Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 6 > Pavel P. Kopecký: Peresova smrt – přetrení červené niti
Úmrtí Šimona Perese (28. září 2016) je především symbolickou záleitostí. Jeho odchodem se toti přetrhla dlouhá niť personální kontinuity izraelské politiky. Ač byl ji dva roky v důchodu, stále si udroval neformální vliv na veřejné dění. Činil to s oprávněním veterána, jen do neklidných poměrů Blízkého východu vstoupil s patronací Davida ben Guriona, prvního i třetího izraelského premiéra a autoritativního mue se sklonem povaovat se za novodobého Mesiáše.
Peres byl od té doby de facto u všech klíčových okamiků izraelských dějin. S ním definitivně skončila generace vůdců pocházejících z východní Evropy, odkud přišli do mandátní Palestiny, aby zde vybojovali obnovení tolik staletí neexistující idovské státnosti.
Šimon Perski se narodil roku 1923 v dnes běloruské a tehdy polské vesnici Višněvo. Jako devítiletý pak s rodinou přesídlil do Tel Avivu, koncipovaného coby město nových idů. Tamější atmosféra byla prosycena duchem budovatelů, ostatně s blízkými přebývali v Ulici práce. Nadějný Šimon se velmi činil v mládenických hnutích a v patnácti odešel do osady Ben Šemen, aby zde il v souladu s tehdejším heslem měnit zem a s ní sebe sama. Na znamení definitivního rozchodu s tradicemi diaspory si pak odslovanštil příjmení. Tak se ze Šimona Perského stal Peres – Orel.
V jeho mladistvém rozmachu mu u nic nemohlo bránit. Vstoupil do polovojenské organizace Hagana (Obrana), kde poznal svou budoucí manelku Sonju Gelmanovou. Kromě toho se začlenil do Dělnické strany Izraele, předchůdkyně nynější Strany práce. Gurion ho zde pověřil náborem členů do branných sionistických sloek a nákupem zbraní, později jej podporoval v dalším postupu na ministerstvu obrany. Tato klíčová politická vazba umonila Peresovi oficiálně navštívit USA, vystudovat zde na elitních univerzitách ekonomii, a především navázat důleité styky. V mezinárodní politice se také našel. Třebae ho nekrology často vykreslovaly jako velkého snivce, byl spíše neúnavný realistický, ba tvrdý politik. Koneckonců později z pozice ministra obrany rozhodl o přepadu letiště v ugandském Entebbe.
Po návratu (roku 1948) do nedávno zformované vlasti rozvíjel diplomatické styky s Francií a vyjednával nákup moderních zbrojních technologií. Poté stál u počátků izraelského jaderného programu. Postupně, a nikoliv bez ústupů ze slávy, se třikrát stal ministrem zahraničí a třikrát premiérem. O tento post se však, stejně tak jako o vedení své levicové strany, léta střetával s partajním rivalem Rabinem.
Zůstával stálicí izraelské politiky, i kdy nikdy nedosáhl ikonického věhlasu jejího iky – jednookého Moše Dajana, energické předsedkyně vlády Goldy Meirové nebo právě Rabina.
Suverénně nejvíce proslulosti si získal díky utajovaným rokováním s arabským předákem Jásirem Arafatem, neboť ta vyústila v mírové dohody z Osla. Stisk ruky vynesl aktérům, bývalým hrdinným válečníkům – případně teroristům, jak kdo chce – Nobelovou cenu míru. Zahraniční politika území za mír však vyvolávala v Izraeli rozporuplné reakce. Jejich důsledky dokonce nepřímo ovlivňují vztahy mezi tamější levicí a pravicí podnes. Vyhrocení reality vyvrcholilo roku 1995 vradou Jicchaka Rabina během mírové demonstrace. Atentátníkem byl však Izraelec a nejspíš jen Štěstěna přikryla svými perutěmi vedle stojícího Perese.
Viditelně otřesený politik nebyl s to Rabinova odkazu vyuít. Proces směřující ke konci nenávisti – rovně kvůli jím zahájené operaci Hrozny hněvu – se zastavil a ani podpora amerického prezidenta Billa Clintona nezabránila jeho volební poráce novým předákem pravicového Likudu Benjaminem Netanjahuem. Perese potom v čele Strany práce nahradil Ehud Barak, přičem Netanjahu zůstává nejvýraznější postavou izraelské politické scény i opětovně voleným premiérem.
V roce 2000 je Peres po sexuálním skandálu svého předchůdce napodruhé zvolen devátým izraelským prezidentem, čím se ocitl v pozici moudrého starce hodnotícího veřejné dění. Výrazněji ovlivnit se je pokusil roku 2005, kdy přestoupil do centristické strany Kadima (Vpřed) tehdejšího premiéra Ariela Šarona. Byla to zásadní rána straně, v ní Peres strávil tolik let, a přispěla ke změně pojetí levicovosti ve Státě Izrael. Strana práce byla po léta pod vlivem členů východoevropského původu a jejich potomků, odborářů či někdejších nacionalistických partyzánů. Nejpozději kolem roku 2000 se ovšem začaly formovat nové levicové proudy, stojící ji mimo tradiční politické strany. Ty se stavějí kriticky vůči tradičním stranickým uskupením, přičem starou levici vnímají jako příliš konzervativní.
Peres tomu všemu moná rozuměl víc, ne by se zdálo. V rámci svých moností se nadále věnoval podpoře různých izraelsko-palestinských projektů, čím pokračoval v politice z Rabinovy éry. Přitom se svým způsobem vrátil k časům mládí, kdy propagoval nejnovější technologie. Zařídil si například i (s nadsázkou provozovaný) kanál na YouTube, pouíval Facebook. Pochopil toti sílu nových zbraní – informací a komunikace.
Pavel P. Kopecký (1979) je politolog a publicista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.