder zimních mrazů nezchladil horkou debatu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Leden přinesl důleité rozhodnutí britského nejvyššího soudu, podle kterého bude muset oficiální zahájení procesu vystoupení schválit nejprve britský parlament. Takzvaná aktivace článku 50 Smlouvy o EU, spouštěcí moment dvouleté lhůty pro vyjednání podmínek vzájemné rozluky, se tak můe o několik měsíců oddálit, nebo dokonce zablokovat.
Odhady politologů se ale spíše kloní k názoru, e odhodlání Britů a jejich premiérky Theresy Mayové je velké a v obou komorách nakonec vláda najde většinu. Parlamentní debatu ale nepochybně vyuije jako kolbiště opozice stejně jako skotská vláda, čím oiví vzpomínky na těsné výsledky referenda a nepřátelskou atmosféru mezi oběma tábory.
Spíš ne zpochybňování samotného rozhodnutí o vystoupení z EU bude ústředním tématem spor, za jakých podmínek má Velká Británie odejít. Britská levice i pravice mohou najít shodu v tom, e přímým důsledkem brexitu nemá být ztráta konkurenceschopnosti a pracovních míst. Proevropští Skotové mohou mít za důleitější, zda je se zbytkem Evropy bude dál spojovat volný pohyb osob a zda bude mít rozchod s Evropou dopady na daňovou a redistribuční politiku Spojeného království. Evropské instituce zatím vyčkávají a zarytě tvrdí, e míč je na straně země, která se rozhodla odejít.
Zatímco libra posílila po klíčovém projevu britské premiérky – brexit je brexit –, reakce byznysu sídlícího na britských ostrovech je spíš plná obav. Z jejich pohledu tvoří daně a volný pohyb osob stejně významný rámec pravidel pro podnikání. Změna v kadé z těchto oblastí můe dát impuls ke změně strategie a přesunu části podnikání do jiných zemí. Zatímco leckterý evropský stát by britským firmám rád udělal prostor, z Británie zaznívá, e firmy mohou hledat útočiště v neevropských zemích, například v Asii. V horším scénáři by to mohl být signál začínající hospodářské krize.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.