Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 6 > Antonín Rašek: Proxy válka v Sýrii

Antonín Rašek

Proxy válka v Sýrii

Dění na Středním východě opět nabývá dramatické podoby. V Ženevě se scházeli nepříliš úspěšně američtí a ruští představitelé, aby se dohodli, jak odlišit mírnou a radikální syrskou opozici. V Berlíně jednali evropští lídři neformálně s ruským prezidentem i o Sýrii. Ve vzduchu je možnost vzniku bezletové zóny, což by vytvořilo krajně nebezpečnou situaci.

S výjimkou prodloužení příměří v Aleppu berlínské jednání o Sýrii nic podstatného nepřineslo. Jen se zostřila kritika a hrozba dalších sankcí. Pokud jde o charakter války, ještě krutější je v Mosulu. Džihádisté tu zneužívají civilisty jako živé štíty. Zatímco v první světové válce mezi mrtvými bylo jen 10 procent civilistů, v té druhé již polovina a v současných konfliktech 90–95 procent. Je tedy zřejmé, že do centra zájmu se dostává boj o dvě strategicky důležitá města. Co je Mosul pro Irák, to pro Sýrii Aleppo. Jakmile padnou, mohlo by poté jít jen o „vyčišťovací“ operace. Zatímco boj o druhé největší irácké město, s výjimkou kontroverzního zapojení Turecka, probíhá koordinovaně, nelze totéž říct o Aleppu. Víc než pět let trvající syrská válka jako by se vedla od příměří k příměří. To nevystavuje dobré vysvědčení ani kvalitě dohod, ani serióznosti jednajících stran. Naposled právě kvůli dění kolem Aleppa přerušili spolupráci s Ruskem Američané. Rusové chtějí Asadovi dobytím města pomoci k vítězství, Američané ho chtějí svrhnout. Těžko se mohou dohodnout. Zvláště když sem Rusové přisouvají nejmodernější zbraňové systémy, které si tu zároveň v bojových podmínkách testují.

V Sýrii se už nevede občanská válka. Ta by pro nedostatek zbraní a munice dávno skončila. Tahle válka jich má dostatek. Nevznikla spontánně, byla vyvolána a podporována jako tzv. barevná revoluce, aniž byly anticipovány důsledky. V syrském konfliktu se angažují nejen Syřané. Na oficiální pozvání syrské vlády je tu jen Rusko. Ostatní země se zapojily bez pozvání. Jde zjevně o proxy war, válku v zastoupení, v níž její aktéři začali bojovat za své zájmy prostřednictvím cizích vojáků bez fyzické účasti vlastních vojsk. Sýrie má smůlu, že tuhle proxy válku vedou i dvě velmoci. Ty také odpovídají za její prodlužování. Světovému společenství nemůže být lhostejné, že jejím prostřednictvím prosazují vlastní zájmy, zkoušejí tu nové způsoby boje a testují zbraňové systémy. Nejde tedy jen o to udržet Asada u moci nebo ho svrhnout. V jakémsi vyšším patře zájmů si tu USA utvrzují svůj světový leadership a Rusové návrat na světovou scénu. Proto se opět hovoří o studené válce. Známe to z období mezi světovými válkami ze Španělska. A poté z Koreje, Vietnamu, Kuby i Afghánistánu.

I když Američané dávali najevo, že se z Evropy a Blízkého a Středního východu chtějí stáhnout a přesunout těžiště strategické pozornosti do jihovýchodní Asie, Ukrajina a angažmá Rusů v Sýrii je donutily záměry korigovat. Teritorium současných bojů je na počátku zásadních změn. I v jeho nové podobě si tu velmoci budou chtít uchovat a rozšířit svůj vliv.

Antonín Rašek

Obsah Listů 6/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.