Jste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 1 > Kacper Szulecki: Zdraví a ivotní prostředí, pro polskou vládu výbušná směs
Vláda Práva a spravedlnosti (PiS) nezavinila katastrofální stav ovzduší v Polsku, ale právě Právo a spravedlnost za něj zaplatí politickou cenu. Na výběr je drahá, pracná, ale nezbytná reforma, anebo nespokojenost společnosti v těko představitelné míře. Pokud černý protest pisovský beton odrolil, tak teprve počkejte na smogové beranidlo.
I kdy je pravda, e vzduch v Polsku u roky není dobré dýchat, i to, e fakticky se stav ovzduší deset let pomalu zlepšuje, mluvit o tom dnes pro politika vládní strany znamená osobní veřejnou sebevradu.
Ekologické organizace, občanská sdruení i městská hnutí bily řadu let na poplach – téma ale nějak nikdy nezískalo v médiích větší pozornost. Náhlý růst pozornosti a čím dál rozšířenější vědomí faktu, e v Polsku dýcháme jed, lze snad vysvětlit jen nedávnou zprávou WHO a ebříčkem kvality ovzduší měst Evropské unie, ve kterém Polsko dopadlo dramaticky špatně.
Pro vládní tábor jde o skutečně váný problém. Ve chvíli, kdy (protivládní) Výbor na obranu demokracie výrazně ztrácí energii a Černý protest (proti zpřísňování ji tak restriktivní protipotratové legislativy), byť PiSem trochu zatřásl, nemůe ze zjevných důvodů překročit hranice boje za práva en, smog narušuje vládní klid.
Nejde o ekologický problém, jakými jsou kácení v Bělověském pralese, odstřel zubrů ani o klimatickou změnu. Čistý vzduch je otázkou veřejného zdraví, která se dotýká kadého: en, můu, dětí (to je důleité!), katolíků, levičáků, liberálů i – po všech stranách excentrického populisty – Janusze Korwin-Mikkeho.
Srovnatelný problém jsme v Polsku neměli od druhé poloviny osmdesátých let, kdy mladá opoziční hnutí mobilizovala tisíce lidí během protestů kvůli Černobylu – i tam bylo velmi silným motivem zdraví dětí – proti rozestavěné první polské jaderné elektrárně Żarnowec a proti skladištím radioaktivních opadů a konečně i ocelárně Siechnice u Vratislavi.
Opakující se pochody proti ocelárně otravující pitnou vodu byly největšími masovými demonstracemi v Polsku po vyhlášení výjimečného stavu. Smog se neomezuje na Vratislav. Velkých měst, okresních měst i vesnic se dotýká obdobně, i kdy z různých důvodů. Jde o politický sud prachu, jeho doutnák u nějaký čas hoří. A brzy můe vybuchnout.
A kdy vybuchne? Především můeme čekat vlnu společenské nespokojenosti, která se silně obrátí proti ústřední vládě (protoe samosprávy u dnes provádějí úspěšné úhybné manévry). I pokud počasí PiSu pomůe, bez radikální systémové změny se otázka vrátí za několik měsíců, jistě příští zimu. V delší perspektivě má vláda jen dvě monosti. Obě obtíné.
Polsko u roky potřebuje zásadní reformu s cílem zlepšit kvalitu ovzduší – komplexní a co moná rychlé omezení zdrojů smogu a toxinů. Jejich hlavní zdroje jsou tři: vysoké emise – tedy topení v domech a v bytech ve starých domech –, osobní doprava ve městech, energetika postavená na uhlí a těký průmysl.
Jako první v pořadí je nezbytně třeba rychle (a draze) a radikálně změnit, čím a v čem Poláci topí v domech. Jsou třeba zákaz obchodování s uhlím a nekvalitním koksem, kontrola emisí a pokuty za spalování odpadu, společně s tím pak staení konkrétních typů kotlů z prodeje, výměna kotlů starých, přechod na jiná paliva a obnovitelné zdroje, zvyšování energetické účinnosti a tepelné izolace budov. O tom všem ekologické organizace i řada think-tanků hovoří řadu let.
Výměna topenišť je dnes dobrovolným rozhodnutím majitelů domů a bytů, kteří v některých městech mohou počítat s podporou samospráv. Krakov takovou monost zavedl u v roce 2014, Varšava to má teprve v úmyslu. Ale ani samosprávy velkých měst nechtějí platit celou výměnu (Krakov jen 40 %) a obce na venkově, kde je míra problému největší a monost přejít na centrální vytápění nebo plyn omezená, na to jednoduše nemají. Proto, abychom skutečně bojovali se smogem, je potřeba vládní program spojující zákazy a kontroly s financováním.
Náklady jsou přitom obrovské – jak ekonomické, tak společenské. Protoe je vláda nejpravděpodobněji bude chtít co nejvíce přenést na obyvatele, jak se to v polské energetice obvykle děje. Namísto příspěvků (majitelé nejvíce znečišťujících kotlů jsou obvykle nejchudší) můeme čekat spíše zákazy, nařízení a pokuty. A se nakonec ukáe, e bez podpory z rozpočtu se reforma udělat nedá, a cena léta odkládané reformy potopí beztak u děravou loď řízenou (premiérkou) Beatou Szydłovou.
V odpovědnosti samospráv mohou zůstat omezení pohybu aut ve městech, rozvoj hromadné dopravy, podpora cyklistů. Třetí věcí je reforma energetiky, kterou Polsko u také léta odkládá. PiS měl v programu propagaci rozptýlených obnovitelných zdrojů. Ale od chvíle, kdy v r. 2015 vzniklo Ministerstvo energií, se zdá, e jeho hlavním cílem je úplná likvidace sektoru OZE (s výjimkou geotermálních vrtů otce Rydzyka (konzervativně katolického mediálního magnáta) v Toruni, které podporuje ministr ivotního prostředí). Samozřejmě – jde také o náklady rozpočtu, i kdy nalézt investory do obnovitelných zdrojů energie je o mnoho snazší ne v případě výměny kotlů.
Druhá monost je zametat téma i dále pod koberec. Ministr ivotního prostředí Jan Szyszko říká, e otázka smogu se netýká jeho resortu. Ministr zdravotnictví Konstanty Radziwiłł tvrdí, e problém je čistě teoretický, a ministr vnitra se věnuje víc otázkám německého multikulturalismu ne tomu, co se děje v Polsku.
V Polsku se dnes skutečně špatně dýchá, zvlášť pokud jste tak jako autor tohoto textu trochu odvykli vzduchu plnému zplodin v polských velkoměstech a sírovo-uhelnatému příkrovu městeček a vesnic.
A se skutečný a lety se táhnoucí problém spojí s všeobecným povědomím o něm, můe se objevit společenské hnutí s ohromným dosahem a velkým odhodláním. Konfrontace s takovým hnutím je něco, čemu by se předseda PiS Jarosław Kaczyński jistě chtěl vyhnout. Těko říci, zda mu k tomu bude stačit pronikavý úsudek a zda si uvědomí vánost situace, kdy je obklopen eko-skeptiky a přitakávači. Ať tak či onak, před vládnoucími stojí těká zkouška.
Text vyšel také v č. 419 (3/2017) 17. ledna 2017 polského internetového týdeníku Kultura Liberalna.
Z polštiny přeloil Patrik Eichler.
Kacper Szulecki (1984) je politolog a sociolog, asistent v Institutu politických věd Univerzity v Oslo, zakladatel Institutu pro ivotní prostředí a politiku (ESPRi), člen redakce internetového týdeníku Kultura Liberalna.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.