V budově ministerstva národní obrany byl 21. srpna 1968 poměrně klid. Dopoledne se tu sešlo mimořádné kolegium ministra k průběhu okupace. Během jednání vstoupil do zasedací místnosti sovětský major a rozkázal, aby se přítomní rozešli. Náměstek ministra obrany generálporučík Alexander Mucha, který za nepřítomného ministra armádního generála Martina Dzúra kolegium řídil, mu klidným hlasem rusky řekl: Dobře, soudruhu majore, můete odejít! Major byl tak zmatený, e zasalutoval, udělal čelem vzad a odkráčel. V kadé z postranních ulic parkoval sovětský obrněný transportér, který zástupce náčelníka ideologického oddělení Hlavní politické správy podplukovníka PhDr. Eduarda Bejčka, CSc., provokoval tak, e na něj z okna čtvrtého patra vyházel všech třiatřicet svazků sebraných Leninových spisů s výkřiky Jesli vazmono vyvoziť revoluciju na štykach? Tedy na bodácích. Jméno s tituly si vyvěsil i na tabulku s nápisem Dnes autobus řídí..., kdy ho z armády vyhodili.
Na generálním štábu byla po pár hodinách zasedání kolegia situace tristnější. Kdy sem krátce po poledni přišla skupina mladých důstojníků, aby veliteli okupačních vojsk armádnímu generálovi Ivanovi Pavlovskému dala najevo svůj nesouhlas s tím, co se děje u rozhlasu, nepřekvapilo je tolik to, e na schodech do prvního patra stojí po obou stranách na kadém schodu samopalník, jako fakt, e tu číšníci ve fracích roznášeli občerstvení. Většina protestujících se rozhodla, e v takové armádě u slouit nebude. Nejspíš i mnozí generálové a důstojníci generálního štábu, kteří také s okupací nesouhlasili.
Nejvíce byli překvapeni příslušníci Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda (VPAKG), sídlící tehdy v budově současného ministerstva obrany. Ti nevěděli, jestli se tím mají chlubit, nebo se spíš děsit, kdy jejich školu sovětští vojáci obsadili dříve ne ministerstvo obrany a generální štáb armády. Důvod byl prostý, pro Sověty to bylo středisko ideologické kontrarevoluce v československé armádě, vzniklo tu tzv. Memorandum, které poadovalo vlastní československou vojenskou doktrínu hájící naše národní zájmy a postavilo se proti útočné strategii Varšavské smlouvy ovládané Sověty. Vědeckovýzkumným pracovníkům VPAKG se podařilo ve vojenské sociologii něco unikátního: v průběhu probíhající operace zorganizovali ve vojsku výzkum postoje vojáků k tomuto kroku Varšavské smlouvy; 99 procent bylo proti.
Perzekuce na sebe nedaly dlouho čekat. 1. ledna 1969 bylo u vyšetřováno více ne tři sta vojáků z povolání pro údajné protistátní a protisovětské činy. Emigrovalo 70 důstojníků. Z armády bylo propuštěno více ne 11 000 vojáků z povolání a civilních zaměstnanců. Mezi občany je málo známo, e stejně jako byl za druhé světové války nejvíc zdecimován důstojnický sbor, kdy padlo nebo bylo vězněno 25 000 vojáků z povolání, i po srpnu 1968 byli z profesionálních skupin postieni nejvíc právě vojáci z povolání. Z tehdy propuštěných vojáků z povolání dnes ije v průměrném věku kolem 84 let méně ne dva tisíce lidí a poslancům trvá ji několik let, aby je odškodnili. Mají většinou niší důchody ne ti, kdo v armádě setrvali. Přitom 1204 rehabilitovaných vojáků z povolání pomáhalo poloit základy nové armády. A je třeba říct, e se k nim příslušníci armády chovali vstřícně.
Antonín Rašek, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.