Italský ústavní soud vynesl 25. 1. šalamounský rozsudek nad volebním zákonem, který bývalá Renziho vláda proboxovala v parlamentu. Několik univerzitních profesorů práva toti označilo zákon za protiústavní a obrátilo se s alobou na Ústavní soud. Ten jim dal za pravdu v tom, e tzv. balotá, druhé kolo mezi dvěma nejsilnějšími stranami v prvním kole voleb, potlačuje skutečnou reprezentativnost voličů. Renzi se ale můe utěšovat tím, e soud nepřijal stínost právníků ohledně prémie náleející nejúspěšnější straně. Je sice pravda, e prémii můe získat pouze ten, kdo dostal 40 % hlasů, a to se v Itálii snadno nestává, ale princip zůstal. Stejně tak jako právo vedení politických stran rozhodovat o pořadníku kandidátů v jednotlivých volebních okrscích.
Soud má během následujícího měsíce odůvodnit své rozhodnutí, nicméně zásadní je poslední věta výnosu, která doslova říká, e takto modifikovaný text můe být okamitě aplikován při parlamentních volbách. Následkem toho se okamitě rozpoutala ostrá debata mezi politickými stranami, protoe jejich zájmy jsou protichůdné.
O to, aby se volby konaly co nejdříve, tj. na jaře, usilují Hnutí 5 hvězd, Liga Severu a také bývalý premiér Renzi a ti, kteří jsou v Demokratické straně jeho stoupenci. Proti jsou levé křídlo Demokratické strany, Berlusconi a extrémní levice. Odpůrci bývalého premiéra se oprávněně obávají, e dokud Renzi bude tajemníkem strany, o kandidátních listinách bude rozhodovat hlavně on, a to je pro ně velmi riskantní. Berlusconi naopak doufá, e během tohoto roku bude omilostněn buď Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku anebo prezidentem Sergiem Mattarellou. Magnátovým nadějím by ale mohla udělat konec zpráva posledních dní: milánská prokuratura ho podezírá, e do prosince 2016 platil slušnou měsíční apaná (minimálně 2500 eur) několika dámám, které se svého času účastnily večírků v jeho rezidenci Arcore a které před soudem vypovídaly jinak ne při předběném vyšetřování. e tedy svědky podplatil.
Všechny průzkumy veřejného mínění říkají, e největší šanci na úspěch má ji po několik měsíců Hnutí 5 hvězd zaloené a v podstatě stále řízené bývalým komikem Beppem Grillem. Sondáe mu dávají okolo 30 procent hlasů. V zahraničním tisku je označováno jako populistické, nicméně se domnívám, e tato definice je poněkud omezující, třebae do značné míry pravdivá.
K tomu, jaká je současná situace v Itálii, postačí připomenout, e od roku 2008, kdy vypukla velká krize, průmyslová základna v Itálii poklesla o 25 procent, a pokud bude pokračovat současný velmi pomalý růst, na předkrizovou úroveň se Itálie dostane a někdy v roce 2021. 40 procent mladých je bez práce a v loňském roce odešlo ze země 150 000 lidí, ze dvou třetin se jedná o mladé kvalifikované lidi, kteří doma nenalezli uplatnění. Tu poslední třetinu činí důchodci, kteří odcházejí do zemí, kde jsou daně niší či se jistou dobu neplatí – do Portugalska, Španělska, ale také do Řecka, nebo dokonce do Bulharska. S 1200 eury důchodu si v Itálii starý člověk nemůe nic dovolit, s nezdaněnými 1700 eury se v Portugalsku má výborně.
Matteo Renzi se pokusil stagnující zemi probudit a dostat z mrtvého bodu. V prvním roce a půl se mu to celkem dařilo, později ale jeho storytelling (jak se dnes říká) o novém rozmachu země neodpovídalo reálné skutečnosti alespoň dvou třetin Itálie. A to se projevilo v referendu 4. prosince loňského roku, kdy 60 procent voličů nejen odmítlo ústavní reformy, které navrhoval, ale především vyjádřilo nespokojenost s jeho vládou.
Různí představitelé Hnutí 5 hvězd prohlašují, e Itálie je Papinův hrnec se stále silnějším tlakem nespokojenosti a my jsme záruka, e nespokojenost nevyústí do nějakých násilných forem. Tvrdí, e není moné spolupracovat s ádnou jinou stranou v parlamentu, protoe všechny bez výjimky dovedly zemi do současné situace. A do karet jim nahrávají nejen zprávy o krizi a korupci, ale i tragická situace obyvatel Amatrice a okolních obcí. Matteo Renzi krátce po zemětřesení prohlásil, e nebudou zapomenuti a do konce roku budou mít slušné, i kdy provizorní obydlí. Peníze parlament i Brusel uvolnily, ale byrokratické a různé jiné problémy způsobily, e při nečekaně chladné zimě a přívalech sněhu ti, kteří například nemohli opustit svůj dobytek, museli přespávat ve stájích či maringotkách. V některých případech střecha sníh neunesla a pohřbila chovatele i jeho dobytek. První dřevěné sruby začaly být rozdělovány a koncem ledna.
K nespokojenosti přispěla i politika Evropské unie v otázce migrantů. Po uzavření balkánské trasy většina z nich proudí do Itálie a ministerstvo vnitra nutí regiony i obce, aby přijímaly stále větší počet uprchlíků. Přijmout 1500 lidí v třímilionovém Římě není problém. Ale integrovat 350 lidí s odlišnou kulturou v horské vesnici s 1200 obyvateli zákonitě vyvolává reakci. Tím spíše, e se nikdo nedokáe postarat o to, aby se jim zajistila práce a někdo je naučil italsky. (Lépe řečeno, ti, kteří jim nabídnou výdělek při prodávání narkotik, je občas trochu přiučí sicilskému, neapolskému či kalábrijskému dialektu.) Dříve početní migranti odcházeli do střední a severní Evropy, dnes jsou hranice uzavřeny, migranti zůstávají v Itálii a Brusel nechce změnit pravidla hry.
Také proto, e ostatní země uprchlíky nechtějí. Pro Hnutí 5 hvězd je tedy snadné prohlašovat, e je třeba odmítnout ilegální běence a nenechat si diktovat politiku od Evropy, která na nás kašle. Beppe Grillo přivítal vítězství Donalda Trumpa a ve štrasburském parlamentu je ve stejném klubu jako Nigel Farage. Grillo hovoří stále o tom, e se má konat referendum, zda by Itálie neměla vystoupit ze společné evropské měny. Je to nesmysl, protoe italská ústava zakazuje referendum o mezinárodních dohodách, ale u veřejnosti získává myšlenka odchodu z eurozóny kadý den více zastánců. Na této pozici je samozřejmě i Liga Severu a několik menších pravicových seskupení.
Pokud by tedy v červnu došlo k předčasným volbám, je riziko, e značná část opozice prosadí, aby byl i v Itálii hlavním tématem boj proti evropské integraci. Jen někteří komentátoři v této souvislosti připomínají slova guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho, který 25. ledna řekl, e odchod Itálie ze společné evropské měny by zemi stál 350 miliard euro.
Problém je ale spojen s tím, co Hnutí 5 hvězd dokázalo tam, kde se ji dostalo ke kormidlu. Výsledky nejsou povzbudivé. Je sice pravda, e Virginia Raggiová zdědila na římské radnici mimořádně obtínou situaci. Jene od vítězných voleb uplynulo sedm měsíců a od nové obecní správy nepřišlo nic, co by opravňovalo k nadějím na obrat. Těiště země se stále více přesunuje do Milána. A ve většině ostatních měst to není lepší. Ještě větší pochybnosti vyvolává naprostý nedostatek demokracie: Hnutí 5 hvězd odmítá reprezentativní demokracii a tvrdí, e o všem mají rozhodovat členové přímým hlasováním na internetu. To teoreticky vypadá slibně, jene pak se stane, e kandidátkou hnutí se stane Raggiová, kterou ve webu zvolilo 1600 hlasů z celkového počtu 4000 lidí, kteří se hlasování účastnili. Veškerou činnost v hnutí řídí tzv. Portál Rousseau, který je majetkem soukromé společnosti Casaleggio e associati. V tomto portálu Grillo nebo Casaleggio přicházejí s návrhy, které často znamenají úplný obrat v politice. A ádají členy hnutí, aby se během 24 či 48 hodin k věci vyjádřili. Výsledek hlasování musí být respektován, nesouhlas se netoleruje, o čem se musel přesvědčit dost vysoký počet poslanců a senátorů, kteří byli z hnutí vyloučeni. Aby Grillo přinutil kandidáty k poslušnosti, nutí je podepsat smlouvu, podle ní musí při opuštění hnutí zaplatit pokutu 250 000 eur.
Hlavní heslo hnutí je onestŕ, onestŕ (poctivost, poctivost), co je v zemi s velmi rozvětvenou korupcí lákavé. O poctivosti drtivé většiny představitelů hnutí v Itálii málokdo pochybuje. Jene k řízení státu je zapotřebí také kompetencí a znalostí. Protest a prohlašování, e levice a pravice jsou dnes prázdná slova, nestačí. Je pravda, e hnutí se nehlásí k pravicové Internacionále Marine Le Penové, AfD či Mattea Salviniho. Nicméně ani v Itálii by průběh voleb nemusel být odlišný od situace v Nizozemí či Francii.
Josef Kašpar (1946) je novinář, působí v italských i českých médiích. ije v Římě.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.