Populistické rétoriky, která kritizuje dosavadní systém vlády a s ním související instituce zastupitelské demokracie, dlouhodobě přibývá. A to nejenom u nás, kde vznikají, resp. do vlády vstupují antipolitická hnutí, objevují se iniciativy typu Rekonstrukce státu, dochází k obecnému zpochybňování evropské integrace, popř. se v kampani před krajskými a senátními volbami sází na témata související s migrační krizí. I v tradičnějších demokraciích, jako jsou třeba Spojené státy nebo Británie, politika a po desetiletí zaité vzorce ústavních jednání čelí otřesům.
V Británii byla kampaň strany UKIP narušující dosavadní dominanci konzervativců, liberálů a labouristů jednou z příčin odchodu země z Evropské unie. A ve Spojených státech má reálnou šanci stát se prezidentem Donald Trump, tedy nikoliv mu mající za sebou typickou politickou kariéru nejprve ve funkcích místních a poté celostátních, ale člověk řadící se do skupiny velkopodnikatelů, kteří mají ambici stejně úspěšně jako své firmě vládnout i celé zemi.
Současní populisté neváhají pouívat obecná hesla o všeobecné nápravě nebo o tom, e prostě bude líp, byť příliš konkrétní recepty, jak onoho slibovaného blahobytu a bezpečí dosáhnout, nenabízejí. Postačuje jim zmíněná aureola podnikatelského úspěchu, resp. antipolitický argument, dle něho tradiční politika selhává a oni jsou jiní, neušpinění, čestní, tedy nejsou vlastně oněmi byrokratickými či prohnilými politiky. Jejich vystupování je často neotřelé, rázné, někdy a teatrální. Mluví o výstavbě zdí a vymýtání všeho cizího. Ani postoj populistů vůči diktátorským reimům není zásadně odmítavý, co ostatně veřejnosti příliš nevadí. Také v české politice byl dlouho přítomný antikomunistický apel nahrazen právě apelem antipolitickým.
Podobným způsobem se proti demokratickému systému vládnutí argumentovalo a vystupovalo i ve dvacátých a třicátých letech minulého století. S daným politickým stylem přišel Mussolini v Itálii, nacisté v Německu, Šípové kříe a jejich hungaristické hnutí v Maďarsku nebo britští fašisté Oswalda Mosleyho. Všechny tyto nové politické subjekty více ne cokoliv jiného zpochybňovaly schopnost parlamentní demokracie řešit problémy tehdejší společnosti. Těmito problémy byly v meziválečném období závané sociální dopady hospodářské krize, rozvrat dosavadních hodnot způsobený první světovou válkou nebo údajné nebezpečí ze strany komunistů a socialistů.
Dnes jsou dominantními krizovými faktory terorismus dávaný tu méně, tu více oprávněně do souvislosti s přílivem muslimských uprchlíků. Daná hrozba je navíc umocňována internetem a sociálními sítěmi, kde se veřejná diskuse a svoboda projevu přetavuje v mnohdy anonymní a nenávistné tlachání. V debatách, ať ji z úst občanů nebo vrcholných politiků, je uváděno, e také migranti a teroristé (stejně jako před zhruba devadesáti lety komunisté nebo idé) mohou západní kulturu zničit. Argumenty proti nim jsou navíc přirozeně zaloeny na etnické nebo nacionální bázi, která vdy dokáe vzbudit řadu negativních emocí.
Terorismus se toti vymyká našemu myšlení, jeho pravého viníka postihnout nelze, neboť je neviditelný, vzdálený, popř. terorista během útoku přijde zcela záměrně o ivot také. Evropský justiční mechanismus kultivovaně ukládající spravedlivý trest poté, co je vše pečlivě zdlouhavě prošetřeno a obalovaný náleitě hájen, tak proto v tomto případě není vyuitelný. V bezradnosti, zoufalství a strachu, které smrt mnoha nevinných lidí vdy logicky vyvolá, se tedy náš hněv obrací jinam, nejen vůči migrantům obecně, ale také vůči politikům nebo evropským institucím, kteří přitom reálně proti dané hrozbě mnoho udělat nemohou a ani za ni neodpovídají. Samotná Evropská unie se přitom ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny – na jedné straně po evropských orgánech chceme jednoduché, rychlé a účinné antimigrační a antiteroristické kroky, na straně druhé však Unii vytýkáme, e nasává příliš mnoho kompetencí národních vlád a omezuje naši suverenitu... A při rostoucích vášních namířených proti uprchlíkům si nevšímáme, e nejen v rámci populistické, ale i standardní politiky a standardních politických stran, jejich zástupci sedí v parlamentu, vládě, nebo dokonce mají vliv v prezidentské kanceláři, začínáme pouívat hesla, která ještě před deseti, patnácti lety patřila do slovníku krajní skinheadské subkultury.
Vůči hrozbě uprchlické vlny či terorismu se tedy typické demokratické mechanismy zaloené na diskusi a ochraně menšin v očích populistů jeví jako příliš bezzubé a těkopádné, jinými slovy jsou v konečném důsledku proti zájmům Evropanů. Dle údajně novátorského politického stylu je proto potřeba nahradit dosavadní politiku akčnější a přitalivější formou vlády, která prý masám nespokojených voličů vyhoví lépe. Populisté tak neříkají, co si sami myslí, nezastupují určitou sociální výseč voličů. Jejich ambicí je mluvit jménem všech nespokojených, hlásat nikoliv názory dle standardní politické ideologie, ale dle toho, co chce slyšet ulice. Výtahem populistické politiky k moci přitom jsou stejně jako v případě Německa třicátých let zcela demokratické volby. Je však otázkou, jaký bude výsledek populistického vládnutí. Historie toti učí, e politika, která měla zastupitelskou demokracii přinejmenším zdokonalit a poté nastolit tolik ádoucí pořádek i bezpečí, nakonec přinesla ještě větší chaos a ještě více lidských tragédií.
Pavel Uherek (1975) pracuje jako právník ve zdravotnictví, absolvoval politologii na FSS MU v Brně.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.