Vzpomněl jsem si, e jsem o tom zde u jednou psal, vlastně přesně před jedenácti lety. O tom, e nekonečno a nicota nejsou pojmy vágně bezbřehé ani prázdné, nýbr e se s nimi setkáváme i v ivotě. Pod titulkem Had a jeho ocas jsem líčil, jak jsme s kolegou Járou na svůj koncert v muzeu vytvořili fotografický plakát, na kterém stojíme s nástroji u vývěsní skříňky. A v té skříňce jsme byli opět my před onou skříňkou a v ní zas a tak dál do nekonečna. Fotografii jsme pak umístili – samozřejmě – do oné reálné skříňky. A psal jsem i o výsledku: neinformovaný šatnář informoval prvního příchozího posluchače, e se koncert zřejmě pro nezájem posluchačů nekoná. První příchozí informoval dalšího příchozího a tak dál... Návštěvnost koncert se tudí rovnala nule.
Knihu o nekonečnu napsal fyzik John Barrow. Dovídáme se z ní třeba, e je rozdíl mezi nekonečnem a neohraničeností. Vydáme-li se jedním směrem, půjdeme nekonečně dlouho, to ale neznamená, e povrch zeměkoule je nekonečný. V opravdovém nekonečnu je cosi hrozivého, bojí se ho i vědci. Snaí se vypočítat fyzikální Teorii všeho, ale nekonečna jim to hatí. Činí proto různé úhybné manévry, například zjistili, e kdyby elementární částice hmoty nebyly částicemi, ale rezonujícími strunami, nekonečna by to odválo. Má to jediný zádrhel: taková struna zatím nebyla zaznamenána.
Obyčejného člověka nekonečno děsí ještě víc, protoe se, přes příhodu, kterou jsem popsal, vymyká jeho běné zkušenosti. Nejčastěji o nekonečnu uvaujeme v rozměru času: Věčnost – to je hrozné pomyšlení. Kde je, kdy vím, e všechno skončí? táe se Tom Stoppard ve své hamletovské hře Rosenkrantz a Guildenstern jsou mrtvi. ivot je konečný a nekonečno tedy nelze pochopit, i kdyby to bylo teoreticky moné. Náboenská víra ovšem je právě především vírou v ivot věčný. V tom snad tkví její (věčná!) přitalivost: bezednou prázdnotu proměňuje v blankytné nebe, kde všichni – kromě hříšníků ovšem – budeme sdílet věčnou blaenost. Stačí jediné – uvěřit tomu.
I kdy ne víra, neurčitá naděje je ale vlastní i nám, bezboníkům. Vím sice jistě, e ani spoluhráč Jára, s kterým u si nezahraji, ani třeba malý bílý člen naší rodiny, jen byl hrdinou nejednoho mého psího fejetonu a který nás opustil teď na podzim, nejsou v nebi ani na jiné věčnosti, jene – jak mohou jen tak nikde a u nikdy nebýt? V co vkládám onu naději? Nevím, a moná právě z té marnosti plyne kouzlo ivota. Z marnosti poznání nekonečna. Z rozporu mezi jistotou a nepoznatelností. Chtění je nekonečné a výkony omezené. Touha je nekonečná a čin je otrokem hranice. (Shakespeare: Troilus a Kressida)
Woody Allen napsal, e by sice chtěl dosáhnout nesmrtelnosti, ale jen tím, e by nezemřel. Nechci ít v srdcích svých spoluobčanů, raději bych il ve svém bytě. To by však, dodávám, nebylo vůbec příjemné. Stačí pobýt na světě ani ne šedesát let, aby si člověk uvědomil, e to, co nyní třeba slyší u podruhé v televizi, by musel poslouchat donekonečna.
Proč o tom ale píšu? Začátkem října jsme našli ve schránce výzvu k vyzvednutí doporučené zásilky pro naše nakladatelství. Kdy jsem se pro ni ale chtěl na poštu vypravit, nenašel jsem razítko, je je k vyzvednutí nezbytné. Prohledal jsem redakci, celý dům, všechna místa, kde bych je snad mohl zanechat, marnost nad marnost, záhada nad záhady. Nezbylo tedy ne to kajícně vysvětlit u poštovní přepáky. Vlídná paní se spokojila s občanským průkazem a podala mi balíček. Zvláštní na něm bylo, e odesilatelkou byla pošta samotná – od pošty jsem ještě nikdy dopis nedostal. Nedočkavě jsem roztrhl obálku – ovšeme obsahovala ono razítko, které jsem při předchozí návštěvě na poště zapomněl. Jiná vlídná paní je zabalila a odeslala na adresu na něm uvedenou.
Moná si toho nikdo kromě mne nevšiml, ale na olomoucké poště č. 2 v Jeremenkově ulici 19 se proťala nula s nekonečnem.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.