Vojenský hřbitov na okraji Olomouce je výjimečný, avšak ne všemi primáty se můe chlubit. Počtem pochovaných jistě, je jich snad kolem 5000. Většinou zemřeli na následky zranění za 1. světové války v nedaleké vojenské nemocnici. Pozoruhodné je, e vojáci byli do hrobů ukládáni po dvou i čtyřech, a to nikoli podle hodností, ba ani podle armád, k nim náleeli, nýbr výhradně dle náboenské příslušnosti. A tak zde stojí i kaplička s půlměsícem na střeše a před ní 59 betonových stél – anonymních, tabulky se jmény mulimských padlých zmizely. A to měly ještě štěstí proti náhrobkům křesťanským: 1727 (!) litinových kříů na evangelických, katolických a pravoslavných hrobech bylo uřezáno a odvezeno do šrotu. Zdevasovaný černovírský hřbitov je tak smutným dokladem neúcty k mrtvým. Nesmyslnost Velké války zde vlastně pociťujeme nadvakrát.
(K fFotografii) Hřbitov byl naposled vysvěcen 18. 12. 1917 za účasti posledního císaře Karla I. Přítomen byl samozřejmě i imám rakousko-uherské armády, aby posvětil kapličku ve tvaru mešity s arabským kaligramem a nápisem Přišli jsme z dáli bojovat, umírat, vítězit a umírat.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.