Dění na Středním východě opět nabývá dramatické podoby. V enevě se scházeli nepříliš úspěšně američtí a ruští představitelé, aby se dohodli, jak odlišit mírnou a radikální syrskou opozici. V Berlíně jednali evropští lídři neformálně s ruským prezidentem i o Sýrii. Ve vzduchu je monost vzniku bezletové zóny, co by vytvořilo krajně nebezpečnou situaci.
S výjimkou prodlouení příměří v Aleppu berlínské jednání o Sýrii nic podstatného nepřineslo. Jen se zostřila kritika a hrozba dalších sankcí. Pokud jde o charakter války, ještě krutější je v Mosulu. Dihádisté tu zneuívají civilisty jako ivé štíty. Zatímco v první světové válce mezi mrtvými bylo jen 10 procent civilistů, v té druhé ji polovina a v současných konfliktech 90–95 procent. Je tedy zřejmé, e do centra zájmu se dostává boj o dvě strategicky důleitá města. Co je Mosul pro Irák, to pro Sýrii Aleppo. Jakmile padnou, mohlo by poté jít jen o vyčišťovací operace. Zatímco boj o druhé největší irácké město, s výjimkou kontroverzního zapojení Turecka, probíhá koordinovaně, nelze toté říct o Aleppu. Víc ne pět let trvající syrská válka jako by se vedla od příměří k příměří. To nevystavuje dobré vysvědčení ani kvalitě dohod, ani serióznosti jednajících stran. Naposled právě kvůli dění kolem Aleppa přerušili spolupráci s Ruskem Američané. Rusové chtějí Asadovi dobytím města pomoci k vítězství, Američané ho chtějí svrhnout. Těko se mohou dohodnout. Zvláště kdy sem Rusové přisouvají nejmodernější zbraňové systémy, které si tu zároveň v bojových podmínkách testují.
V Sýrii se u nevede občanská válka. Ta by pro nedostatek zbraní a munice dávno skončila. Tahle válka jich má dostatek. Nevznikla spontánně, byla vyvolána a podporována jako tzv. barevná revoluce, ani byly anticipovány důsledky. V syrském konfliktu se angaují nejen Syřané. Na oficiální pozvání syrské vlády je tu jen Rusko. Ostatní země se zapojily bez pozvání. Jde zjevně o proxy war, válku v zastoupení, v ní její aktéři začali bojovat za své zájmy prostřednictvím cizích vojáků bez fyzické účasti vlastních vojsk. Sýrie má smůlu, e tuhle proxy válku vedou i dvě velmoci. Ty také odpovídají za její prodluování. Světovému společenství nemůe být lhostejné, e jejím prostřednictvím prosazují vlastní zájmy, zkoušejí tu nové způsoby boje a testují zbraňové systémy. Nejde tedy jen o to udret Asada u moci nebo ho svrhnout. V jakémsi vyšším patře zájmů si tu USA utvrzují svůj světový leadership a Rusové návrat na světovou scénu. Proto se opět hovoří o studené válce. Známe to z období mezi světovými válkami ze Španělska. A poté z Koreje, Vietnamu, Kuby i Afghánistánu.
I kdy Američané dávali najevo, e se z Evropy a Blízkého a Středního východu chtějí stáhnout a přesunout těiště strategické pozornosti do jihovýchodní Asie, Ukrajina a angamá Rusů v Sýrii je donutily záměry korigovat. Teritorium současných bojů je na počátku zásadních změn. I v jeho nové podobě si tu velmoci budou chtít uchovat a rozšířit svůj vliv.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.