Hello. This is John Doe. Interested in data? (Haló. Jsem obyčejný člověk. Zajímají vás údaje?) Tak se v roce 2014 uvedl německému novináři Bastianu Obermayerovi ze Süddeutsche Zeitung neznámý mu (který se nikdy osobně nesetkal ani s osloveným urnalistou ani s jeho kolegy), jeho telefonát spustil jedinečný projekt, který zpočátku zaměstnal Bastiana Obermayera i jeho kolegu Frederika Obermaiera, postupně však zahrnul dalších 376 novinářů ve více ne 78 zemích ve 100 médií včetně České republiky.
Neznámý dodavatel toti v souhrnu poskytl v průběhu dvou roků 11,5 milionu dokumentů – ve formě e-mailů, pdf, fotografií a výtahů z databáze panamské právnické firmy Mossack Fonseca (o té podrobněji dále). Dokumenty zahrnují období od 70. let minulého století a do jara 2016.
Pokud měly být dokumenty tohoto rozsahu vůbec zpracovány, byla pochopitelně nutná mravenčí práce velkého koletivu. Také proto se němečtí novináři obrátili o pomoc na International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) ve Washingtonu. ICIJ je skupina 11 urnalistů v neziskovém Center for Public Integrity (Středisko pro veřejnou bezúhonnost), je u jednou se Süddeutsche Zeitung a dalšími organizacemi spolupracovala. V případě panamských dokumentů se na práci konsorcia podílí zmíněných 370 novinářů.
První zpracované dokumenty byly uveřejněny letos 3. dubna. (České centrum pro investigativní urnalistiku uvedlo, e na ČR se vztahuje přes 250 000 dokumentů a vazby na ni má 283 osob nebo firem. Mezi ně patří třeba nejbohatší Čech Petr Kellner, šéf fotbalové Sparty Daniel Křetínský, hlava skupiny ČKD Petr Speychal, či dokonce Radovan Krejčíř – t. č. ve vězení v Jihoafrické republice).
Odhalují jak majetek, tak – často, zdaleka však ne vdycky – jeho vlastníky, kteří své bohatství z nejrůznějších příčin skrývají offshore – mimo území států, kde působí nebo ijí. Ne vdy jde o majetek získaný nebo spravovaný nelegálně, ovšem skrývá se i majetek z kriminální činnosti (Süddeutsche Zeitung píše o vysokém umění skrývání peněz). Není tedy divu, e jsou v dokumentech jména ze všech oborů činnosti, od politiky přes hospodářství, sport, kulturu a po zločin. Jsou tu jména blízkých spolupracovníků Vladimira Putina právě tak jako jméno otce Davida Camerona, donedávna britského ministerského předsedy, jména příbuzných čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, uváděni jsou saúdský král Salman, Sigmundur David Gundarsson, islandský ministerský předseda, jen okamitě po zveřejnění rezignoval, argentinský prezident Mauricio Macri, fotbalová hvězda Lionel Messi, jsou tu jména funkcionářů sportovních organizací jako FIFA nebo UEFA a další. (Citujme ještě jednou Süddeutsche Zeitung. Titulek jednoho z prvních článků o Panama Papers datovaný letos 4. dubna ukazuje pestré sloení německých boháčů v daňových rájích: Nositelé Spolkových zásluných kříů, bordeloví králové, špičkoví manaeři – Němci v Panama Papers.)
Za povšimnutí stojí, e sice není jasné, kolika Američanů se uniklé dokumenty týkají; v uveřejněných částech se však nevyskytuje jméno ádného známého amerického politika nebo jiné vlivné osoby, která by byla zákazníkem oné panamské právnické firmy Mossack Fonseca. Vysvětlení? Je prosté: je toti velmi snadné zakládat neprůhledné společnosti (a unikat tak daním) přímo v USA.
Američané opravdu nemusí chodit do Panamy, říká ekonom James Henry, poradce občanského sdruení Tax Justice Network. V zásadě máme ve Spojených státech odvětví pevninského útočiště, je je právě tak nesdílné jako kdekoli jinde. (Pro vychutnání slovních naráek uvádím citát v původním jazyce: Basically, we have an onshore haven industry in the U. S. that is as secretive as anywhere.)
Autenticitu uniklýchdokumentů ověřili jak v Süddeutsche Zeitung, tak v Le Monde. Některé části – starší a dílčí – byly prodány finančním úřadům v Německu, USA a Velké Británii. (Tyto dokumenty např. v Německu vedly k tomu, e druhá největší německá banka, Commerzbank, obviněná z bankovních podvodů a praní špinavých peněz, musela zaplatit pokutu 17 milionů euro. Nejčerstvějším příkladem je Dánsko, je odkoupilo údaje za 10 milionů dánských korun – zhruba 1,5 mil. dolarů – s tím, e výše nezaplacených daní, které budou vymáhány, mnohem převýší obnos za koupi údajů vydaný.)
Je to v Panamě sídlící právnická společnost, její sluby zahrnují zakládání společností v mimopevninských (offshore) oblastech s právní pravomocí – např. na Britských Panenských ostrovech – za roční poplatek. Jiné sluby představuje např. správa majetku. Navenek, napsal tři měsíce poté, co byly zveřejněny uniklé dokumenty, reportér francouzského deníku Le Figaro, vypadá sídlo firmy v Marbelle, obchodní čtvrti Panama City, jako nebarevná Rubikova kostka: kryta kostkami z kouřového skla je právě tak neprůhledná jako činnost, kterou kryje. Úředně sídlí v Panamě, její operace jsou však roztroušeny po celém světě. Na internetu se chlubí globální sítí se 600 zaměstnanci ve 42 zemích. Odlišně vlastněné pobočky přijímají nové zákazníky a mají výhradní právo pouívat její jméno. Mossack Fonseca působí v daňových rájích, jako jsou Švýcarsko, Kypr a Britské Panenské ostrovy, a na britské koruně závislých ostrovech Guernsey, Jersey a Man.
Uívat ostrovní struktury je zcela legální. Je mnoho důvodů proč tak činit. Podnikatelé z mnoha zemí (např. z Ruska nebo Ukrajiny) typicky převádějí svoje jmění do oblastí, (údajně) aby svoje podnikání chránili před přepady ze strany zločinných ivlů, ale také aby obešli měnová omezení.
Vloni prohlásil David Cameron, tehdy ještě britský ministerský předseda, e korupčníci, kriminálníci a ti, kdo perou špinavé peníze, vyuívají struktury anonymních společností. Vláda prý se snaí něco proti tomu učinit. Zřídí centrální registr, který odhalí uivatele ostrovních společností. Firma ovšem tvrdila, e nemůe být obviňována za údaje prostředníků, k nim patří banky, právnické společnosti a účetní.
Na únik dokumentů ze své databáze reagovala společnost Mossack Fonseca robustní obranou svého jednání. Odmítla přitom diskusi o specifických případech s odvoláním na důvěrné vztahy ke klientům. Její zástupci tvrdili, e zachovávají všechny zákonné předpisy proti praní špinavých peněz a e pečlivě dbají o své zákazníky. Veřejnost nemá podle jejich názoru dost odbornosti na to, aby mohla správně zařadit práci firem, jako je naše.
Dodejme ještě velmi stručně několik faktů o obou zakladatelích této právnické firmy. Jürgen Mossack je německý přistěhovalec, jeho otec hledal po světové válce nový ivot pro svou rodinu: slouil toti během války u Waffen SS. Ramón Fonseca je romanopisec, jen byl v posledních letech poradcem panamského prezidenta. Vzal si však dovolenou na neurčito poté, co byl zapleten v Brazílii do skandálu s penězi obchodníků s drogami.
Letošního 17. června se sešli ministři financí členských zemí EU, aby se dohodli o nové směrnici, jak potírat nové praktiky, uplatňované v obcházení daňových zákonů (ve zkratce je tato směrnice známa jako ATAD). Nizozemský předseda pro ni vypracoval nový kompromisní návrh. V návrhu byly značně oslabeny původní cíle. Zejména Lucembursko, Irsko nebo Malta hodlají zředit nová pravidla – raději ochraňují svoje výnosné modely daňových úspor. Poněvad harmonizace daňového práva musí být v EU odhlasována jednomyslně, blokují tak tyto země novou směrnici. Nezbývá, ne ponechat daňové předpisy jednotlivým členům namísto jednotné úpravy.
Po uveřejnění panamských dokumentů hodlá komise EU zavázat multinárodní korporace k větší průhlednosti. V polovici srpna předloil své plány unijní komisař financí Jonathan Hill. Někteří komentátoři sice návrh uvítali, současně však poadovali další kroky. Realističtější ovšem byli pravděpodobně ti, kteří povaují spravedlivý svět bez daňových rájů za iluzorní. Pokud jde konkrétně o případ Panama, schválil sice Evropský parlament ustavení výboru, jen má prošetřit praktiky, je dokumenty odhalily. Výbor má 65 členů, zprávu má předloit do 12 měsíců. Předmětem zkoumání má být také to, zda členské země a Evropská komise dostatečně prosazovaly aplikaci unijní legislativy, je má pomáhat v boji proti praní špinavých peněz a daňovým únikům. Tento postup mi ovšem připomíná staré pořekadlo o britském parlamentu: vyskytne-li se náročný, jen obtíně řešitelný případ, je nejlépe, vznikne-li komise, je se případem bude zabývat.
Citujme nejprve dva francouzské sociology, Michela Pincona a Monique Pincon-Charlotovou, kteří mj. v Le Monde napsali: Zatajování daní je jedním z nástrojů panování nejbohatších, aby se vytvářením rozpočtových deficitů získal souhlas obyvatelstva ke zpětnému zaplacení dluhů, které ve skutečnosti slouí k dalšímu obohacení zámoných. Nejčerstvější odhalení dokládají váhání nejbohatších přispět placením daní podle výše svého jmění k (celo)národní solidaritě. (...) Celosvětově odcizené miliardy jsou nejenom ve středu třídního boje, který vedou bohatí ve svůj prospěch, nýbr také ve středu boje mezi průmyslovými a rozvojovými zeměmi, z něho profitují rovně bohatí. (...) Jako obvykle je přitom zprostředkováván dojem, e neplacení daní máme teď definitivně za sebou.
Obdobný názor projevil i anonymní dodavatel panamských dokumentů. Hned po první publikaci zaslal redakci Süddeutsche Zeitung svého druhu manifest, v něm jako John Doe (co v angloamerickém světě značí obyčejný člověk – i takto chce zřejmě dát najevo, e se realita, kterou dokumentuje, dotýká kadého) vyjadřuje svůj názor a postoj. Z pětistránkového textu ocitujeme několik vět.
Hned první slova jsou výrazná: Příjmová nerovnost, propast mezi chudými a bohatými, je jedním z nejdůleitějších témat naší doby. Týká se kadého z nás, na celém světě. U léta probíhá debata o náhlém zhoršení situace, avšak politici, vědci a aktivisté jsou přes nesčetné projevy, analýzy, slabé protesty a několik dokumentárních filmů bezradní a bezmocní. Zůstávají otázky: proč? A proč zrovna nyní? V panamských papírech se odpověď na to stala zřejmá: dalekosáhlá, kadodenní korupce.
John Doe pak odůvodňuje, proč – právě vzhledem ke korupci – chtěl přispět k boji proti ní a proč dal veřejnosti k dispozici tolik nezpochybnitelných důkazů. A konstatuje, e to byl jediný důvod: Nepracuji pro ádnou vládu nebo tajnou slubu a nikdy jsem to nečinil, ani jako přímý zaměstnanec ani z ádného pověření. Zastupuji zde výhradně svůj názor, právě tak jako to bylo jen moje rozhodnutí přihrát dokumenty Süddeutsche Zeitung a tím Mezinárodnímu konsorciu investigativních novinářů (ICIJ). Prokazuje potom na několika stranách selhání vlád, bank, finančních a daňových úřadů, jako i soudů a právníků. Důsledky těchto četných selhání vedou k etickému úpadku naší společnosti a koneckonců k novému systému, který ještě nazýváme kapitalismus, jen však ve skutečnosti je ekonomické otroctví. V tomto systému – našem systému – nevědí otroci, ani e jsou otroci, ani neznají své pány, kteří ijí v souběném světě a neviditelné řetězy pečlivě skrývají pod hromadou nesrozumitelných zákonných textů. Celosvětový rozměr škod by námi všemi měl zatřást tak, abychom se probudili.
Poslední věta shrnuje: Historici vědí, e zdanění a nerovné mocenské poměry vyvolaly u v dějinách revoluce. Tehdy byla nutná vojenská moc, aby lidi potlačila, zatímco dnes je právě tak účinné, ne-li účinnější odříznout lidi od přístupu k informacím – i proto, e se tak ve skrytu děje. Ale ijeme v době příznivých, bezmezných úloišť dat a rychlých internetových spojení, je překračují národní hranice. Vypadá to tedy tak, e příští revoluce bude digitální. Moná však u také začala.
Třebae nám poslední slova mohou připadat přehnaně optimistická, ponechejme jejich autorovi tuto naději.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.