Čtyřikrát se pokoušel být francouzským prezidentem. Třikrát váně. Nikdy neuspěl. Jeho odkaz ale dosud provází diskuse nad stavem a perspektivami socialismu, k němu právě Michel Rocard (*1930) připojil přídomek – demokratický. Stal se ji za svého ivota inkarnací tzv. druhé levice. Premiér, ministr, poslanec, senátor, starosta, krátce i první sekretář Socialistické strany. Zemřel 2. července 2016 v Paříi ve věku 85 let.
Oproti socialismu, řečenému první levice, zaloil a stal se inkarnací levice druhé: rozuměj proti komunistům (respektive stalinistům – počínaje logicky Stalinem, zesnulým 1953), v opozici vůči byrokratické verzi sovětského komunismu (a jeho totalitním ambicím – viz Maďarsko 1956) a proti svému největšímu rivalovi Françoisi Mitterrandovi, dvojnásobnému prezidentovi (jemu po tři roky slouil jako premiér), ve snaze získat ve Francii pro svou levicovou politickou vizi občanskou společnost a odbory.
Současníkům, ale i pamětníkům relativně čerstvým zůstává v paměti Michel Rocard jako mu neměnné tváře, vdy připravený zapálit si svou modrou gauloisku (bez filtru) uprostřed rozhovoru, jej doprovázel nejen výraznou gestikulací, ale i téměř nesrozumitelným způsobem mluvy, jí rozuměli skutečně pouze jeho nejbliší. Paradoxně mu ale nechyběla nikdy schopnost přesvědčit: ve vrcholných chvílích konce 80. let dosáhl nebývalé popularity.
Mnozí z jeho souputníků, ale i tvrdých oponentů po oznámení jeho úmrtí vzdali tomuto mui pevného přesvědčení nebývalý hold. Byli mezi nimi prezident François Hollande, jen promluvil o politikovi, jemu se dařilo usmířit utopii a modernost, premiér Manuel Valls, pro něj byl Rocard politickým otcem a vizionářem, bývalý premiér Lionel Jospin, který promluvil o tom, e byl refencí, dnes ji bývalý bývalý ministr Emmanuel Macron zůstal u příkladu a Jean-Luc Mélenchon označil Rocarda za světlonoše, jeho ivot–lekce pro něj stále zůstává námětem k meditaci.
Překvapivé moná pro jiné ale bude, e k Rocardovi se hlásí i politici z pravicového spektra: bývalí prezidenti Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy, premiéři Alain Juppé nebo Fraçois Fillon: ti všichni vyjádřili respekt vůči odkazu mue státu. Dokonce i Marine Le Penová, předsedkyně kontroverzní Národní fronty, zaslala kondolence blízkým tohoto mue přesvědčení. Podobně učinili spisovatel a reportér Nicolas Hulot či slavná herečka Brigitte Bardotová.
Michel Rocard se narodil 23. srpna 1930 v Courbevoie v departementu Hauts-de-Seine v rodině gaullistického odbojáře a fyzika Yvese Rocarda, jen stál v čele týmu, díky němu Francie získala atomovou zbraň. Matka katolického vyznání ho poslala mezi skauty, kde získal první organizační zkušenosti – mimochodem, jeden z jeho skautských průzkumníků v oddílu byl pozdější premiér Lionel Jospin: zastával funkci světlonoše!
Skutečné politické ostruhy ale získává Rocard a ve chvíli, kdy vypukla válka o alírskou nezávislost na Francii. Michel Rocard, který byl do Alírska poslán jako finanční inspektor, napsal (anonymně) v roce 1959 do levicového magazínu France Observateur o strašlivých metodách, je připomínaly metody nacistické, zejména ve způsobu internace v tzv. sdruovacích táborech. Obvinil francouzské vojenské úřady z podílu na úmrtí 200 tisíc lidí vyhladověním.
Vystupoval rovnou měrou proti koloniální válce, ji Francie v Alírsku vedla, odmítal ale socialistické levicové kořeny spjaté se stalinismem a ortodoxními komunisty, je obviňoval z podílu na gulazích. Tato levice se neváhala na počátku roku 1980 pod kuratelou Mitterranda spojit s komunisty, co byl základ sporu, který s Mitterrandem nikdy nedokázal překonat. Koncem 50. let se podílí na sjednocování reformní levice Sjednocené socialistické strany (PSU), vzniklé ze Svazu socialistické levice (UGS zastupující levicové křesťany) a Socialistické autonomní strany (PSA) s disidentskými komunisty.
Inspirován americkou levicí pokoušel se Rocard usmířit levici s trhem a vymezit ji proti totalitním snahám sovětského bloku. Neúspěch těchto snah navzdory studentským bouřím, je se převalily koncem 60. let celou Evropou, vedl Rocarda ke vstupu do nové Socialistické strany (PS), na jejím čele stál François Mitterrand, mu mnoha tváří a velkého politického pokrytectví, pozdní odbojář, ale i člen Pétainovy kolaborantské vlády ze 40. let, proti ní Rocardův otec od počátku bojoval.
Souboj, nazývaný také bitva dvou růí, provázel dva tábory – Mitterrandův a Rocardův – zejména od konce sedmdesátých let, kdy se tito mui střetli frontálně. Při vítězství Mitterranda v prezidentských volbách roku 1980 se zdálo, e jsou Rocardovy reformní snahy sečteny.
Nebyl by to ale Mitterrand, aby svého odpůrce nechtěl vládně znemonit dvojím ministerským angamá (ministrem plánování a ministrem zemědělství), je v roce 1988 vyvrcholila jeho jmenováním premiérem. Jmenuji ho, protoe se zdá, e to Francouzi chtějí. Ale uvidíte, e po 18 měsících ho uvidíme nakřivo, poznamenal Mitterrand ke svým nejbliším. Měl nakonec pravdu.
V premiérském Rocardově angamá v letech 1988–1991 ale přesto zůstává hned několik kroků, které i machiavellistický Mitterrand musel ocenit. Zejména usmíření povstání a snahy o autodeterminaci v Nové Kaledonii (1988) a pro věčnost sociálních reforem zavedení tzv. RMI (zvýšené mzdy v nezaměstnanosti) a CSG (povinné dávky pro sociální zajištění), jimi francouzská levice civilizačně zvedla své kvórum péče o sociálně oslabené. Reformy nebudily vdy nadšení, přesto byl Rocard vdy člověkem dialogu, konsensu a schopnosti hovořit napříč.
Odvolává se na něj trochu paradoxně i nynější premiér Manule Valls – v případě naduívání ústavního článku 49-3, jím prosadil poslední dva reformní zákony navzdory absenci jasné většiny. Jimi Rocard ničil s oblibou své rozhádané odpůrce (zvláště komunisty). Premiér Valls, který byl v té době jeho asistentem, měl pravdu – Rocard článek 49-3 pouil celkem osmadvacetkrát!
***
Posledním výrokem, kterým se Michel Rocard zapsal do politické paměti nejen Francie, zůstává ten z roku 1996, kdy pro večerník Le Monde napsal dnes aktuálně a zdá se i prorocky: Francie nemůe přijmout veškerou bídu světa. Bohuel se často zapomíná, e věta pokračovala: ale musí věrně přijmout svůj podíl.
Josef Bro (1965) je publicista, novinář a kritik, dlouhodobě se věnuje frankofonním zemím.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.