Předseda vlády Bohuslav Sobotka po bilanční schůzce s ministrem kultury Danielem Hermanem řekl, e priority resortu kultury ve zbytku volebního období vidí především v oblasti růstu platů pracovníků v kultuře a řešení situace kolem vepřína v Letech. Jasně vyplývá, e pokud jde o ministerstvo kultury, převaují věci, které se povedly, a resort funguje velice dobře, prohlásil premiér a dodal, e se podařilo zahájit rekonstrukci Národního muzea a pokročit při rekonstrukci budovy Státní opery. Hermana mimo jiné pochválil i za čerpání evropských dotací. Poněkud se ve vší té chvále ale zapomnělo na rozpočet ministerstva.
Strany vládní koalice se toti v Koaliční smlouvě zavázaly, e vytvoří podmínky pro vícezdrojové financování kultury s cílem přiblíit se postupně evropskému standardu výší 1 % ze státního rozpočtu na oblast kultury. Avšak rozpočet ministerstva kultury, přestoe během působení této vlády rostl, prozatím stanoveného jednoho procenta nedosahuje. V letošním roce představuje něco málo přes devět promile státního rozpočtu. Na první pohled se můe zdát, e vládní závazek je skoro naplněn, ale u při letmém prozkoumání jednotlivých poloek lze zjistit, e tři a tři čtvrtě miliardy korun ministerstvo vynaloí na výdaje dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboenskými společnostmi.
Pokud z rozpočtu zmíněnou částku odečteme, protoe výdaje na majetkové vyrovnání opravdu nejsou podporou kultury, zjistíme, e najednou rozpočet představuje pouze sedm promile. Co znamená, e ministerstvu kultury chybí takřka čtyři miliardy korun, aby bylo dosaeno tzv. jednoho procenta na kulturu. A najednou se objevují pochyby, zda resort funguje opravdu tak dobře, jak říká předseda vlády. Zda jeho slova nejsou jen jakýmisi úhybnými manévry, kterými zakrývá faktickou neochotu se situací v kultuře seriózně zabývat.
Sociální demokracie by si toti jistě mohla – a měla – dovolit říct, e kulturu a její podporu povauje za jednu ze svých priorit. Co moná i někteří její představitelé dělají. Ale pro jednou by bylo vhodné pokusit se tato slova naplnit nějakým obsahem. Lze začít právě u výdajů na vypořádání majetkových vztahů s církvemi. Není mnoho důvodů, aby byl církvím přiznáván jiný status ne ostatním zájmovým organizacím. Ve své podstatě se toti neliší od spolků chovatelů drobného ptactva. Rozdílem se tak stává jen majetek, parádní červené oblečky a spousty zlatých cingrlátek. Zkrátka peníze pro církve můe administrovat prakticky jakýkoliv úřad.
Jakmile z rozpočtu ministerstva kultury tyto prostředky zmizí, ukáe se v celé své nahotě bídná situace podpory kultury z veřejných zdrojů. Demonstrace by to byla potřebná. V situaci, kdy se všichni, kteří se o tuto oblast trochu zajímají, uklidňují tím, e hladina prostředků pomalu stoupá, by demaskování pravého stavu věcí mohlo vyvolat debatu o vhodné podobě kulturních politik státu. Bez této debaty se můeme i v dalších letech – stejně jako v těch předchozích posametových – potácet odnikud nikam. Támhle opravit oprýskanou fasádu chátrající tvrze, tuhle přidat stovku k výplatě chebským divadelníkům.
Bez řádného finančního zajištění lze nekomerční kulturu provozovat jen těko. Vyaduje to toti četné ústupky a obětování těch, kteří ji tvoří. Jestlie není cílem, aby česká kulturní scéna připomínala cosi mezi produkcí Divadla Na Jezerce a Čundrcountry show, státní výdaje musí výrazně narůst. A právě vyvedení administrace prostředků pro církve z ministerstva kultury by mohlo být jedním z kroků, které tento proces započnou.
Jan Gruber (1987) je publicista, působí v Masarykově demokratické akademii.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.