Se zpoděním se ke mně dostala kniha autorů Karla Sommera a Josefa Julínka. Oba znám díky publikacím, je připravují lidé kolem Občanského sdruení Bousín a Repechy. V obou těchto obcích na Drahanské vrchovině očividně ijí (nebo tam na chalupy přijídějí) lidé, kteří mají tento krásný kraj rádi a chtějí zdejší přírodní či kulturně-historické zajímavosti přiblíit širší veřejnosti.
Ve dvojici autorů knihy byl Karel Sommer (1929–2015) profesionálním historikem, který v 60. letech působil na olomoucké Univerzitě Palackého. V roce 1970 však musel spolu s dalšími reformními komunisty vysokou školu opustit. Naštěstí nalezl azyl v tehdejším Slezském ústavu ČSAV v Opavě a mohl se dál věnovat historickému bádání. Josef Julínek (nar. 1951) pak je duší zmíněného občanského sdruení a významným organizátorem jeho vydavatelských aktivit. Ač vzděláním ekonom, napsal několik regionálně historických a vlastivědných prací, šest z nich právě ve spolupráci s Karlem Sommerem. Jestlie většinu z nich ocení především čtenáři znalí zdejšího kraje, kniha věnovaná Aloisi Kolískovi rozhodně přesahuje svým významem hranice nejen Drahanské vrchoviny, ale i Moravy.
Msgr. PhDr. Alois Kolísek (1868–1931) se narodil v Protivanově na Drahanské vrchovině. Všech šest synů z chudé rodiny bylo vysvěceno na kněze (matka Marianna Kolísková obdrela ve stáří pochvalné uznání od císaře Františka Josefa I. a stříbrnou medaili od papee Pia X.). Syn Alois vystudoval brněnské Státní vyšší gymnázium a bohoslovecký ústav tamté. Po krátkém kněském působení v Náměšti nad Oslavou byl poslán na vyšší teologická studia do Říma, kde byl také promován doktorem filozofie. Působil pak na různých místech Moravy (nejdéle jako katecheta na Zemské vyšší reálce v Hodoníně). Po více ne dvacetiletém vyučování na reálce byl roku 1919 jmenován řádným profesorem národní slovenské literatury a estetiky na teologické fakultě v Bratislavě. Ta však nezahájila svoji činnost pro odpor vysokých církevních kruhů, Kolísek proto začal přednášet na bohosloveckých učilištích v Trnavě, Bratislavě a Praze. Výrazně se té celý ivot angaoval ve veřejném, zejména kulturním ivotě.
Kolísek se přátelil s farářem Karlem Dostálem-Lutinovem, jedním ze zakladatelů tzv. Katolické moderny, ktera se snaila o obrodu katolické církve a její zatraktivnění pro lidové vrstvy. Na sjezdu tohoto hnutí v Přerově přednesl Kolísek referát o těkém postavení slovenských vlasteneckých kněí. Rezoluce sjezdu vyzvala biskupy olomouckého a brněnského, jako i papeského nuncia ve Vídni, aby se zasadili proti zneuívání církevní moci v Uhrách vůči slovensky smýšlejícím kněím.
Kolískovy kontakty se slovenskými národovci kolem Andreje Hlinky vzbudily ovšem velkou nelibost církevní vrchnosti. Andrej Hlinka spolu s dalšími obhájci Slováků a slovenštiny navštěvoval Kolíska v jeho bytě v Hodoníně. Kolísek také zorganizoval úspěšné Hlinkovo přednáškové turné po českých a moravských městech. Po Hlinkově uvěznění v Uhrách se zasazoval o jeho propuštění. Kdy však vznikla Československá republika a Hlinka se neúspěšně pokusil na paříské mírové konferenci dosáhnout autonomního postavení Slovenska v rodící se Československé republice, oba dřívější přátelé se názorově rozešli. Kolísek pomáhal dr. Šrobárovi organizovat vojenské obsazení západního Slovenska a později se stal poslancem Národního shromádění. V této funkci se výrazně podílel na rozvoji slovenského školství, podporoval vznik lidových škol a patřil k poslancům, kteří předloili návrh na zřízení univerzity v Bratislavě.
Kdy ale začaly na Slovensku sílit autonomistické tendence, Kolísek se tam postupně dostával do izolace. Ľudová strana odmítla jeho monou kandidaturu do parlamentu na další volební období, a byl dokonce ze strany vyštván. V roce 1927 se sice rozhodl kandidovat za Československou stranu lidovou v jednom ze slovenských volebních obvodů, jeho kampaň však skončila debaklem (v některých obcích musel dokonce uprchnout před rozvášněným davem).
Ještě mnoho dalšího se lze dočíst v knize o tomto významném zastánci česko-slovenské vzájemnosti a spolupráce. Na závěr mohu zmínit ji jen jeho angamá v Panevropské unii, národně-hospodářském hnutí organizovaném z Vídně dr. Richardem hrabětem Coudenhove-Kalergim. Ostatní si u musí zvídavý čtenář přečíst sám. Určitě nebude litovat. Při čtení úvodních, spíše ivotopisných kapitol moná bude mít dojem, e jde o nijak zvlášť nevynikající monografii regionální osobnosti. V dalších kapitolách o Kolískových aktivitách kulturních, politických i pastoračních však uasne nad tím, co všechno tento skromný člověk dokázal pro Slováky, Čechy i Moravany udělat. Poodkryjí se mu také mnohé málo známé aspekty vývoje česko-slovenských vztahů prvních desetiletí 20. století. Karel Kolísek zemřel po návratu z národní pouti do Lurd, kterou pomáhal organizovat.
Karel Sommer, Josef Julínek: Politik a kněz Alois Kolísek. Nakladatelství ARSCI, Praha 2012.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.