Kdy je teď tak váná diskuse k ozbrojení, měl bych jednu příhodu. Jen tak pro pobavení. Protoe vás (a Respekt) máme rádi: V roce 1961 jsme měli před maturitou a u podruhé jsme s partou pro školu stavěli letní prázdninový tábor. Bylo to v Plané nad Lunicí, na louce na levém břehu řeky, kousek nad jezem. Stavěly se stany na podsadě, kuchyň, táborový oheň a podobně. Pedagogický dozor nad námi představoval náš třídní, češtinář a výtečný chlapík, mladík ne o moc starší ne my. Měl taky spoustu nápadů. Ve městě na náměstí bývala hospoda, kam jsme většinou navečer zašli na jedno. Ukázalo se, e v inventáři školy, který byl k stavbě tábora k dispozici, byly dvě bedny se starými malorákami a prvorepublikovými vojenskými mundůry, to vše pro pořádání výcviku brannosti, včetně střelby na terče, která byla součástí táborového programu dětí – odznaky TOZ apod. A tak jsme si vymysleli, e pro obveselení štamgastů a pozvednutí monotónní nálady v hostinci, uděláme cosi jako hru na přepadení. Dva z nás budou sedět v hospodě, a ostatní čtyři, navlečení do vojenských kabátů a s puškami přes rameno vtrhnou do hospody a budou nás zatýkat jakoto prchající zločince. Kluci ve vojenském vypadali vskutku skvěle, jako praví banderovci, a kdy vtrhli do hospody, všichni strnuli. Po chvíli jsme těm několika místním museli prozradit, e je to sranda, sedli jsme si ke stolu a dali si pivo. Ne se ale kdo u stolu srovnal, zahoukala venku policejní siréna a pod hospodou zaparkovala dvě auta policejních hlídek. Vpadli hned dovnitř a u to třídili: Vy pojďte sem! Vy se nehýbejte! Čelem ke zdi! Ani hnout! Nikdo se ani napít nestačil. Asi po hodině se všechno pracně vrátilo do klidu, občanky zapsané, záleitost vysvětlená. Ale propustili nás o jednoho míň. Třídního si odvezli. Ve špatné náladě jsme v táboře debatovali, e nám ho určitě zavřou, oběsí a podobně. Kdy se kolem jedné po půlnoci třídní učitel objevil, nastala velká oslava. Poslouchali jsme, co se stalo: Jeden z místních, který seděl v hospodě u piva, byl z táborské kriminálky. Byl ozbrojený, ale doopravdy, a nosil nabitou pistoli neustále u sebe. Při výslechu v Táboře zapsali do protokolu, e byl v hospodě při přepadení připravený pouít zbraň a střílet. Vůbec nevím, jak se panu třídnímu z toho potom podařilo vybruslit u ředitelky či jiných nadřízených institucí, ale podařilo se. Doba tenkrát lehce směřovala k Praskému jaru a Milan Chovanec ještě nebyl na světě. Na něj jsme si museli tehdy ještě téměř dvacet let počkat, byla to doba Rudolfa Baráka.
Dnes by proběhlo všechno mnohem klipovitěji: Metro, vagon s deseti lidmi večer po práci. ena kýchne a osm statisticky ozbrojených muů tasí zbraň. Zahřmí osm výstřelů a šest osob se kácí k zemi, podlaha zbrocená krví, kusy roztrhaných těl všude kolem. Dva chlapíci ještě neuměli střílet.
Kateřina a Ivan Prosovi, Bednáreček
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.