Proč je nový americký prezident trochu problém a co se s tím dá dělat
První kroky Donalda Trumpa v úřadě plně potvrdily obavy, které panovaly u v průběhu volební kampaně a dále zesílily v době jeho příprav na převzetí moci v zemi. Všichni ti, kdo jsme doufali, e v Donaldovi převáí jeho pragmatické developerské instinkty, u začínají chápat, e to tak není.
Stephen Bannon (hlavní Trumpův poradce) je chytrý člověk, okamitě začal pracovat na další volební kampani, a to umí velmi dobře. Aby Trump za čtyři roky znovu uspěl, úplně mu stačí neztratit stávající voliče. Viditelné projekty jako Velká americká zeď či zamezení přístupu do USA širokým skupinám lidí jsou za tímto účelem ideální – i kdy reálné problémy neřeší, jsou dostatečně viditelné, aby se dalo říci, e Donald Trump svoje sliby plní. Alespoň ty důleité.
Zaměření se na udrení stávajících voličů je v americké politice logické – strany tam relativně přesně vědí, kde se který jejich volič geograficky nachází, jakých spolků je členem a jak volil ve všech posledních volbách. Udrovat si stávající voliče je tedy o hodně snazší ne se snait získávat voliče nové. To ale Donald Trump dělat vůbec nemusí, neboť stačí, aby mu za čtyři roky dali hlas všichni ti, co mu dali svůj hlas tentokrát.
Z toho podle mne vyplývá, e je potřeba vymyslet takovou politickou strategii, která dokáe konvertovat Trumpovy stávající voliče, aby se obrátili proti němu. To není v politice snadné, neboť lidé si jen neradi přiznávají, e udělali závanou politickou chybu, a často pouze ze setrvačnosti a z pohodlnosti zůstávají u své volby u jenom proto, aby se z nich nestali takzvaní převlékači kabátů, zrádci vlastní původní myšlenky, volby.
Spoléhat na to, e se Donald Trump znemoní, se ukázalo jako naivní politická chyba. Donald Trump se znemonil ji tolikrát, e mu případné zveřejnění videa z moskevského hotelu spíše pomůe, ne uškodí. Učil se od Ronalda Reagana, kterému se přezdívalo Teflon. To, e za aféru Írán-Contras neproběhl ani pokus o impeachment, svědčí o jeho schopnostech politicky ustát i velký mezinárodní skandál.
Jaká jsou tedy politická témata, která natolik osloví Trumpova voliče, e bude uvaovat o změně svých postojů?
Mučení teroristů to není, nejsou to ani další mrtví na Blízkém východě, trpící lesbičky a gayové jsou Trumpovu voliči také ukradení.
Pokud ekonomika prudce poklesne, mohl by to být pádný důvod ke změně názoru pro mnoho voličů. V Trumpově případě ale hrozí, e v takové situaci pouze vyhrotí svůj populismus a obviní z ekonomické krize ilumináty či globalizátory a svoje voliče ještě více zradikalizuje.
Jako moná témata se tedy nabízejí ta, o kterých Donald Trump často sám mluví – sociální spravedlnost, odpovědnost politických elit, transparentnost, férovost mezinárodního obchodu, kvalitní vzdělávání, dostatek energie, infrastruktura, pracovní místa. Pokud někdo v USA nabídne zajímavější řešení těchto závaných problémů, má šanci zapůsobit také na voliče Donalda Trumpa. Rozhodně je ale chybou Trumpovy voliče dále zesměšňovat a poukazovat na jejich omezenost. Takový postoj, navíc od lidí, kteří jsou bohatší ne oni, je pouze dále zatvrdí.
*
Přivítám reakce těch, kdo jsou připraveni obhajovat první kroky Donalda Trumpa ve funkci. Rád osobně a podrobně vysvětlím, proč s nimi zásadně nesouhlasím a proč představují ohroení pro americkou i naši bezpečnost.
Úmyslně jsem se snail napsat článek co nejhutnější a nejvýstinější. Byl bych rád, kdyby takto důleité téma dostalo prostor pro reakce co největšího počtu lidí – reakce souhlasné i nesouhlasné; z těch se toti dá mnoho naučit.
Kryštof Kozák (1977) absolvoval Institut mezinárodních studií FSV UK a Právnickou fakultu UK. Studoval také na University of California, na John-F.-Kennedy-Institut für Nordamerikastudien na Freie Universität (Berlín) a na Bard College. Působí jako vedoucí Katedry amerických studií při Institutu mezinárodních studií na FSV UK.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.