Data o Češích v Panamě budou asi k ničemu, míní expert na daňové úniky, tak zněl titulek Práva. Nic nového pod sluncem. Podobných zklamaných nadějí našeho boje s korupcí bylo neúrekom, jak jsme si osvojili ze slovenštiny. Dvě stovky bohatých, namočených v kauze Panama Papers, mohou klidně spát. Moná i spaly.
V roce 1956 se Jan Werich pod jistým tlakem rozhodl uvést v Divadle satiry krotkou satiru tureckého básníka Nazima Hikmeta Byl Filípek, nebo nebyl? Nesměl by to být Werich s Miroslavem Horníčkem a Milošem Kopeckým, aby se hra z překladu Jiřího Taufra nevymkla a nevyklubalo se z ní cosi, z čeho ti nahoře neměli radost. Nejbouřlivěji diváci přijali scénu, v ní se vězeň ptá spoluvězně: – Za co jsi tady? – Za nic! – A kolik jsi dostal? – Pět let! – To buď rád, dřív se za to dávalo patnáct!
Na Silvestra roku 1989 byl nový ministr obrany generál Miroslav Vacek asi v nejsloitější situaci své čtyřicetileté vojenské kariéry. Právě tři dny zvolený prezident Václav Havel ho poádal, aby vojáci zasáhli proti stovkám a moná tisícovkám slavících i bouřících se amnestovaných vězňů. A protoe to nešlo jinak, paradoxně byli vojáci nasazeni s vyuitím směrnic minulého reimu. Na transportérech měli pro jistotu vyvěšeny k odlišení od vojáků sovětských československé vlajky, jistý znak sametové revoluce. V jedné vsi na Kladensku si to vysvětlili jinak a z hospody v nočních hodinách odcházející silvestrovsky rozjaření hosté skandovali: Ať ije Miloš Jakeš! Jeho akceschopnost zřejmě přecenili. A v krátké době podstatná část amnestovaných byla opět v lochu. Ale bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ to nejspíš povzbudilo, kdy se doívá tak úctyhodného věku.
Po více ne dvou desítkách let jsme tu měli rozsáhlou amnestii novou. Tentokrát z dílny dosluhujícího prezidenta Václava Klause. Zatímco kdysi ji Havel vyhlásil v dobré víře, e někdo mohl být minulým reimem potrestán nespravedlivě, teď nejspíš převládla obava, e by ještě někdo mohl být potrestán spravedlivě. Věznice se vyprázdnily, některé i rušily, ale teď u jsou zase plné, z poloviny těch, kdo byli amnestováni. Ostatně recidivisté zaplňují naše věznice ze sedmdesáti procent. Některým slouí jako poměrně slušné ubytovny. Take se ty staré věznice obnovují a budou se budovat i nové. A to má ministr spravedlnosti štěstí, e velké kauzy jako Rath, Nečasová, zpravodajci, Rittig, Krejčíř a mnohé další dopadají tak, jak dopadají nebo dopadly. Nemluvě o OKD, Moravia Energy, MUS, Unipetrolu, Key Investments, o stíhačkách gripen, biolihu... Take nejhůř je na tom Marek Dalík. I kdy zlí jazykové tvrdí, e bručet by měl někdo jiný.
Abychom neskončili tak pesimisticky, ještě jeden vězeňský: Dva vězni v cele. Jeden stále chodí. A druhý mu říká: Myslíš si, e kdy chodíš, tak nesedíš?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.