A jsme tady, pravil mu kocourovi a postavil ho na zem. Zároveň sundal ze zad těký batoh a oddechl si. Sedl si na hromadu starých prken z rozvalené boudy nebo kůlny. Zdálo se mu, e od posledně se tu nic nezměnilo, byl tu asi před půl rokem, pouze kocour je tu poprvé. Nedůvěřivě všechno očichává, kadou rostlinku i rezavý hřebík v prknech, mu pohlédl na mobil, signál ádný, nebo jen velice slabý. K podobně uspokojivému výsledku zřejmě dospěl i kocour a rozvalil se na vyhřáté fošně, bradu si spokojeně opřel o tlapy. Zaloíme zde novou civilizaci, usmál se na něj povzbudivě mu.
Na opuštěném místě zaniklé periferie, kterou velkoměsto ve svém rozmachu autostrád a rezavějících elezničních vleček vynechalo jako neuitečnou, jako civilizační úhor nedostupně vyťatý náspem staré trati a betonovou silnicí, kterou inenýři na jednom konci přerušili vysokotlakým potrubím a na druhém velkoměstským komunikačním okruhem.
Tuto lokalitu mu objevil u před několika lety, zaujala ho bujností křovisek a zejména tím, jak ji všechny územní rozvojové plány vynechaly, nezahrnuly do ádné zóny, a ponechaly ji jen tak svobodně zelenou. Místy, do nich lidská noha nevkročí, kupodivu oplývají i velkoměsta, moderně si to můeme vysvětlovat jako chybu v komunikaci – mezi inenýry a politiky, mezi politiky a byznysem, mezi minulostí, současností a budoucností. Jsou to však milá místa, a oč jsou ztracenější, o to slují větším potenciálem nadějeplnosti, pohlédl mu povzbudivě na kocoura, který chrápaje spal na zádech, s tlapami v zápěstí srandovně zalomenými.
Byla to strastiplná cesta. Aby se sem člověk dostal, musí přelézt vysoký elezniční násep nebo se prosoukat nízkým betonovým propustkem. My jsme to však zvládli a předpověď počasí je nám příznivá, take jen si spi, pršet zatím nebude. Zvláštní je, e to zvíře se tu zorientovalo rychleji ne on, no kolik toho on očichal, a u si spí, u bydlí.
Mu otevřel diář a poprvé v něm listoval, ani by ho z úkolů, vtělených do kadého dne na několik měsíců dopředu, pojaly peristaltické obtíe, ba dokonce se mírně usmíval. Několikrát si zálibně opakoval jen jedno pětihláskové slovo, jemu se jinak snail slušně vyhýbat. Jaký to rajský zvuk, radoval se, bylo mu do zpěvu. Od tohoto data se ho netýká u nic z toho, co bylo, co darmo jen bralo ivot a svíralo útroby. Nyní, kocoure, máme před sebou opravdu velké úkoly a konečně i vznešené cíle.
Pila, hřebíky, sekera, panty, ruční vozík, lampa a petrolej, chleba a smetana pro kocoura a taky pro něj kousek uzenky, ovšem jen té nejlepší..., ještě taky kleště, četl nahlas z diáře, seznam to byl dlouhý, den to bude těký. Vůbec ho však neděsil, naopak proti tomu, co všechno neustále před tím musel, den co den, rok co rok, a jak se to valilo, nebylo úniku, má nyní slavnostní pocit. Je to velký den a svátek jinak bezvýznamného týdne, měsíce, roku, času, a musí si ho uívat.
Kocour otevřel jedno oko, protáhl se a otevřel oko druhé, mu vyndal z batohu kočičí konzervu a pro sebe chleba a mazací sýr. Tím, e tomuto místu, které na plánu velkoměsta nemá ani název, protoe všemu uniklo, přinese s kocourem vzmach, byl si u jist, dá-li mu Bůh zdraví. A taky kosu musí koupit a srp a brousek, ty v seznamu nemá, uvědomil si, kdy do pýrnatého porostu rozprostíral karimatku a spací pytel.
Leel a díval se do nebe, dokud se nad velkoměstem nesetmělo, hle, šípky se u červenají, na zahálení času věru nebude. Není to tak dlouho, kdy ještě přemýšlel, e by si měl koupit nové auto, ale kde na ně vzít, auto je drahá věc, a nyní se upřímně raduje, jak se auta zbavil a u nikdy nebude muset měnit zimní za letní a obráceně a technická kontrola a známka dálniční a kontrola silniční a zkouška dechová, potvora plechová. Jak docela rád řídil, tak mnohem raději neřídí, nic a nikoho, u nikdy. Proč na to nepřišel dříve.
Kocour se jako vdy svobodně přitulil k jeho boku a jako vdy svobodně začal příst. K tomu ho nikdo nemůe přinutit. Vdycky mu ještě chvíli něco vypráví, ne usne také. Pracoval jsem od šestnácti let, kocoure, tedy čtyřicet sedm let, skoro půl století, a nebral si nikdy více ne čtrnáct dnů dovolené. Ani jsem nikdy nemarodil, pán Bůh zaplať, kocoure. A vyměřili mi, kocoure, devět tisíc důchodu, protoe jsem ba i podnikal, já vůl, kocoure. Čeká nás sakumprásk úplně nový ivot, viď, kocoure.
To byl den první.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.