Probudil se a byl rád, e nebe je takové, jaké bylo včera: mírně ponuré, ale ne tak, aby se rozpršelo. Den stvořený pro činorodou práci. Kocourovi otevřel konzervu, sám si namazal chleba taveným sýrem a otevřel pivo, to ještě nikdy nesnídal. Nechtěl se ale zdrovat rozděláváním ohně a vařit vodu na čaj. Měl si vzít z domu také plynový vařič. Jene našel by ho vůbec v hromadě, kterou zloději po sobě nechali? V troskách jeho ivota hrál campingový vařič velmi bezvýznamnou úlohu, to globus byl důleitější a taky ho tam nechal. Přesto ho to rozladilo.
Kocour se spokojeně olizoval, pak si střídavě levou a pravou tlapkou umýval čumák, pak celou hlavu i za ušima, a byl krásně čistý. Zato on jistě docela musí u smrdět, ale co má dělat, kdy pumpa nefunguje. Ano, co má dělat dřív – spravovat pumpu, nebo začít s boudou, aby měl aspoň přístřešek, ne začne pršet, protoe někdy pršet musí. Chvíli seděl a poslouchal, jak jeho čas marně prchá.
Rozhodl se pro boudu. Dneska ji rozměří a připraví materiál. S pajcrem, sekerou a kleštěmi se vydal ke zbořeništi. Kocour ho líně následoval. Ne vyprostil z rezavých plechů a cárů asfaltových lepenek jedno prknu, upachtil se a čas notně pokročil, strašná práce. Ta se mi lepí na paty celý ivot. Kocour zjistil, e černá lepenka snímá z nebe šedivé teplo, a uvelebil se na ní. Upokojilo ho, e kocour je spokojený. Asi pochopil, e teď bude mít páníčka celý den pro sebe, nikam nebude chodit do práce, odjídět na jednání a nevrlý se z nich pozdě vracet. Jak kocour nenáviděl ten jeho zapráskaný diář, který je teď bílý jak padlý sníh, jak diář kocourův. Konečně jsou si rovni, a o to jim oběma šlo.
Odnosil těch několik prken, která se mu podařila vyprostit a odhřebíkovat, a asi čtyři trámky k místu, kde bude stát jejich společná bouda. Dopoledne pryč a materiálu alostně málo. Uslyšel, jak v batohu ebravě zapípal mobil, e je vybitý. – Sbohem, mobile! Jen si ještě zoufale zapípej, máš to marné.
Boudu přes poledne rozměří, vytyčí. Aha, ale nemá metr. Zapomněl ho koupit, vůl. Znovu se mu v hlavě skládal seznam toho, co nemá: metr, úhelník, ten vařič, mýdlo... Kocoure, ani jsme nic neudělali, a u musíme jít zase nakoupit. Kocour hned oil, pochopil, e se půjde na prochajdu a nejspíš se na ni bude chodit kadý den. To zas bude – on půjde strašně klikatou cestou, zase bude všechno zkoumat a očuchávat, ádná prochajda, udělám si metr sám. Myšlenka ho nadchla, budou mít s kocourem svůj osobitý metr, na nikom nezávislý. Ostatně vdycky se mu jevil metr poněkud krátký; centimetr si udělá tedy o cosi delší, ale zase menší ne coul. Nanášel pěkně své centimetry na kus prkna, a jich bylo sto, prkno délky zhruba metr a půl zařízl. Stejným způsobem si vytvořil také půl metr pro případy, kam se celý metr nevejde. Těšil se, e a bude mít více času, udělá si metr skládací.
Byl na svou práci hrdý, ale docela ho vyčerpala. Chvíli si lehne na prkna a odpočine si. Jak uléhal, kocourovi zazářily oči – á, jde se spinkat! Jindy na to čekával celý dlouhý boí den. S úsměvem se k němu blíil a hned nastartoval svůj tříválcový dieselový motor, uvelebil se mu prsou, dieselem konejšivě předl, take za chvilku oba spali, jako by je hodil do vody.
Zdálo se mu zas o té strašné hromadě v jeho bytě a vůbec o jeho ivotních troskách. Ta protichůdnost! Je to odvaha a statečnost, jak nechal všechno na hromadě, ponechal to svému osudu, odhodlaně vrátil klíče od bytu, aby ho navdy opustil? V podstatě tím vrátil klíče od všeho a opustil úplně všechno kromě své holé existence. Nebo je to naopak projev zbabělosti a slabosti člověka, pro něj vyloupení bytu se stalo pouhou záminkou k útěku? Co to udělal? Před kým utíká? Sám před sebou? Nespáchal on spíše poněkud podlou sebevradu, je sice přináší sebevraedně radikální řešení, ale on si přitom pěkně zůstal ít, dokonce s pocitem hrdiny? Hřích sebevrady umocněný o pokrytectví ivota? Však za to budu pykat. A připomněl si skřípavý zvuk pumpy, která nevydává vodu, změť prken jako by k sobě vázaných sveřepými liánami. Čistý diář má jenom kocour, já ho mám odshora a dolů černý, ani bych si uvědomoval, co je za den, pondělí jako neděle, pořád dál za sebou.
Lee na zádech přepadalo ho chrápání. To kocour nesnáší, a zlostně kvikne a kousne ho do nosu, co ho jenom udruje v trýznivém, polovědomém snu. Napadá ho ovšem, e jeho únik není útěk. Do vyhnanství, a tohle přeci vyhnanstvím je, se neutíká, on si je svobodně zvolil jako rozhřešení pro další svůj ivot, více trest ne ráj. Jeho ivot ale nesmí důstojnosti pozbýt, naopak nabýt. Pochopil výzvu, a přijal ji, tak co. I tu Bibli si vzal.
Vzbudily ho kapky deště. Zíral a nevěděl, kde je, co je, a proč tu je. Došlo mu to a po chvíli, a také, úkaz nečekaný, e se stmívá. Co je to za podivný den? Kocour na jeho hrudi ve vlahém mírném dešti dále spokojeně přede, tak snad je všechno v pořádku. Kdy by mu bylo nejhůř, můe se chovat po vzoru kocoura, ten si ví vdycky rady. U v polospánku si do seznamu připisuje k vařiči také nějakou celtu nebo aspoň kus igelitu. Jak to, e na to, hlupák, nepřišel dřív, ne začalo pršet?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.