Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 1 > Heda Čepelová: Evropa ve sledu politických derniér

Heda Čepelová

Evropa ve sledu politických derniér

Přelom roku byl doprovozen personálními změnami na nejvyšších postech, za kterými jako by se skrýval záměr divadelního ztělesnění evropské politické atmosféry. 1. prosince zveřejnil francouzský prezident Hollande, že ve volbách letos v dubnu nehodlá svůj post obhajovat. Jen o několik dní později v dozvuku sčítání výsledků ústavního referenda oznámil svou rezignaci italský premiér Matteo Renzi. Evropské střídání stráží v lednu prozatím zakončila výměna v čele německé sociální demokracie, když se funkce předsedy a lídra v letošních parlamentních volbách vzdal současný vicekancléř Sigmar Gabriel. Jde o tři vlivné evropské státníky, které kromě odchodu spojuje i příslušnost k sociální demokracii. Jejich rezignační projevy ale jako by pocházely ze dvou odlišných světů. Z Francie se ozval apel na sjednocení společnosti, aby si i po prezidentských volbách uchovala svůj demokratický charakter. Předseda německých socialistů prohlásil, že je v sázce přežití strany. Projev devětatřicetiletého italského premiéra sršel nadějí a svého druhu optimismem.

Ať žije Itálie, která věří v politiku. (...) Ti, kdož bojují za ideu, nemohou prohrát, prohlásil Renzi ve svém emotivním vystoupení. Řekl také mimo jiné, že věří v Itálii, a proto považuje za svou povinnost ji změnit. Prohrané referendum o změně ústavy popsal jako bitvu, ve které jeho politika změny pro jednou neuspěla, tím spíš má ale cenu o ni bojovat dál. Na rozdíl od svých francouzských a německých kolegů se tak nepostavil na stranu ochránců stávajících pořádků, ale na stranu těch, kteří přinášejí změnu v podobě silnější a lepší demokracie. Ústředním motivem si tak mnohem lépe rozuměl s novým prezidentem Spojených států amerických Donaldem Trumpem, který svou inauguraci označil za významný moment, protože moc se předává nikoliv mezi garniturami, ale od Washingtonu k lidu. Do stejné politické rodiny by je ale pravděpodobně zařadil jen málokterý politolog. Zdá se, že boj za lepší demokracii umí svým proponentům nabídnout stejně emotivní roli jako populistická kampaň.

Heda Čepelová

Obsah Listů 1/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.