Probudil se časně, ještě před šestou, nebe mírně zakaboněné, ale pršet nebude. Kocour u byl na průzkumu, pomalu a opatrně prolézal křovím, důkladně si vše prohlíel a očichával a ukládal do paměti. Co mui připomnělo, jak po vykradení jeho bytu na hromadě všech věcí, vyházených ze skříní a šuplíků, trůnil jeho notebook. Zloději v bytě nenašli nic, co by se jim hodilo, starý notebook rozkřápli, asi aby se mu pomstili, tušili, e v něm má vše, co během dvanácti let napsal. Jak se uasle na strašnou hromadu své domácnosti díval, pobavily ho nečekané souvislosti: dóza na máslo vedle učebnice staroslověnštiny, kolem kapesní Bible Svaté podle posledního vydání kralického z roku 1613 se jako had ovíjela kravata. Musel uznat, e díky vyloupení vznikla docela zdařilá instalace s názvem Trosky mého ivota. Z té hromady přibalil do ruksaku pouze tu kravatu, Bibli a staroslověnštinu, co také jiného. Ještě moná globus, kdyby se dal nějak sloit.
Majiteli bytu napsal, aby se nezlobil, do obálky vloil dvanáct tisíc a spolu s klíči od bytu ji vhodil do jeho schránky. Kdyby to byl western, ještě by to zapálil a dále bychom viděli, jak jezdec na cválajícím koni pádí do dáli. Vzal batoh, kocoura, nasedli na tramvaj a jeli.
Vysoukal se ze spacáku a šel si k rezavé pumpě vyčistit zuby. Pumpoval a pumpoval, ale voda netekla, ačkoli ještě před půl rokem, kdy tu byl poprvé, tekla. To jenom pumpa nefunguje, voda tam snad je, spravíme to, pohlédl povzbudivě na kocoura. Všiml si, e kocour má mokrou bradičku. Zanořil se do křoví, v něm kocour šmejdil, a vskutku objevil v roklince struku vody, spíše pro kocoura ne pro člověka. Ničím ale nepáchla.
Jdu na nákup, bude toho hodně, povezu to na vozíku, ještě taky nějaký hasák na tu pumpu, a neboj se, přivezu ti také nějakou uzenku, jen tu nejlepší, a pro mě mazací sýr. Tak za pět šest hodin se vrátím. Neuvědomil si, e kocour není pes. Zdálo se mu, e pro jeho nový ivotní úděl je právě kocour společníkem nejvhodnějším, dostatečně submisivním, ale jestli on není submisivní a příliš. Víš, co to dalo práce, ne jsem se domestikoval, celé generace koček na tom dělaly, a ty mě tu teď chceš ponechat napospas této příměstské divočině? Všechno mé ochočování přijde vniveč, díval se na něj kocour nešťastně. A tak, co se dalo dělat, šli spolu. Přelezli elezniční násep, a cesta, která mohla vesele ubíhat, se vinou kocourovy všetečnosti docela táhla.
Neudělal jsem nakonec jen další ivotní blbost, padly na něj chmury, protoe si neuměl představit, jak se bude kocour chovat v elezářství, a jestli je tam oba vůbec pustí.
Jak se blíili k tramvajové smyčce, kocour se stále více loudal, a se u posledního šípkového keře před sídlištěm zarazil úplně. Vzal ho do náručí, ale kdy udělal pár kroků, kocour se mu zděšeně vytrhl a zamířil zpět k šípkovému keři, kde zůstal stát. Jestli to správně chápu, tak tady se zase sejdeme, protoe jiné řešení naše situace nemá, pravil mu důrazně. Chvíli si ještě hleděli do očí a jemu se zdálo, e kocour pochopil. Není to ale klam?
Nedočkavě vyhlíel tramvaj, nejela a nejela. Dostavil se starý pocit, kterého se přeci chtěl jednou provdy zbavit. Zase ho svírá úzkost, domov opustil v euforii, je nyní pomíjí, protoe pumpa nepumpuje a co bez vody. Také rýč musí koupit, jestli by se ta struka nedala nějak prohloubit. A nejhorší je, e kocoura, jen a posud byl šťastný, zanesl kamsi, kde chudákovi nezbývá, ne aby se strachoval o svůj osud a o svého páníčka, stejně jako se páníček strachuje o svého kocoura a o jejich osud společný. Uvidíme se ještě?
V elezářství měli docela radost, jaký kšeft jim tam dělá. Na ručním vozíku, pěkně drahém, mu ochotně přihustili kola a všechno nové náčiní a nářadí pomáhali ukládat do korbičky. Jeho výbavu ještě ledasčím uitečným doplnili. A před zimou si k nám přijeďte koupit kamna a roury, kolena a také zděř musíte mít. Visací zámek máte? – Nepotřebuju, zamykat nebudu, mával jim.
S vozíkem u musel pěšky, chvílemi na nových pneumatikách lehce běel sám, ale do kopce to bylo docela pachtění, a z něj lil pot. Ačkoli dobře pořídil, starý strach v něm pořád dlel, jako by zase někam vezl kolegy autem v přecpaném městě na důleitou schůzku, na ní měli být u před půl hodinou. Přidal ještě do kroku. Ať to dobře dopadne, strachoval se.
V dáli se rýsovaly poslední paneláky, situace skoro infarktová.
Uviděl ho na stejném místě, kde stál, kdy se rozcházeli. Vděčně na sebe pohlédli a oba věděli, e tohle bude místo jejich rozchodů a setkávání u vdycky. Nejhorší tedy mají za sebou. Vybudovat si společnou boudu a zařídit ji na pohodlné bydlení i v zimě u bude dílem jediného okamiku.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.