V loňském roce odborníci varovali, e rok 2016 bude nejteplejším v historii lidstva. Něco se děje, cítí většina z nás. Občas narazíme na houbu, která rostla před třiceti lety mnohem jiněji. Třeba lanýe. Někdy nám ornitologové ukazují opeřence, kteří u ani neodlétají na jih. Zůstává například čáp. Něco se děje i v politice. Stále častěji čteme o ohroení liberální demokracie, evropské společnosti se daly do pohybu. Kam přesně jdeme, ovšem nevíme.
Hned v lednu přirovnala televize Russia Today Miloše Zemana k Donaldu Trumpovi. Diváci měli následně hádat, který z nich dvou je autorem vybraných výroků o muslimech, enách, přistěhovalcích či abstinentech. Test je stále na stránkách televize. My ovšem nemusíme tipovat autora odpovědi na otázku, jakým způsobem lze dosáhnout odstoupení premiéra Sobotky. Demokratickou cestou jsou volby, nedemokratickou cestou je kalašnikov, odpověděl dotyčný.
Tonda Blaník je poměrně zdařilou karikaturou české politiky. V určitých kruzích se stal natolik populární a módní ikonou, e jsem čekal, kdo z politiků si ho pozve do nějaké debaty nebo si z něj udělá talisman, portrét na tričko atd. Nakonec jsem se dočetl aspoň toto: Tonda Blaník, DVTV, OSF, Sabina Slonková a spol. vyráejí do krajů. Výkonný ředitel nadace Open SocietyFund Robert Basch titulek doplnil: Proto jsme se rozhodli netradiční formou – politicky nekorektní late night show – poukázat na různé jevy, které ohroují českou demokracii, a podpořit ty občany, kteří proti těmto hrozbám aktivně vystupují, nebo svou činností pozitivně přispívají k rozvoji české demokracie a otevřené společnosti. Venku končila zima a Tonda Blaník se stal realitou.
Zpochybněna je Formanova fikce nepřátelství mezi Salierim a Mozartem. Po 231 letech se toti zjistilo, e skladbu Per la ricuperata salute di Ophelia napsali společně. Pravda, zůstává otázka, za jakých okolností skladbu psali, to se ji nedovíme.
Do Prahy zavítal čínský prezident Si Ťin-pching. Jeho návštěvu doprovázely davy najatých Číňanů, tzv. vítačů. Co by našinci vadit nemuselo, ale problémem bylo chování českých policistů a nesmyslná bezpečnostní opatření. Kupříkladu poslance Miroslava Kalouska vyprovokovala k tomu, e se chopil tibetské vlajky. Policisté zvonili na lidi, kteří v oknech vyvěšovali tibetské vlajky, dva dokonce vtrhli na akademickou půdu. Na Praském hradě se večer objevil světelný nápis Pravda a láska, který rovně neunikl zájmu policejních sloek. V novinách jsme se o této události dočetli: Poté, co policie určila, e projektor, ze kterého byla hesla na zdi Praského hradu promítána, se nacházel na Malé Straně, šla do bytu k manelům Bursíkovým. ,My jsme je nepustili. Stejně jako jsme je nepustili před sedmi lety,' řekla serveru Lidovky.cz Kateřina Jacques-Bursíková s tím, e s heslem bývalého prezidenta o vítězství pravdy a lásky se ztotoňují. Očekával se zejména ekonomický výsledek této návštěvy: prezident Zeman si liboval, Číňané u nás letos proinvestují 95 miliard korun.
Pamatuji si ještě, kdy na samém začátku 90. let vycházely Literární noviny jako příloha Lidových novin. Vzpomínám si také na jejich osamostatnění a vysokou úroveň, kterou pod vedením Vladimíra Karfíka měly. Na jejich nynější internetovou verzi se podívám, jen tak ze zvědavosti, jednou dvakrát za měsíc. Máj přivítaly fotografií přeplněné lodě odněkud ze Středozemního moře. Titulek jednoznačný: Sezóna utečencům ji začala. Současné Literárky s těmi Karfíkovými nemají společného ji vůbec nic.
Na konci května vystoupil Daniel Herman na setkání sudetských Němců. Oslovil je Liebe Landsleute, tedy milí krajané. První zástupce české vlády na jejich shromádění sklidil potlesk více ne tří tisíc účastníků. Od ministra kultury to byl zásluný počin, po jeho odvolání volali pouze komunisté. Konečně přišel skutečný akt smíření projevený i z naší strany.
Na konci června se uskutečnilo referendum, na jeho výsledek čekala celá Evropská unie. V předvečer brexitu se konala v Praze beseda Listů, převládal mírný optimismus, který naznačovaly také průzkumy veřejného mínění. Ráno jsem si ke snídani pustil zprávy, bylo ji sečteno. Británie tedy odchází z Unie. Ostrovy to tak nějak ustojí, horší to bude s námi, pomyslel jsem si. Kadou chvíli se k výsledkům referenda někdo vyjadřoval, a se mi proud řečí slil do několika stále se opakujících výroků. Přehlušila je jediná zpráva. Nejvýraznější podporovatel odchodu Nigel Farage se přiznal, e jeden z jeho nejpodstatnějších argumentů pro odchod byla le. Farage před referendem tvrdil, e kadý týden posílá Británie EU 350 milionů liber. Taková částka má obrovský mobilizační potenciál.
V Karlových Varech jsem během tří červencových dnů viděl dvanáct filmů. Mezi nimi Línou zátoku, na ni jsem původně jít nechtěl, ale kdy jsem si přečetl, e jednu z hlavních rolí ztvárnila Juliette Binocheová, bylo rozhodnuto. Po deseti patnácti minutách začali odcházet první diváci, postupně se vytráceli další. Polovina diváků velkého sálu hotelu Pupp zůstala, aby si přečetla závěrečné titulky. Z pro mne trapné taškařice jsem si neodnesl nic. Ještě hůře hodnotily film manelka a dcera Lucie. Marně jsem přemýšlel o pozitivech a čekal na recenze, které by mi film (do)vysvětlily. Cinepur č. 107 mi mohl pomoci, ale nepomohl. Jiří Blaek čtenářům k filmu napsal: Líná zátoka představuje grotesku rafinovanějšího typu, značně sonickou a repetitivní, jakou lze nalézt u komiky Jacquese Tatiho, ne přízemní přehlídku neřízené anarchie raného slapsticku. Pokud čtenáře Listů tento úryvek navnadil, nezapomeňte si koupit vstupenku do kina. Název filmu znáte. Poněkud nevalných kritik se dostalo po karlovarské premiéře filmu Anthropoid, kterým američtí tvůrci zpracovali silné téma, atentát Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše na R. Heydricha. Film je obrovskou slubou (a reklamou) Čechoslovákům, kteří zlikvidovali třetího nejvýše postaveného mue Německa. Ukazuje nás ve zcela jiném světle, ne sebe samotné vidíme. Rovně v tomto filmu jsem se s recenzenty rozešel.
V červenci mělo přijet do České republiky deset uprchlíků z Řecka, ale tamější policie je nenašla. Jejích příjezd byl odloen na příští rok. Statistiky uvádějí, e u nás poádalo o azyl méně lidí ne v roce 2015. Nejvíce adatelů bylo z Ukrajiny, asi 120. Milan Chovanec prohlásil, e posílí ochranu hranic s Německem, odkud by se mohli vracet odmítnutí adatelé o azyl. Volba OK (občané pro Olomoucký kraj) v programu pro krajské volby zase přislíbila lepší ochranu hranic s Polskem. Dozvěděli jsme se rovně, e o azyl ádá šest desítek čínských křesťanů. Pokud by azyl dostali, znamenalo by to, e v Číně jsou porušována lidská práva.
Podzim začal nadějí a skvělým projevem Petra Pitharta. Vzpomínalo se na nedoitých 80 let Václava Havla. V Rudolfinu seděl premiér a od řečníka se dozvěděl: Vyzývám proto odtud především členy vlády. Vyzývám vás jako občan, který má příleitost oslovit vás z očí do očí. Ale i jako člověk Havlovi blízký. Vyzývám vás, abyste tomuto račímu posunování (od NATO, EU, našich hodnot, pozn. aut.) se postavili mnohem přesvědčivěji, ne dosud. Věřím, e na to máte. I vy, pane premiére. Ozřejmujte znovu a znovu, pro domov i pro svět naši polistopadovou zahraniční politickou orientaci. Naše místo v Evropě, ve světě. Jinak naň bude svět usuzovat ze stanovisek a gest... koho asi.
Sociální demokracie v průzkumech veřejného mínění předstihla ANO 2011 v květnu. Před krajskými volbami to byla mimořádně povzbudivá zpráva. Po reformě policejních sloek, s ní přišel Milan Chovanec, se radost opět překulila na tvář Andreje Babiše. Ačkoliv nemáme k dispozici ádný výzkum, který by doloil tvrzení, e za poklesem preferencí je pouze tento počin, vliv nepochybně měl. Změnilo se toti téma debat, jakmile ustoupí sociálně-ekonomická agenda té antikorupční, a tedy nutně emotivní, má subjekt oslovující protestní voliče ihned navrch. ČSSD moná doufala, e v krajských volbách bude svému vládnímu partnerovi důstojným soupeřem, ale ANO 2011 zvítězilo o koňskou délku. Výsledek, patnáct procent voličů podporujících ČSSD, můeme hodnotit všelijak. Jedni mohou mluvit o totálním fiasku, druzí o výsledku lepším, ne kterého dosáhli Miloš Zeman či Stanislav Gross, kdy byli premiéry.
Čas po volbách byl pro ČSSD tím nejhorším od doby, co je ve vládě. Černý měsíc. Co udělala, udělala špatně. Nejdříve se premiér rozhodl, e musí do ČSSD nalákat mladé a povětšinou liberální voliče. Jednou z věcí, na které se musíme podívat, jsou témata jako ochrana ivotního prostředí, téma kultury, ale také třeba téma digitální ekonomiky, virtuálního prostoru, kde se pohybuje mladá generace, témata, kterými se zabývají Piráti, prohlásil Bohuslav Sobotka den po volbách. Prvním krokem, ale v naprostém protisměru, bylo prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů vůči Číně. Daniel Herman se setkal ve svém úřadě s dalajlámou a špičky ČSSD povaovaly za důleité projevit akt loajality. Ti čtyři se poníili, mnozí občané se zase cítili uraeni. Jak asi zapůsobilo prohlášení na městské liberální voliče? Následoval další krok premiéra, na špatný výsledek mohla mít vliv vláda. Příčinu volebního neúspěchu našel v ministru zdravotnictví a ministru pro lidská práva a rovné příleitosti. Selhání sebe sama a slabost, hodnotili premiérovo rozhodnutí komentátoři. Věc poslední. V Ústí nad Labem se sestavovala krajská koalice, mohla mít různé podoby. ČSSD se nakonec spojila s Okamurovci. Tento krok se odehrál bez jakékoli výtky stranické centrály.
Na začátku listopadu jsem v lese našel půl košíku hub. Byly v něm i bedly, strmělky, čirůvky, václavky a také několik hřibů hnědých.
Příští rok tu bude veselo. V listopadu zaloil komentátor Petr Robejšek novou politickou stranu, jmenují se Realisté. Jejich předchůdcem jistě není TGM. Pan Robejšek je jedním z největších kritiků Evropské unie, nyní kolem sebe soustředil několik lidí, které má sponzorovat slovenská, respektive kyperská společnost Penta. Pana Robejška doprovází také ekonom Pavel Kohout. Ten ji pomáhal Mirku Topolánkovi (ODS) v Národní ekonomické radě vlády. NERV si i s P. Kohoutem podrel i Petr Nečas. Poté Pavel Kohout spoluzakládal Okamurův Úsvit, nyní je u dalšího politického uskupení.
Jeho jmenovec, spisovatel Pavel Kohout se v listopadovém Reportérovi blýskl povedeným fejetonem o Miloši Zemanovi. Pro úplnost dodejme, e Pavel Kohout se k prezidentovi chová přátelsky, byť kriticky: (...) vysoký intelekt mu zamlčel, e populismus spářený s tvrdohlavostí snad utuuje moc, ale určitě kazí pověst. Jak jinak si vysvětlit, e prezident se poprvé od roku 1990 nepřipojil k listopadovým oslavám, zavřel se v Lánech a nevydal ani prohlášení? Ještě e máme Andreje Kisku. V Otázkách Václava Moravce krátce pozvaní politici debatovali právě o dědictví tohoto výročí. Protoe reie nemohla pustit úryvek projevu českého prezidenta, odvysílala záznam toho slovenského.
Na konci roku byl podíl čínských investic v České republice naprosto zanedbatelný, ekonomové psali o zklamání. Prezident Zeman se rozhodl, e se nebude scházet s ministrem Hermanem, je neloajální k vládě a její hospodářské politice. Inu, s politiky se nemluví.
Pavel Šaradín (1969) je politolog, působí na FF UP v Olomouci.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.