Jiří Pelikán se narodil 7. února 1923 v Olomouci a zemřel 26. června 1999 v Římě. České vydání jeho kniního rozhovoru s Antoniem Cariotim je milým překvapením a cenným příspěvkem k novějším evropským politickým dějinám. Vdyť v posledním dopise do Olomouce z Říma ze dne 25. 12. 1998 se zmínil o svém váném onemocnění a konstatoval: Ostatně v mém věku jsem ji nemohl počítat s dlouhým obdobím a musím myslet na to, jak zbytek času vyuít co nejúčelněji. ... Připravuji něco jako své memoáry, i kdy si nejsem jist, zda to bude někoho zajímat a hlavně, zda to zvládnu tak, abych zanechal některé nejzajímavější myšlenky a zkušenosti, rozhodně ne sebechválu nebo sebeobranu, jak to vidím v řadě vydávaných memoárů svých přátel i jiných.
Po přečtení kníky se asi naprostá většina čtenářů shodne na připojené poznámce historika F. D. Rašky: Je nepochybné, e mezi československými exilovými politiky patří Jiřímu Pelikánovi čestné místo. Byl jediným, jeho význam dosáhl evropského formátu. Na tom se shodli představitelé všech směrů československého politického exilu. Je škoda, e jeho zkušeností, schopností, kontaktů a mezinárodního vlivu nebylo vyuito ve vlasti po sametové revoluci.
Jiří Pelikán, poslanec československého parlamentu, byl v letech 1979–1989 poslancem Evropského parlamentu, podvakrát zvolen hlasy 130 000 severoitalských průmyslových dělníků, a byl tedy i prvním českým europoslancem. Jeho úasný předvolební výkon ztvárnil v sugestivním v kníce otištěném fejetonu Pavel Kohout.
Jeho rodným městem však byla Olomouc a rád se sem příleitostně vracel. Za rodinou – otec přední sochař, maminka, je zahynula v holocaustu, sestra Anna a zejména starší bratr a rádce, Vladimír (Kosťa) Pelikánovi. Jirka il v Olomouci v prostředí sociální solidarity, názorové tolerance a levicových organizací mládee – Klubu Mladých či Unie trampských osad a klubů. Po Mnichovu oba bratři Pelikánovi vyuili Národního hnutí pracující mládee (NHPM) jako pololegální připravy k antinacistické rezistenci. Jirka byl pak vedoucím skupiny gymnazistů, je tvořila na zlomu let 1939 a 1940 technický aparát první ilegální organizace KSČ.
Po válce kterou přeil v úplné ilegalitě pod cizím jménem na Českomoravské vysočině, působil v Praze a v mezinárodním studentském hnutí. Do Olomouce přiváel zajímavé lidi z Mezinárodního svazu studentstva, vesměs demokraty a antistalince.
V roce 1961 nás informoval o perzekuci mladých komunistů-intelektuálů pro sympatie k Jugoslávii a po přechodu na funkci ředitele Československé televize byl zde rovně častým hostem. Olomoučtí ultraleví poadovali v červnu 1968 jeho odchod z televize, ale setkali se s mohutným odporem velké skupiny pracovníků Univerzity Palackého, jejich rezoluce na podporu demokracie a Pelikána byla povaována za rovnocennou dokumentu Dva tisíce slov.
Jirkův vynucený odchod do exilu byl provázen perzekucí jeho olomouckých příbuzných i přátel. Husákovu reimu byly také krajně nepříjemné u první Jirkovy zahraniční aktivity, kdy vydal trezorovou zprávu o politických procesech v ČSR v období 1949–1953 a začal vydávat Listy jako časopis československé socialistické opozice. Proto se normalizátoři snaili všemi silami Jirku diskreditovat a umlčet a kromě pokusu o atentát byl tehdy vyfabrikován i diskreditační materiál o jeho údajné spolupráci s gestapem. Bohuel byl tento estébácký falzifikát vyuit proti Jirkovi i v 90. letech, kdy se za pomoci historiků musel bránit soudní cestou.
Jiří Pelikán se prostě vracel do Olomouce při kadé vhodné příleitosti. Po sametové revoluci sem převedl i další vydáváni svých Listů a je na čase, aby jeho jméno obdrela některá z olomouckých ulic. Závěrem je třeba připomenout, e Zastupitelstvo města Olomouce dne 16. května 2016 schválilo pojmenování nové ulice třída Jiřího Pelikána. Tato třída vznikne v prostoru bývalého podniku AOZ v lokalitě Na Šibeníku. Hlavním iniciátorem pojmenování ulice v Olomouci po Jiřím Pelikánovi byl prezident republiky Miloš Zeman.
(Jiří Pelikán – Nepohodlný exulant. Rozhovor s Antoniem Cariotim, Novela bohemica, Praha 2015, 192 s. Rozhovor doplnili obšírnějšími poznámkami Jitka Frantová, Pavel Kohout, F. D. Raška a Miloš Zeman. Kníka má bohatou fotodokumentaci a malý výběr z autorovy korespondence.)
Doc. PhDr. Josef Bieberle, CSc., historik, bývalý děkan
Filozofické fakulty UP Olomouc
Pozn. redakce: Informaci o knize a ukázky z ní otiskly Listy č. 5/2015.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.