Podle ústavy je to docela jednoduché. Prezidentem České republiky můe být zvolen kadý občan, který je volitelný do senátu, to jest má právo volit a dosáhl věku alespoň 40 let. Nikdo nemůe být zvolen více ne dvakrát za sebou. Tolik ústava, která tak dává případným kandidátům na prezidenta dosti široký prostor.
Lhůta k podávání přihlášek k prezidentské volbě, která proběhne zřejmě někdy začátkem roku 2018 opět přímo hlasováním občanů ČR, nikoliv zprostředkovaně námi zvolenými poslanci a senátory, jak to fungovalo historicky u od vzniku ČR v roce 1918, ještě vlastně ani nebyla přesně určena, přesto se ji první zájemci o Hrad začínají objevovat. Pánové Horáček, Sládek snad dokonce ve dvojím provedení, ani pan Škromach by nebyl v zásadě proti, čertví kdo všechno nakonec bude na prezidenta kandidovat.
Já osobně jsem nebyl a stále nejsem příznivcem přímé volby prezidenta (ale ani starostů a hejtmanů) a povauji ji hlavně za vějičku pro občany a voliče. Kromě jiného proto, e přímá volba znamená ani ne tak ústavně, ale fakticky posílení postavení prezidenta především v oblasti moci výkonné (kam vláda a prezident společně ústavně spadají) vůči premiérovi, kterého prezident jmenuje, a vládě. Chceme to takto? Kdo je víc: premiér, který po volbách, je, jak bývá u nás zvykem, tak úplně zase nevyhrál, taktak vytvořil většinovou koalici, kterou v minulosti často dreli jeden dva poslanci, nebo prezident, kterého zvolili do funkce přímo všichni občané ČR? A podle osobnosti toho či onoho prezidenta si ten současný, ale určitě i budoucí prezidenti, tento posun umí a budou umět patřičně uít. Ten kdo říká, e pravomoci našeho prezidenta jsou malé (jako v Německu či Rakousku), asi ústavu nikdy pořádně nepřečetl, třeba jen nejrůznější jmenovací pravomoci a postupy bez jednoznačně daných lhůt k jejich provedení, ratifikační pravomoci, monost účastnit se jednání vlády a parlamentu a vystupovat tam se svými názory, mezinárodně politická agenda atd. Ze samotné podstaty věci přímá volba vdy rozděluje společnost (viz třeba teď v Americe), a jak ukázala první přímá prezidentská volba před 4 roky, vykopané předvolební příkopy se téměř vůbec nezasypaly, co je špatně vlastně pro všechny.
Navíc se ukazuje, e pokud jde o ji se hlásící prezidentské kandidáty, zdaleka nemusí platit klasický evropský model, ve kterém (vyjma prezidentského vládního systému, kde je prezident hlavou exekutivy) znamená funkce prezidenta završení předchozí významné veřejně politické kariéry státníka. Být hlavou státu znamená, resp. by podle mě znamenat mělo, respekt vnitropoliticky, kdy jej respektují z titulu prezidentské funkce i jeho nyní ji jenom bývalí političtí odpůrci (prezident je přece hlavou státu), tak i zahraničněpoliticky, vdyť si během své předchozí politické kariéry vybudoval nejrůznější vazby i v zahraniční politice. Je to prostě respektovaný politik (nemusí být vdy všeobecně milovaný), který má ji něco za sebou. Bude toto platit, i pokud jde o našeho dalšího přímo voleného prezidenta? Bude samozřejmě velmi záleet na tom, zda Miloš Zeman oficiálně potvrdí, co se všeobecně předpokládá, e toti bude opětovně kandidovat. Ať je, jaký je, a zdaleka ne se všemi jeho názory souhlasím, on výše stanovené kritérium jednoznačně splňuje. Chci věřit, e někdo z dalších budoucích váných kandidátů na tom bude obdobně, zato různých figur a marketingových figurek tam moná bude na můj moná příliš konzervativní vkus nakonec aa... S dobrým marketingem a hlavně penězi nebude sehnat 50 000 podpisů problém. A samotná kampaň u bude hodně záleet na penězích, limity nelimity. I to je přímá volba.
Jiří Němec, Liberec. Autor vyučuje ústavní a správní právo na VŠ
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.