Diplomat, společenskovědní pracovník a bývalý politik Peter Weiss vdy patřil k tomu typu lidí, je dokáí citlivě vnímat prostředí, v něm se pohybují, je se obracejí do minulosti, aby pochopili současnost, je dokáí naše mikrosvěty chápat v globálních souvislostech a globální problémy chápat i za pomoci zkušeností našich mikrosvětů. Moná, e to ovlivnila jeho dětská zkušenost, kdy on, narozený v Bratislavě v roce 1952, proil část svého dětství na Záhoří a v Humenném, které si zamiloval
Peter Weiss se vdy hlásil k levici, k levicovým ideálům. Levicovost v jeho pojetí znamená, e centrem zájmu je člověk. A to člověk, který pasivně nečeká na ochranu od někoho. Peter Weiss věří v člověka emancipovaného, který hledá vlastní budoucnost, člověka, je si uchovává své důstojenství.
Společnost by měla vytvářet takové podmínky, aby kadý člověk mohl v rámci svých schopností uskutečňovat své sny a zároveň by měla být solidární, tak aby lidské důstojenství těch slabších nebylo ohroeno.
Toto jeho pojetí člověka a humanity obecné se promítá i do jeho vztahu k národu, k evropanství, ke světu, tj. k tématům, je tradičně vymezují slovenskou, ale i středoevropskou a do značné míry i současnou evropskou politiku.
Jeho láska k národu není romantizující ani mobilizující, je to prostě důvěra ve vlastní národ, v jeho sílu a monosti, v to, e Slováci se nemusejí obávat otevřít se světu, nemusejí se obávat cizích vlivů. Proto je Evropanem a vidí v evropském prostředí budoucnost Slovenska. Proto i v České republice podporuje udrování slovenskosti v rozsáhlé slovenské menšině, protoe vzájemné česko-slovenské vlivy vdy přinášely obohacování a naopak, uzavírání se a vymezování se jednoho národa vůči druhému přinášelo a posilovalo nesvobodu.
Ve svých textech se Peter Weiss často vrací k otázkám souvisejícím s druhou světovou válkou. Jako diplomat i odborník na mezinárodní vztahy vnímá její mezinárodně politický rozměr, mezinárodní souvislosti jejího vzniku a poráky nacistického Německa.
Není to jen odborný zájem, jeho zájem má také rozměr lidský a národní. Moná právě uchopení historické zkušenosti Slovenska, kdy přirozené národní cítění a vlastenectví bylo tragicky zneuito pravicovou klerikální a fašizující politikou, ovlivnilo jeho levicové postoje propojující se s demokratickou a evropskou vizí budoucnosti.
Peter Weiss vstoupil do politiky náhle v hektických podzimních dnech roku 1989; nikdy v politice nedosáhl velkých politických vítězství, ale také se v aktivní politice nikdy nezpronevěřil svým vizím a neztratil to, co je v dnešní době vzácností, úctu k lidem a obyčejnou slušnost.
A je to Peter Weiss, kdo nyní varuje před těmi, je svoje faktické pohrdání národem zakrývají primitivním nacionalismem, před těmi, je slušnost povaují za slabost a před těmi, je v zájmu vlastních mocenských pozic opouštějí nejen své ideály, ale i základní prostor humanity. Myslím si, e cena Pelikán přichází do dobrých rukou
Vladimíra Dvořáková
V Olomouci 14. prosince 2016
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.