Sněmovní volby se blíí. Politici cítí zvýšenou potřebu oslovovat veřejnost. Ti v barvách sociální demokracie se zároveň snaí napravit svůj významný nedostatek – podceňování sociálních sítí. V našem případě jde především o vyuívání Facebooku. Špičky sociální demokracie si ho zvykly pouívat a snaí se být na něm nepřehlédnutelní.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek tak před časem zveřejnil fotografii, na které skrze pletivo hladí losí mládě. Snímek opatřil popiskem: Kdy zvíře věří v člověka, je to pro člověka ta největší pocta, musíme chránit tuto důvěru... Chybí snad jen smajlík značící Jan Mládek: (– cítí se dojatě). Jeho vládní kolega, ministr pro lidská práva, rovné příleitosti a legislativu Jan Chvojka se pro změnu pochlubil fotografií z doby svého mládí. Jako by chtěl naznačit, e svého času procházel zřejmě heavy-metalovým obdobím. Fotografii, na které má ministr něný výraz, kalhoty s ustřienými nohavicemi a tričko prozrazující zálibu v tvrdé hudbě, doplňuje popisek: Zdeněk Škromach není v ČSSD jediný, kdo měl kdysi trošku delší vlasy. :-) Popis fotografie by nebyl úplný, kdybychom vynechali vlasy dnešního ministra. Moná by z nich šel uplést i cop.
Jihočeský hejtman Jiří Zimola si pro změnu hartusivě hospodským stylem přes svůj facebookový profil vyřizuje účty s těmi, u kterých má pocit, e mu ublíili a píšou o něm nepravdy. V jednom svém statusu si tak stěuje na titulek z deníku Právo, který podle něho překroutil fakta, kdy se v něm uvádí, e Jiří Zimola chce i do Sněmovny. Co na tom, e z textu vyplývá něco úplně jiného a e Právo opět překrucuje fakta! Co ale čekat od redakce plné Sašů Mitrofanovů, Lukášů Jelínků, Karolín Broových a Pehe! Nic ne škváru!!! dodává hejtman.
Jindy se zase rozčiluje na politologa Jiřího Peheho: Tak dnes třetí útok z redakce Práva. Po redaktorce Broové v pondělí a úplně nezávislém politologovi Jelínkovi včera se do mě dnes pustil komentátor Pehe. Stylem, který by si nezadal s kádrovými posudky z předrevolučních let, na ně si moná pan Pehe tak nějak vzpomněl...
Podobných postů sociálnědemokratických politiků lze dohledat spousty. Sociální demokraté na svých oficiálních a veřejně přístupných profilech sklouzávají do jakéhosi polobulvárního stylu. Je pravda, e sociální sítě k takovému způsobu sebeprezentace svádějí: nechat nahlédnout do soukromí, hýřit vtipnými hláškami, nebrat si servítky a vyjadřovat se laškovně familiérním jazykem, ve kterém se to jen hemí smajlíky. Stačí ocitovat pár vět většinou zveřejněných v doprovodu fotografie: Na Právní konferenci v Brně mezi obry českého práva. :-); Lex Babiš? Ani náhodou. Makám na Lex Blaník. :-), Včera jsem byl prý dobrej..., říkala tedy moje ena :-).
Sem tam to můe být osvěující a facebooková prohlášení asi z podstaty nebudou tak formální jako vyjádření na webových stránkách ministerstva či krajského úřadu nebo v oficiálních tiskových zprávách. Problém nastává, kdy se nejedná o občasné zpestření, ale o trend. Tento způsob vyjadřování toti, zdá se, postupně převauje.
Bulvarizace politiky má své silné propagátory v osobě ministra financí Andreje Babiše či prezidenta Miloše Zemana. Fotografie předsedy hnutí ANO močícího do venkovního pisoáru na hudebním festivalu; jeho nedávná věta, e se svlékl do slipů, ale pindíka ukazovat nebude; či prezidentovo vyprávění, kterak před lety ztratil své panictví v penzionu Jitřenka v Konstantinových lázních, nastolují normu komunikace s veřejností.
Ministr financí a prezident republiky neváhají poskytnout ty jakoby nejpeprnější detaily ze svého soukromí, ukázat šokující záběry nebo alespoň vyslovit občas nějaké to slůvko, co se běně neříká. Přestoe to u obou politiků asi funguje nebo jim to přinejmenším neškodí, neznamená to, e pokud si někdo další tento styl komunikace vezme za vzor a napodobí ho, zajistí mu to úspěch.
Sociální demokraté zřejmě chtějí dát najevo, e mají blízko k lidu, jdou s dobou, nejsou škrobení, zkrátka jsou to lidské bytosti z masa a kostí jako kdokoli jiný. I zde ale platí všeho s mírou. České politice určitě neprospěje, kdy kadý druhý bude močit na veřejnosti a vyprávět o tom, jak přišel o panictví.
Navíc není náhoda, e tento způsob oslovování voličů zabírá u Andreje Babiše či Miloše Zemana. Oba si počínají s rozmyslem, zkoušejí, jaké jsou na co reakce, vyhodnocují, jak co funguje, a toho se drí. Nejde o nic jiného ne o prostou empirii. Politici z ČSSD ale spíše střílejí od boku, nebo to tak minimálně vypadá. Potí je v tom, e vůbec neplatí zaklínadlo, e co je v bulváru, má automaticky blí k lidem. Kdy si čtenáři v Blesku čtou o celebritách, moná získají dojem, e i slavné leccos trápí a neijí jen samými radovánkami, ale co má asi tak společného ivot Karla Gotta a paní, co pracuje v prádelně za jedenáct tisíc hrubého?
Prezentace politiků, a to na Facebooku i jinde, musí být v první řadě politická. To je klíč k úspěchu. Ostatně, pokud si odmyslíme odlišnost prostředí, to samé platí i v showbyznysu. Nejhorší jsou hvězdičky, které nazpívají jednu známější odrhovačku a od té doby u ijí jen tím, e nabízejí své soukromí bulváru a v povědomí veřejnosti se snaí udrovat šťavnatými podrobnostmi ze svého ivota. Píše se pak o nich jako o celebritách, ale u ne jako o zpěvácích a zpěvačkách.
Nahradit politiku bulvárem vede ke stejným koncům. Pokud chtějí mít sociální demokraté k občanům blíe, nemusí se řídit bulvárem a napodobovat jeho styl. Stačí mít snahu zjistit, jaké starosti občané mají, bavit se s nimi a přicházet s programem a opatřeními, která na to reagují. A občas to třeba i doplnit nějakou legráckou či vtipnou hláškou. Nemusejí ale hned dělat z politiky bulvár. Je přece všude kolem nás, proč by musel být i v politice? Nebo v příštích volbách bude opravdu rozhodovat, kdo má delšího pindíka a kdo dál dočůrá?
Jaroslav Bican (1987) je politolog, od ledna 2017 je redaktorem Tiscali.cz.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.