Rychlý spád událostí po Mnichovu 1938, zejména okupace Československa v březnu 1939, moskevské vedení vyburcoval. V té chvíli u v Moskvě uvaovali o jiné politice ve východní Evropě. Výsledkem nového zhodnocení geopolitické situace západně od sovětských hranic bylo sjednání smlouvy o neútočení s Německem. Německo-sovětský pakt o neútočení podepsali 23. srpna 1939 v Berlíně německý ministr zahraničí Ribbentrop a jeho sovětský kolega Molotov. Byl ratifikován 31. srpna a vloen do něj Dodatečný tajný protokol o rozdělení sfér vlivu mezi oběma státy.
Dlouhá léta, a do roku 1989, sovětská strana popírala existenci tohoto tajného protokolu, nicméně v praxi z let 1939 a 1940 se jím řídila. V článku 1 tohoto protokolu bylo zformulováno rozdělení sfér vlivu obou mocností tak, e v baltickém prostoru část Litvy připadla Německu, Sovětskému svazu pak Finsko, Estonsko, Lotyšsko a část Rumunska. Kritický byl však článek 2, týkající se Polska, kde hranicí obou sfér vlivu byla stanovena linie podél řek Narev, Visla a San. Za pár dní byl tento článek pouit. Německá armáda napadla 1. září 1939 Polsko. Západní politika usmiřování skončila krachem. Sovětská vláda uplatnila tajný dodatečný protokol k německo-sovětskému paktu o neútočení a dne 17. září 1939 zahájila okupaci Polska z východu. A k tomu vrchní velitelství Wehrmachtu a Rudé armády podepsaly Protokol o demarkační linii mezi oběma armádami v Polsku, která šla právě podél toku zmíněných řek. 31. října 1939 během zasedání Nejvyššího Sovětu SSSR V. M. Molotov, tenkrát ministr, respektive komisař zahraničí, prohlásil: Hadrový stát Polsko, tenhle bastard Versailleské smlouvy, přestal existovat. V listopadu 1939 Moskva napadla vojensky Finsko a válka trvala a do 12. března 1940, Finové se ubránili, ale sovětská hranice byla posunuta na finské území sto padesát kilometrů severně od Leningradu. 5. a 6. srpna 1940 připojila Moskva k SSSR jako svazové republiky Litvu, Lotyšsko a Estonsko.
Jenom strohý dovětek – ruský prezident Putin v debatě s historiky v Kremlu 6. listopadu 2014 prohlásil, e na paktu Ribbentrop-Molotov nebylo nic špatného, Rusko se jím snailo získat čas na modernizaci své armády a jejího technického vybavení.
Na konferenci tří státníků v Jaltě v únoru 1945 Stalin dosáhl toho, e mu Roosevelt a Churchill tuto proměnu sovětského území schválili. Ruská historička Natalija Naročnickaja, přítelkyně Putina, k tomu ve své knize Rusko a jeho místo ve světě napsala: Západ nenávidí Stalina proto, e obnovil území historického Ruska, nenávidí ho za Jaltu a Postupim, to jest, e se Rusku vrátilo to, co kdysi získal Petr Veliký, tedy Pobaltí, je se stalo součástí historického Ruska. (České vydání v roce 2006, strana 39) A Moskva pochopitelně nemá ráda Gorbačeva, e rozpad tohoto historického Ruska připustil.
Pouit té text z autorovy knihy Osudné spojenectví. Praha a Moskva, 1920–1948.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.