O Angličanech se teď začalo mluvit zejména v souvislosti s tím, e z Britů byli ve srovnání se Skoty a Severními Iry častěji zastánci brexitu, tedy vystoupení z Evropské unie. A pokud by Skotsko a Severní Irsko trvaly na členství i za cenu osamostatnění, mohli by Angličané zůstat sami, leda by s Velšany vytvořili Malou Británii. Zadělali si tak na krizi, i kdy za ni svůj stav moná nepovaují.
A jakmile se jen trochu kolem přece jen nové a navíc nepříliš očekávané krize usadí prach, mělo by se stát pravidlem a povinností zamyslet se nad tím, nemá-li kromě zjevných a někdy povrchních důvodů také příčiny hlubší a obecnější. Aby se daly předvídat a vyloučit krize další. Tak je to i s brexitem.
Někteří komentátoři kromě často uváděné migrace a sebevědomí britských občanů vidí hlavní příčinu brexitu v konci procesu globalizace. Nahradí ji údajně lokalizace a regionalizace. Podle nich to větší část unijních politických elit buď nepochopila, nebo ignorovala.
Zatím převaují názory, e svět se ekonomicky, technologicky, komunikačně, demograficky a volným pohybem pracovních sil integruje i nadále. Prospívá to nadnárodním korporacím i státům. Návrat k posilování národní suverenity se povauje za iluzorní a neefektivní.
S myšlenkou deglobalizace jako důsledku ekonomické krize přišel filipínský sociolog a politik Walden Bello. Vysvětlil ji v jedenácti tezích v článku The Virtues of Deglobalization v Yes Magazinu u v září 2009.
Tento moný budoucí trend je nutné brát váně. U před lety bylo zřejmé, e se deglobalizace hlavním geopolitickým tématem stane. Jejím znakem obecně je sniování obratu zahraničního obchodu nebo jeho poměru k HDP. Do ekonomické krize byl růst objemu světového obchodu a dvojnásobkem růstu světového HDP. Poté poptávka zaostávala a zahraniční investice klesaly. Státy se začaly zadluovat. Příjmy obyvatel v rozvinutých zemích klesly. Ekonomiky zaměřené na vývoz oslabovaly.
Aktérem rozvoje se staly rozvíjející se ekonomiky. Jejich zájem se stále víc orientoval na vnitřní trhy, udritelný rozvoj a kvalitu ivota. Bylo otázkou, šlo-li jen o dočasný trend způsobený krizí. Stejně zůstává prozkoumat, zda příčinou deglobalizace není fakt, e sociální náklady začaly být vyšší ne výnosy globalizace.
Wall Street Journal nedávno napsal, e dvě hlavní hnací síly globalizace, tj. růst mezinárodního obchodu a pohyb kapitálu, se dostávají do problémů. Naráejí zejména na omezování volného pohybu lidí, jemu se státy brání. Je to spojeno s obavami ze ztráty národní identity a ohroení bezpečnosti. Podle studie Mezinárodní organizace práce xenofobní názory ovlivňují společenské procesy výrazněji ne problémy finanční.
Lidé jsou z globalizace zklamaní především proto, e v bohatých zemích k podstatnějšímu zvýšení ivotní úrovně většiny obyvatel nevedla. Svědčí o tom kniha bývalého ekonoma Světové banky Branko Milanoviće Global Inequality: A New Approach for the Age of Globalization (2016). Přesvědčivě v ní dokazuje, e globalizace přinesla hmotný prospěch jen milionům nejchudších Asiatů a jednomu procentu nejbohatších. Příjmy středních vrstev ve vyspělých průmyslových zemích se za posledních třicet let zvýšily nepatrně nebo vůbec ne. Globalizace si tím kope hrob. A příští generace můe údajně zdědit svět plný zdí.
V současnosti nelze přehlédnout rostoucí ochranářská opatření proti volnému pohybu pracovních sil, dumping a manipulaci s měnami. Náš ministr zemědělství dnes a denně burcuje, aby se k nám nedováely ádné potraviny, e se dokáeme uivit sami. Celosvětové obchodní dohody jsou nahrazovány regionálními a dvoustrannými. Čtvrtá technologická revoluce, tzv. inteligentní technologie, jako jsou myslící roboti, třírozměrné tiskárny ap., povede k deglobalizaci výroby a rozvoji domácí produkce.
V diskusích zatím převauje názor, který globalizaci povauje za jev objektivní. Rozhodující pro lidi je, jak pozitivně ovlivňuje rozvoj společnosti. To, e jsou nyní národní státy ve srovnání s nadnárodními korporacemi v nevýhodě, ještě neznamená, e to musí být věčně. Je ovšem otázkou, bude-li to ještě platit, pokud zkrachuje dohoda mezi EU a USA, známá TIPP. Podle některých německých politiků u má namále.
Deglobalizace rozhodně není důvodem k fragmentaci společenství, nacionalizaci a proti promyšlenější integraci Evropské unie. Logicky zvláště po brexitu v jiném pojetí, ne jak je v současné době praktikováno.
Antonín Rašek (1935) je sociolog a spisovatel, spolupracovník Střediska bezpečnostní politiky Institutu politologických studií FSV UK v Praze.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.