Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 5 > Manfred Wohlfahrt: Pouze nacionalismus jiných nám není nikdy po chuti
Strašné, otřesné, odporné: mohu si za to sám – proč jsem si, i přes zkušenosti z minulých let, zase jednou nechal zkazit náladu televizními zprávami ze světa? Asi jste uhádli, právě na mě z televize zařvali Trump a Erdogan, něco takového mne irituje, ne, vzteká mne to! Známe přece účinky řevem přednesených argumentů u z dob pánů Hitlera a Goebbelse a také si vzpomeneme na to, jak fungovaly u těch na druhé straně, u přitakávajícího, ba rozvášněného publika. Zkřivené obličeje, zdviené pěsti. Blízko k lidu? Vy jste ten lid! – ach, jak rádi slyší právě toto všichni frustrovaní a neúspěšní, kteří za vše, co se jim v ivotě přihodilo, musí někoho vinit. V uvozovkách k tomu ještě dořečeno: Vy jste ten lid, dokud MĚ následujete! A ještě důleitá poznámka: všichni ostatní jsou nepřátelé lidu, v obzvláště drzé formulaci pak nepřátelé demokracie! Na to máme slovo, a sice pravicový populismus, a bez něj si současné zpravodajství u nelze představit.
Co se takovému populistovi při řešení situací s cizinci, především uprchlíky, nejvíce hodí, se dá nejlépe nacvičit třeba v domácí politice: Pošpinění jinak politicky smýšlejícího je jednoduchý trik, se kterým se setkáváme denně. Příklad? Při nedávných volbách spolkového prezidenta v Rakousku došlo k formálním chybám, ke kterým však, nutno dodat, u tohoto typu voleb bohuel dochází často. Tentokrát však rakouský ústavní soud – zbrkle, bez reálné potřeby a očividně uspěchaně poslušný – anuloval výsledek voleb v celém Rakousku, a ne jen v dotyčných volebních okrscích, co vyvolalo vlnu kritiky v odborných kruzích. V pravicově populistické straně poraeného kandidáta však přirozeně nikoli. Ta tím dostala monost čerpat z bohatého pomlouvačného repertoáru a protikandidátovi přisoudit demenci a rakovinu po tom, co se zjevně nepodařilo dokázat mu ani polovičatě věrohodně nějaká pochybení. Tímto populistickým soucitem pronásledovaný Alexander van der Bellen, bývalý člen Zelených a profesor ekonomie, se rozhodl jít na veřejnost a předloil lékařské zprávy o svém nejlepším zdraví. Ale copak to nějakému pomlouvači vadí? Fáma byla na světě a jistá média se postarala, aby se šířila dál, nedbajíce jakékoli novinářské odpovědnosti. Jejich jediným podnikatelským záměrem je očividně vytváření novinových titulků a další otupění lidí, kteří se nechají lehce svést a vyuít, co hraje do karet pravicovým populistům. Přitom jsme v Rakousku měli hlavně od éry kancléře Bruna Kreiskeho naději, e se zvyšujícím se politickým vzděláním přibude i víc politicky odpovědných lidí. Zmýlili jsme se tak fatálně?
Podle všeho ano, a to nejen v malém rakouském světě! Být otevřený světu je hlas minulosti, dnes je v kursu tupá a nelidská národnostní omezenost – a Rakousko má namířeno k tomu, aby pokračovalo ve stopách Viktora Orbána (výjimky, jako jsou lidé osvícení humanismem a laskavostí, existují samozřejmě všude, ti ať mi prosím prominou!).
Proběhl snad proces kultivace všeho politického v duchu humanismu moc rychle, a tudí se nedostal do širšího povědomí obyvatel, nebo se tento způsob myšlení doposud nestihl zaít? Anebo je to čistá iluze počítat ještě v Evropě 21. století s voličskou základnou slušných, inteligentních a informovaných lidí, kteří tento vytouený humanismus dostanou od diskusních stolů intelektuálů a do parlamentu?
Je moné, e právě rychlost, kterou se v dnešní době svět mění, hodně lidí irituje, protoe se teprve nedávno zařídili podle nových poměrů a jejich opětovné změny vnímají jako ohroení toho, čeho právě dosáhli. Je také moné, e lidé upřednostní vlastní národní bezpečí a uzavřenost před otevřeností humanismu. Avšak nejsou to tito úzkostliví lidé, kteří stavějí ploty a zdi, nýbr pravicoví populisté jako Orbán a Trump, kteří tento způsob jednání poadují nebo sami praktikují, a tím stojí v cestě humanizaci světa.
Demokratizace a humanizace jsou, jak u naznačují samy termíny, proces, a ne stav. Tím pádem se nejedná o situaci, kdy si můeme oddechnout, ale spíše o jakýsi nekončící úkol, který by se dal přirovnat k vrtání do velmi silné desky. Během vrtání však můeme doufat!
Z němčiny přeloil Jan Ciosk.
Manfred Wohlfahrt (1946) učil na gymnáziu ve Waidhofenu an der Ybbs. Autor a redaktor knih o historii, organizátor výstav, spoluvydavatel (ji zaniklého) kulturně-politického čtvrtletníku Zeitschrift, byl činný v městské politice za Stranu zelených.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.