Šilhánová Libuše? Jak ji charakterizovat? Jednoduše: naprosté spolehnutí na její charakter, splní i za nejobtínějších podmínek to, co slíbila a s čím se ztotonila. A nevyslovené krédo: Se mnou si nedělejte starosti, já to zvládnu. Jako jedna z posledních dostala po skončení války tuberkulózu, byla dlouho v sanatoriích, tam ji tehdy pomáhala ostatním – například jedné z přeivších příbuzných z rodiny Petřeků, kteří schovávali v kryptě pravoslavného kostela atentátníky na Heydricha. V tom pomáhání dalším pak pokračovala. Včetně neúnavné péče o jednu ze svých vnuček. Libuše Šilhánová měla podle dcery Jitky v tajné korespondenci mezi exilem a zdejší opozicí krycí jméno Jiták. Masculinum bylo výhodnější, kdyby přece jen snad tuto korespondenci StB zachytila. Kdy ji vyhodili ze zaměstnání po roce l968 – její manel Věněk Šilhán, jak se všeobecně ví, zastupoval na zakázaném sjezdu KSČ skrytém v továrně ve Vysočanech (kolem ji tehdy byla okupační armáda ze SSSR) – začala Libuše doma plést svetry pro nějaké drustvo. Nelitovala se: to víš, ten předklon, to pak bolí záda, ale jde to a hlavně musí to jít.
Libuše byla neuvěřitelně racionální. Jednou šla ke mně, někdy na podzim l988 či tak nějak, a nesla nějaké rukopisy k tajnému, tedy neoficiálnímu odeslání do Scheinfeldu, kde bylo na zámku Schwarzenberg dokumentační středisko československého samizdatu, vedené historikem Vilémem Prečanem. Zazvonila u mne, ale otevřeli jí pánové, v nich okamitě poznala StB, která právě dělala domovní prohlídku. Já stála v předsíni. Libuše, která u sebe měla tašku – doslova nákupní tašku plnou zakázané literatury, nevypadla ani na chvíli z role. Slušně se omluvila: Prominte, já si spletla patro, a vyšla do dalšího patra, kde zvonila a zvonila, aby dokázala StB, e je opravdu jen náhodnou návštěvou v domě. A takových a obdobných historek bych mohla vyprávět desítky. Ona taky vymyslela systém stejných nákupních tašek. Tehdy byly občas fronty na určité zrovna nedostatkové zboí. Dnes se to redukuje na banány, ale fronty se stály i na maso, před víkendem i na chleba a před Vánocemi skoro na všechno. Libuše Šilhánová nakoupila stejné nákupní tašky, rozdala je svým spřízněným duším, které se na tomto exportu a importu literatury a samizdatu také podílely. A pak jsme vedle sebe náhodně stály někde ve frontě u obchodu a prostě si ty tašky vyměnily. Přišly jsme i odešly pak se stejnou taškou. Jen náplň se trochu změnila. Jednou mi přinesla sloitou cestou přes různé dvorky velice důleité rukopisy, které ale odporně smrděly. Po čase, kdy zase byl klid a vše bylo v pořádku v zahraničí, jsem se jí ptala, proč ty papíry tak páchly. Proč? No proč? Protoe u Ládi Lise byla domovní prohlídka, tak jsem to přepsané uschovala pod baanta, kterého dostal Věnek, a ten baant visel na balkóně, aby se odleel. Teď se tomu směji a doufám, e se budou smát i čtenáři. Jindy při výslechu ji estébáci chtěli rozmluvit, tedy uvolnit ji, a tak se s ní bavili i o vaření. Chvilku dělala naivní, jako e to nechápe, a pak se jich zeptala: Opravdu chcete vědět, jak obaluji řízky, nebo vám jde o nějakou literaturu? O té určitě mluvit s vámi nebudu, take... zbytečně sebe i mne zdrujete.
Teď zase zdruji já čtenáře těmito osobními vzpomínkami, ale dokresluje to jak tehdejší dobu, tak Libuši Šilhánovou. Napsala memoárovou kníku Ohlédnutí za ivotem, která vyšla v roce 2005 v nakladatelství Portál, nejstručnější fakta o ní jsou v třetím svazku Charta 77, Dokumenty, str. 330. Narodila se v roce l929, pocházela z lékařské rodiny, studium pedagogické fakulty musela přerušit pro onemocnění tuberkulózou, později studovala VŠPHV, tedy Vysokou školu politických a hospodářských věd, promovala v roce l957 v oboru historie a filozofie a v letech šedesátých byla nakladatelskou redaktorkou, později vědeckou pracovnicí na Vysoké škole ekonomické. Byla členkou KSČ od roku l957 a do roku l970, kdy ji z této strany, pochopitelně, vyhodili. Pochopitelně proto, e se aktivně podílela na reformních politických aktivitách v letech šedesátých, včetně toho, e v prvních dnech okupace v roce l968 doslova denně měnila byty, ve kterých přespávala i se svými dětmi, neboť se obávala, e ji také seberou. Její manel Věněk Šilhán tehdy zastupoval na tajném vysočanském sjezdu KSČ Alexandra Dubčeka, kterého spolu s dalšími třemi politiky doslova v poutech odvezli do Moskvy. O tom, jak přepisovala a distribuovala samizdatovou literaturu a ivila se pletením svetrů, jsem se ji zmínila. Tak je třeba ještě dodat, e byla nejen signatářkou Charty 77, ale v letech 1987–1988 byla její mluvčí a později, ještě v před převratem, i spoluzakladatelkou a místopředsedkyní Československého helsinského výboru a později od roku 2005 předsedkyní Českého helsinského výboru. Zase se tedy starala především o druhé a pomáhala jim i s vědomím, e jí samotné to zkomplikuje ivot.
A zcela na okraj: byla matkou tří dětí a babičkou mnoha vnoučat, které taky pomáhala vychovávat. K tomu všemu byla v mládí velice aktivní zaujatou skautkou, co moná také přispělo k její schopnosti konspirovat a plnit rozhodnutí a ideály, které si předsevzala.
Jiřina Šiklová (1935) je socioloka, členka redakční rady Listů.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.