Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 5 > Patrik Eichler: Příprava na nebezpečí

Patrik Eichler

Příprava na nebezpečí

Když došlo na nebezpečí, stačilo zatopit v kamnech a členskou kartotéku a důležité listiny spálit. Byla to základní poučka nejen prvorepublikových partajních tajemníků. A spousta škody byla způsobena v osmatřicátém nebo devětatřicátém roce, když se to nestihlo. Své by mohli povídat zejména sudetoněmečtí sociální demokraté i meziváleční komunisté, když došlo na to, že policie své záznamy o nich – chtělo by se říci pochopitelně – ve stejné době nespálila také.

O nebezpečí se v poslední době hodně hovoří: Policie a armáda dělají cvičení na hranicích. Už skoro všude v ulicích nás natáčejí bezpečností kamery a fotografovat si nás tak může každý, kdo má k jejich záznamům přístup, nebo si ho – i kdyby pokoutně – získá.

Jenže i uprchlíci i potrhlíci jsou „nebezpečí“ známá. Mnohem méně se hovoří a píše o nebezpečích neviditelných a nesrozumitelných, kde viditelné bezpečností kamery a pro řadu aktivistů pověstná policejní dodávka s celým trsem kamer na vysunovacím sloupu na střeše jsou problematické ještě nejméně. U nich alespoň máme představu, že je nějaký příslušník státní moci, který si záznamy prohlíží, a že je nějaké pravidlo, které ukládá záznamy nějakým způsobem ukládat a někdy je i mazat.

Jenže jak je to třeba s elektronickou zdravotní dokumentací a s drážní InKartou? Jak je to s důrazem na elektronické platby a přípravou na situaci, ve které by před sto lety s danými záznamy někdo zatopil? Můžete jako příznivec strany darovat například peníze na volební kampaň, když víte, že už vždycky o vás tuto informaci bude umět někdo dohledat?

Je tu dostatečnou bezpečnostní pojistkou vaculíkovské: Odposlechů se nebojím, protože jich je tolik, že není, kdo by je zvládl poslouchat? Anebo jsou už dnes algoritmy a vyhledávače tak výkonné, že žádný člověk na poslouchání už vlastně není potřeba?

Kde je možné vést debatu o nebezpečích, u kterých není zřejmé, kde vlastně jsou, spíše je jen intuitivně tušíme – jakože z naší elektronické zdravotní dokumentace někdo zjistí, že máme cukrovku, a bude nám servírovat na každé jednání rakvičky se šlehačkou, nebo že jezdíme každé druhé úterý do Kopidlna, i když rodinu máme v Ostroměři?

Svět elektronické komunikace vyžaduje zvláštní druh debaty a zvláštní druh důvěry v ty, kdo ze strany státu dané informace spravují a mají odpovědnost za jejich kontrolu. Na čase je i debatovat, zda vedle české obchodní, potravinářské či zemědělské inspekce nezřídit i jakousi inspekci digitální. Takovou, jež by všude, kde se s daty o lidech pracuje tak, že je možné se z nich dovědět o zvycích, které člověk má, kontrolovala, zda jsou ta data chráněna a ukládána tak, aby se k nim nemohl dostat nikdo nepovolaný a nedalo se z nich vyčíst, že k danému algoritmu chování patřím já.

Ta debata je důležitá, pokud slova o bezpečnosti myslíme vážně. Je jedno, jestli mě ohrožuje anonymní imigrant se smartphonem, konkrétní oligarcha se sklony k autoritářské vládě nebo cizí velmoc.

Způsobů, jak se o mně dozvědět, co dělám, na čem mi záleží, kde mě citlivě zasáhnout, je dnes řada a jsou odlišné od způsobů, které bylo možné využít před osmdesáti nebo sto lety. Když víme, že deset měsíců nestačí na dopadení zločinců, kteří vykradli e-mail předsedy vlády, musíme se ptát, jak je myšleno na nás ostatní.

Patrik Eichler (1984) je redaktorem Listů.

Obsah Listů 5/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.