Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 4 > Jaroslav Bican: Když odbory vykořisťují podnikatele

Jaroslav Bican

Když odbory vykořisťují podnikatele

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý si před časem v článku pro Mladou frontu DNES (Vláda odborů? Už dost!, 30. 7. 2016) postěžoval na příliš velký vliv odborů a jejich předsedy Josefa Středuly na premiéra Bohuslava Sobotku, potažmo celou vládu. Z odborů se podle Dlouhého stala čtvrtá koaliční strana a ze Středuly stínový předseda vlády. Prezidenta Hospodářské komory ČR trápí především zvyšování minimální mzdy od příštího roku. Zástupci zaměstnavatelů jsou ochotni přistoupit na její zvýšení maximálně o 700 korun, tedy na 10 600 korun, kdežto premiér Sobotka prosazuje nárůst o 1100 korun a odbory dokonce chtějí minimální mzdu ve výši 11 500 korun. Přitom vláda se v programovém prohlášení zavázala během svého funkčního období zvýšit minimální mzdu na čtyřicet procent průměrné mzdy. Po navýšení, které chce Sobotka, by to bylo zhruba 38,5 %.

Sám Dlouhý by minimální mzdu, která je podle něj zbytná, nejraději zrušil. Prezident hospodářské komory argumentuje tím, že podnikatelé u nás jsou připraveni mzdy zvyšovat, ale ne na základě rozhodnutí vládních či odborářských úředníků, nýbrž podle růstu produktivity práce.

Vzpomněl jsem si u toho na rozhovor se šéfem bankovní skupiny Raiffeisen Bank International Karlem Seveldou v časopise Lidových novin Index, v němž si pochvaloval, že jedinými zeměmi, které dělají rozumnou bankovní politiku, jsou Velká Británie a Česko. „Jsou to jediné státy, které své banky příliš nevykořisťují,“ uvedl Sevelda.

Když hlavní představitel velké bankovní skupiny hovoří o vykořisťování bank, těžko si představit, že Česká republika a Velká Británie jsou jedinými zeměmi, kde jsou banky v plusu a všude jinde krachují. A stejně tak když Vladimír Dlouhý hrozí, že podnikatelé pověsí živnost na hřebík a půjdou na úřad práce.

Zvýšení minimální mzdy je jistě opatření, které schopnost dobře vydělat trochu omezí, po odečtení vyšších mezd zkrátka zbude méně a zisky se zmenší, ale že by kvůli tomu začali podnikatelé hromadně vyhlašovat bankrot, je asi stejně pravděpodobné, jako že mimo Českou republiku a Velkou Británii je bankovnictví byznys, na kterém se tratí.

Jaroslav Bican

Obsah Listů 4/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.