S koncem dvojpólového mezinárodního systému šla ruku v ruce privatizace násilí. Především v USA, ale také ve Velké Británii a v Izraeli vznikly četné soukromé vojenské firmy, které nejčastěji působí v oblasti logistiky, výcviku, jako i střeení, zčásti však zasahují také přímo do bojů (proslulá je zejména americká firma Blackwater, nyní přejmenovaná na Academi, je od roku 2004 ztratila ve válce v Iráku 27 muů). Celkem působilo v Iráku v rámci soukromých vojenských firem asi 50 000 amerických občanů. Přitom vzrůstala mezi těmito podniky vzájemná konkurence. Dánský dokumentární film The Child Soldier´s New Job (Nové povolání dětského vojáka), uvedený letos v dubnu, informuje, e britská firma Aegis Defence Services najímala bývalé dětské vojáky ze Sierry Leone za denní old 16 dolarů. Šéf firmy James Ellery si stěoval: Všecko, co si teď ještě můeme dovolit, jsou Afričané.
V Afghánistánu je počet muů, pracujících pro soukromé vojenské firmy, dokonce vyšší ne 98 000 amerických vojáků. Takové firmy mají tu přednost, e jako nestátní aktéři nepodléhají mezinárodnímu právu a mezinárodnímu vojenskému právu. Navíc stát v případě smrti nebo zranění není povinen k ádným sociálním dávkám.
Na druhé straně chrání USA svoje příslušníky, kteří slouí jako oldnéři, tak, e se státy, ve kterých operují, uzavírají smlouvy, podle nich nesmějí být tito američtí občané stíháni příslušnou justicí. V Afghánistánu někdejší prezident Hamid Karzáí dlouho odpíral podpis takové dohody – marně.
O nesčetných milicích, které operují v Sýrii, je známo, e mnohým z nich se dostává masivní finanční podpory ze zahraničí, především ze států Golfského zálivu. Nevládní organizace International Crisis Group (podporovaná západními vládami, nadacemi a koncerny) uváděla u v roce 2012 přinejmenším deset různých islamistických bojových skupin, je dostávaly peníze od různých zahraničních dárců. Tato podpora pocházela nejenom od vlád především Saúdské Arábie a Kataru, nýbr i od soukromníků a pomocných organizací, jejich prostřednictvím vládní i soukromé finanční prostředky připlouvaly. Svým způsobem praly tyto organizace peníze.
Zkoumání financování Islámského státu je zkoumáním, jak si opatřují peníze jiné teroristické skupiny, s tím rozdílem, e IS to činí zvlášť profesionálně. V mnoha ohledech to připomíná financování oldnéřů během třicetileté války v Evropě. Střídali rovně svoje chlebodárce podle výše oldu – nezastávali ádné náboenské přesvědčení. Přiivovali se také loupeemi a vydíráním, plenili selská hospodářství, přepadali vesnice a města, znásilňovali eny, kradli dobytek. Současné teroristické skupiny se liší snad jenom v tom, e se dovolávají náboenství. Novinář Marc Engelhardt, znalec Afriky, ve své knize Heiliger Krieg, Heiliger Profit (Svatá válka, svatý zisk) neváhal proto zahrnout do svého popisu i křesťanské teroristické bandy Lord´s Resistance Army v Ugandě, v Súdánu a v Kongu.
Tento druh ekonomie násilí prosperuje hlavně ve své zemi. To platí jak pro velké skupiny, byť mají i zdroje v zahraničí, tak pro menší milice, je terorizují obyvatelstvo, o něm tvrdí, e je chrání – kdy např. křesťanské milice drancují křesťanské vesnice. Teror je pouíván těmito bojovníky – nejenom Islámským státem – systematicky. Kromě cel – vynucování peněz u silničních uzavírek – patří k běným finančním zdrojům únosy cizinců a dětí z místních rodin. Poněvad vyhrůky únosců musí být věrohodné, patří k repertoáru vradění rukojmí. Slouí jako účinné varování budoucím obětem, jejich státům nebo rodinám.
Velké skupiny – Fronta al-Nusra, donedávna spojená s al-Kájdou (od ní se oficiálně v červenci odtrhla), Ahrar al-Šam (Islámské hnutí svobodných muů Levanty), Dáiš al-Islam (Armáda islámu) a mnohé jiné – pobírají peníze často současně od různých, někdy i zčásti si konkurujících zahraničních kruhů, je se pokoušejí platbami tyto skupiny pouít pro vlastní účely, resp. prostřednictvím vojenských akcí těchto band ovlivňovat vývoj v Sýrii. Obráceně přispívá toto smíšené financování skupinám samotným k rozšiřování jejich akčního prostoru, neboť mohou svoje penězodárce stavět jednoho proti druhému a tak je případně vydírat.
I bez ohledu na násilí vůči cizincům a mezinárodní vraedné útoky v cizině – k nim se přiznává, jako např. k masakru v listopadu 2015 v Paříi – je Islámský stát pokládán za nejúčinnější teroristický podnik ve válce v Sýrii. Přesný rozsah jeho příjmů není jasný. Většina odhadů pochází od CIA a jiných zpravodajských slueb, údaje však ukazují jedním směrem. Např. německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung u v prosinci 2014 odhadoval příjmy IS zhruba na 5 milionů dolarů denně, stamiliony prý přicházely od roku 2012 ze zemí Golfského zálivu. Bez vyčíslení obnosů pocházejících z jednotlivých činností uváděl washingtonský Institute for Near Eastern Policy tyto hlavní zdroje:
– vydírání: asi 8 milionů dolarů měsíčně formou daní z místních podniků; – únosy a rukojmí, především cizinci: novináři, technici, spolupracovníci nevládních organizací, ale také děti bohatých rodin; – denní praxí jsou loupená přepadení; spíše šťastnou náhodou bylo ukořistění 429 milionů dolarů z Ústřední banky v Mosulu, kdy IS obsadil toto město; – pašování ropy, zbraní a (přenosných) staroitností; – zahraniční financování zejména z Kuvajtu, Kataru a Saúdské Arábie.
Jiné studie uvádějí, e ještě nedávno těil IS denně 30 000 barelů ropy v Iráku a 50 000 v Sýrii a prodával je asi za polovinu ceny na světovém trhu. Před posledním poklesem cen tak získával jen z této těby dva a čtyři miliony dolarů denně.
IS se ovšem nevyhýbá ádnému aspektu zločinné ekonomie – ani naprosto neislámskému. Je to nejenom obchod s drogami, nýbr i obchod s lidskými orgány, které jsou odebírány popravovaným obětem. O tom informoval irácký velvyslanec u Spojených národů v únoru 2015, kdy poadoval vyšetření těchto případů. V masových hrobech toti prý byly nalezeny chirurgické řezy na mrtvolách, je byly zbaveny jater.
Dalším zdrojem příjmů pro IS jsou rukojmí, je mají být vykoupena firmami nebo státy. Zavradění amerického novináře Jamese Fooleye anebo Japonců Haruna Yukatawy a Kendi Gota bylo rovně odpovědí na odmítnutí jejich vlád zaplatit výkupné. Smrtí rukojmích – propagandisticky inscenovanou – byla zdůrazněna vánost poadavku na výkupné. Kromě toho jsou rukojmí band bojujících v Sýrii obchodována – vzájemně prodávána nebo vyměňována, případně uloupena konkurující skupinou.
Co v informacích o financích IS jenom zřídka najdeme, jsou zprávy o tom, e také USA částečně prostřednictvím svého velvyslance v Damašku Roberta Forda podporovaly dihádistické skupiny, resp. rekrutovaly pro ně bojovníky. Nepopiratelná je skutečnost, e Spojené státy se léta pokoušejí vycvičit tzv. umírněné islamisty (zpravidla v Jordánsku, ale také v Kataru, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech), kteří by potom měli doplnit řady tzv. Svobodné syrské armády. Ta vznikla původně z dezertérů, kteří bojovali proti reimu prezidenta Asada. Nedosáhli ovšem ani disciplíny, ani výkonnosti. Není jisté, co se stalo z těchto bojovníků, na jejich výcvik vydávaly Spojené státy ročně 500 milionů dolarů a kteří se z původních 5000 rozrostli do roku 2015 na (údajných) 15 000. Podle informace BBC (9. 10. 2015) byla jedna skupina těchto bojovníků zachycena Frontou al-Nusra, k ní se prý připojila; jiná skupina předala tée skupině svou výzbroj. Nato byl program výcviku oficiálně zastaven. Zda Američany vycvičení bojovníci přešli k IS, se nepodařilo zjistit. Ze společného průzkumu New York Times a al-Dazíry vyplynulo, e velké dodávky zbraní poskytnuté těmto povstalcům od CIA byly na černém trhu prodány jordánskou tajnou slubou.
Hlavním zdrojem příjmů Islámského státu však zůstává vývoz ropy z jedenácti severoiráckých a syrských ropných polí. Uvědomíme-li si, e v případě protiruských sankcí lze blokovat bankovní konta nebo dokonce i pasy konkrétních osob, je zvláštní, e takové kroky nejsou moné proti tureckým prostředníkům, opakovaně uváděným v médiích. Tvrzení prezidenta Putina, e do obchodu IS s ropou je zapletena také rodina tureckého prezidenta Erdogana, nebylo moné ověřit, třebae existují silné indicie, e Erdoganův syn je jedním z prostředníků. Ohromuje však, e podle nepopřených zpráv i některé členské státy EU patří ke kupcům levnější – pašované ropy, jak sdělila Evropskému parlamentu velvyslankyně EU v Iráku Jana Hybášková.
e také Asadův reim nakupuje u Islámského státu ropu, jak informují světové agentury (např. Reuters), zní docela věrohodně, neboť USA a EU vyhlásily na Asadův reim v tomto ohledu embargo. Jene syrský prezident potřebuje pro svou válku naléhavě ropu, neboť syrská ropná pole jsou obsazena Islámským státem (i kdy podle nejnovějších zpráv byla některá v severní Sýrii dobyta zpět). Damašek proto musí kupovat ropu od svého úhlavního nepřítele, jen tak zvyšuje své příjmy a můe získávat nové oldnéře, třebae bomby syrského letectva dopadají právě na hlavy těchto nových rekrutů. Ekonomie násilí si tak prodluuje svůj vlastní ivot.
Ropa ze zločineckých a teroristických zdrojů nemusí ovšem pocházet jen z těišť obsazených IS. Po pádu reimu Muammara al-Kadáfího jsou libyjská ropná pole v rukou různých milicí, z nich několik se hlásí k Islámskému státu. Na denním pořádku jsou proto boje o ropné zdroje, ropovody a nákladová místa v přístavech. Ve snaze omezit aktivity a především narušit hospodářskou základnu islamistických milicí v Libyi – jak jsme u konstatovali, nejedna se hlásí k IS, al-Kájdě nebo islámskému Maghrebu (AQIM) – by se zdálo samozřejmé, e vůči Libyi budou vyhlášeny hospodářské sankce. O tom se radili např. u v lednu 2015 ministři zahraničí EU. Pro embargo se však nedokázali rozhodnout. To by vedlo k tlaku na strany, aby zastavily své boje a zahájily dialog. Na tuto opci však musíme pohlíet velmi opatrně, poněvad by byla pro libyjské hospodářství a libyjskou společnost velkým břemenem a mohla by způsobit nepředvídatelné reakce. Tento závěr důvěrného diplomatického dokumentu citovala v lednu 2015 agentura Reuters. Znovu vidíme, jak dokáí evropské země předstírat ochranu obyvatelstva cizí země, jde-li o zájmy evropských ropných koncernů. Evropští ministři se v následujících letech nezabývali spornou otázkou a letos začali libyjské milice bombardovat.
Příklad financování teroristických organizací je tak pouze dalším důkazem, jak sloitý je boj proti nim – nejenom proto, e by jim chyběly finance.
Štěpán Steiger (1922)je novinář, publicista a překladatel.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.