Vdy otevřeného předsedu Vojenského výboru NATO armádního generála Petra Pavla lze lidsky pochopit, e ho rétorika republikánského kandidáta na úřad amerického prezidenta znepokojila. Nejvyššímu vojenskému představiteli Aliance se těko mohlo líbit, kdy ji Trump ohodnotil jako zastaralou, příliš drahou, nevhodnou pro boj s terorismem a hrající do karet soupeřům, tedy hlavně Vladimíru Putinovi. Bylo by velkou chybou přijmout takový přístup, řekl přímo generál Pavel. Jednou věcí je, má-li pravdu, druhou, má-li ji říkat voják. Vztahy mezi armádou a společností mají svou historii u v dávnověku. Mnohdy vrcholily i ve váných konfliktech, naopříklad u ve staré Číně, ve starém Římě a v Egyptě. Politickým, právním, sociálním a vojenským problémem se stávají v novověku, a to zvláště vznikem tak rozdílných forem vlády, jako jsou občanská společnost na jedné straně a totalitní reimy na straně druhé. Samuel P. Huntington v práci The Soldier and the State uvádí, e podstata vztahů mezi společností a armádou spočívá vdy v mocenské a v ideologické rovině, tj. jaký je podíl vojáků na politické moci ve státě a jak se slučuje vojenská etika s politikou a ideologií státu. Tak mohou existovat reimy protimilitaristické (např. v USA od občanské do druhé světové války), nebo promilitaristické (např. Prusko a Německo za Bismarcka a Moltkeho v druhé polovině 19. století, i kdy ti u si byli vědomi potřeby oddělit politické rozhodování od vojenského). Pro demokratickou společnost se stává ideálem minimální podíl vojáků na moci. K tomu je nutná subjektivní a objektivní kontrola armády. První spočívá především v sociální struktuře armády a dodrování občanských práv v ní, druhá v její depolitizaci. V kadém případě by armáda měla být vzdálena mocenským zápasům a podřízena legitimní moci ve státě. Přebírá-li v demokratické společnosti odpovědnost za strategická rozhodnutí stát a jeho orgány, tj. prezident, parlament, vláda a soudy, pak armáda evidentně přebírá odpovědnost pouze za míru jejich splnění, ne za jejich správnost. Nemůe být proto brána k odpovědnosti např. za to, e se nebránila zahraničnímu vpádu či okupaci, kdy politické orgány rozhodly jinak. Sloitější je však odpověď na otázku, jak dalece se mají vojenští profesionálové a teoretici angaovat před přijetím strategických a koncepčních rozhodnutí. Je to spíše věc etiky a mravního vědomí obecně upozornit za scestnost určitých rozhodnutí, resp. navrhnout přijetí rozhodnutí lepších.
Reakce generála Petra Pavla se ocitla na hraně. A nevím, jak by mu bylo příjemné, kdyby se Donald Trump stal amerických prezidentem. Přes jeho kontroverznost to není vyloučeno.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.